תגליות מדעיות של יהודים ששינו את העולם

עם המרצה: פרופ' ידידיה גפני

תרבות של דעת, השכלה ופלפול הצמיחו גאונים יהודים בכל תחומי החיים. 

בסדרה זו נכיר אחדים מהם שתגליותיהם המשמעותיות השיאו תרומה וקידמה אדירה לאנושות, לחלקם אף הביאו באופן אישי גם את פרס נובל היוקרתי בתחום מדעי הטבע.

צפו בפרופ' ידידיה גפני מספר על הסדרה:

תוכנית ההרצאות בסדרה

1. פאול ארליך – אבי הכימותרפיה | יום ג׳, 4.6.24 בשעה 17:00

בהרצאה זו נגלה כיצד ארליך, רופא יהודי צעיר, חתן פרס נובל, כובש את עולמו בשלהי המאה ה 19 עם תגלית שקידמה את מיגור מחלת השחפת ונשמע מדוע הוא נחשב אבי תורת החיסון.

2. פריץ האבר – ד"ר ג'ייקל ומיסטר הייד | יום ב׳, 10.6.24 בשעה 17:00

מהו סיפורו החוקר בעל שתי פנים - מצד אחד חוקר שמחקריו היטיבו עם האנושות והציל מיליוני בני אדם מרעב. מצד שני, אלפים אחרים שמתו מהמצאותיו.

3. סטיבן רוזנברג – הלוחם בסרטן באמצעות מערכת החיסון | יום ג׳, 18.6.24 בשעה 17:00

איזו תגלית גרמה לפריצת דרך במלחמה בסרטן ופתחה שער לענף חשוב שהתפתח – האימונותראפיה? בהרצאה נבין יותר את הסרטן ואת מחקרו פורץ הדרך של סטיבן רוזנברג.

4. יהודה פולקמן – החונק מבוסטון | יום ג׳, 25.6.24 בשעה 17:00

בהרצאה זו נכיר את פולקמן, תלמיד המצטיין בבית הספר לרפואה בהארוורד, שתגליתו המשמעותית הייתה אבן דרך חשובה בדרך להדברת מחלת הסרטן.

5. עדה יונת – מפצחת הריבוזומים | יום ג׳, 2.7.24 בשעה 17:00

כיצד הצליחה, מבית שהפרוטה לא הייתה מצוייה בו להגיע אל הנכסף שבפרסי המחקר, בניגוד לכל הסיכויים – אל פרס נובל. בהרצאה זו נצלול אל הגילוי החשוב של יונת שהיווה פריצת דרך מחקרית אדירה וסייע בהמשך גם לפתח אנטיביוטיקות חדשות.

6. אברהם הרשקו ואהרון צ'חנובר – מי מווסת את חיי החלבונים? | יום ג׳, 9.7.24 בשעה 17:00

בהרצאה זו נתעכב על החדשנות של שני מדענים ישראלים ועל הגילויים שראו מבעד למיקרוסקופ שהביאו לפיתוח תרופות ולהכרה האולטימטיבית – פרס נובל בכימיה.

7. סטנלי פרוסינר – מגלה הפריונים | יום ג׳, 16.7.24 בשעה 17:00

מה הקשר לאלצהיימר ופרקינסון? וכיצד ניתן יהיה להילחם במחלות ניווניות של המוח? ננסה להבין בהרצאה זו בליווי סיפורו של סטנלי פרוסינר, בדרכו לפרס נובל הנכסף.

8. סאלק וסייבין – המירוץ למיגור הפוליו | יום ג׳, 23.7.24 בשעה 17:00

מחלת שיתוק הילדים מוכרת כבר אלפי שנים אך איש לא ידע את סיבתה עד המאה העשרים. משהתגלה הנגיף מחולל המחלה החל המירוץ ליצירת חיסונים. על המירוץ של שני מדענים למיגור מגיפת הפוליו ולמה לא זכו השניים בפרס נובל נפרט ונרחיב בהרצאה זו.

אודות המרצה: פרופ' ידידיה גפני

חוקר בכיר במחלקה לגנטיקה של צמחים במכון וולקני, פרסם עשרות מאמרים מקצועיים בספרות העולמית אך גם מאמרים רבים בעברית להנחיל את המדע בצורה פופולרית לציבור.

בונוס מיוחד לנרשמים לסדרה:

הנרשמים לסדרה זו יקבלו גם גישה לצפייה ב 3 הרצאות נוספות!

הצפייה בהרצאות הבונוס זמינה מיד עם הרישום לסדרה למשך 3 חודשים.

אפקט הפלסבו - רפואה, אמונה ומה שביניהם

אפקט הפלצבו - רפואה, אמונה ומה שביניהם

בהרצאה זו נתעדכן בממצאים שפורסמו עד כה, ובהבנה המדעית העדכנית של אפקט הפלצבו, נלמד את הידוע על אופן פעילותו ומקומו ברפואה המודרנית ונראה מגוון תחומים בהם הצפייה שלנו משנה את בחירותינו ותוצאותיהן.

ד"ר רקפת רוזנפלד

מרצה: ד"ר רקפת רוזנפלד

חוקרת ויזמית בתחום הביוטכנולוגיה

כשלואי פסטר פגש את הרמב"ם

כשלואי פסטר פגש את הרמב"ם

אם הרמב”ם היה חי בימינו, כיצד היה מתייחס לרפואה המודרנית? מה היה לו לומר ללואי פסטר ולנו על אנטיביוטיקה, ריטלין ואקמול? כיצד סביר שהיה מציע לנו לפתור את התחלואים של דורנו?

משה שרון 1

מרצה: משה שרון

מרצה לחכמת הקבלה וסופר.

ממציאים דגולים - פרק 1

סדרה הכוללת צילומי ארכיון, תמנונות ופרטים היסטוריים על המצאות ששינו את חיינו ואת מהלך דברי ימי האנושות. פרק זה עוסק בממציאים בתחומי התחבורה והרפואה.

שינויים תחבורתיים כמו המצאת הרכבת, המכונית והמטוס לצד פיתוחים רפואיים מצילי חיים ששינו את האנושות באופן דרמטי, כמו גילוי הפניצילין ופיתוח החיסון נגד פוליו.


במאי: ביל האנט

עלות הסדרה 285 ₪
להרשמה מלאו את הטופס ותועברו לדף תשלום מאובטח

כל הזכויות שמורות להרצאות מהכורסא 2021

Skip to content