סדרות והרצאות לייב

בנוסף לתוכנית המנויים המאפשרת צפייה בכל ההרצאות באתר ללא הגבלה, אנו מציעים גם להצטרף לסדרות חדשות, בהן ההרצאות משודרות לייב בזום בשידור ישיר מהאולפן שלנו, כל ההרצאות גם מוקלטות באיכות HD ונשלחות מוקלטות לנרשמים לסדרה.

בעמוד זה תמצאו את המידע על הסדרות השונות ואופן ההרשמה.

בכל שאלה ניתן ליצור איתנו קשר כאן בטופס.

סדרות שמתחילות בקרוב:

סדרות לייב רצות:

חלב החלומות

״חלב החלומות״ – רשמים וחידושים מהביאנלה בוונציה 2022

הרצאת לייב עם ד”ר סמדר שפי. ההרצאה תתקיים ביום שישי ה 13.5.22 בשעה 10:30
בהרצאה פורסת בפנינו ד״ר שפי את סיפורה של הביאנלה, מבט זריז על פני ההיסטוריה, על תחילתה של התערוכה בשנת 1895 ועד התערוכה כפי שהיא מוצגת כיום – בשנת 2022. על האירוע הענק הנוכחי – החידושים (שהם לפעמים חזרה למסורת), דגש על עבודות מרכזיות וסיכום מגמות, אמנות משובחת, פוליטיקה ועולם אמנות בין החזרה לנורמליות לאחר הקורונה וצל המלחמה באירופה. ההרצאה מלווה במצגת עתירת דימויים שצולמו במקום ותתייחס ותסביר את המבנה הייחודי של הביאנלה .

מסע מופלא בשבילי הפילוסופיה – ארבעה הוגי דעות שהטביעו חותם על האנושות

סדרת לייב חדשה עם ד”ר ניב גולדשטיין, מרצה למחשבה מדינית באוניברסיטת בר-אילן. בארבע ההרצאות שבסדרה, נערוך היכרות עם תולדותיהם ומשנותיהם של ארבעה הוגי דעות מופתיים: סוקרטס ואפלטון, מייסדי הפילוסופיה של העולם העתיק במערב; ניקולו מקיאבלי, הוגה ייחודי בתקופת הרנסאנס, שמשנתו נקשרה לדראון עולם בתודעה הציבורית, כמי שנכתבה בעטו של השטן; וג’ון סטיוארט מיל, הוגה מבריק ופורץ גבולות, שהקדים את זמנו והיטיב לחזות תופעות מצערות בעת המודרנית.

איך הניע המירוץ האנושי אל העושר את גלגלי ההיסטוריה

מסע בשביל הכסף

סדרת הרצאות לייב בת 6 פרקים עם הסופר, הפובליציסט ומנכ”ל איגוד הבנקים לשעבר, משה פרל.
מחבר רב המכר “מסע בשביל הכסף”, משה פרל, מגיע ל”הרצאות מהכורסא” עם סדרת הרצאות מרתקת ויוצאת דופן שתציג איך המרוץ האנושי אל העושר הניע את גלגלי ההיסטוריה.
המפגשים יציגו את התפתחותה של התשוקה האנושית לכסף מהרגע שהאדם התחיל לביית חיות לפני עשרת אלפים שנים והפך אותן לפס ייצור של אוכל, ועד הרגע בו למד להדפיס סטיקים במדפסות תלת ממד. המשתתפים ייצאו למסע היסטורי כדי להתוודע לאופן שבו הכסף עיצב את העולם כפי שהוא מוכר לנו.

סיפורם של 10 עשורים של מדינת ישראל

מ 1900 ועד המילניום – סיפורם של 10 עשורים של מדינת ישראל

סדרה מיוחדת בת 10 פרקים עם המרצה ד”ר מרדכי נאור. כל פרק יוקדש לעשור במדינת ישראל משנת 1900 ועד תחילת המילניום. אילו אישים ומאורעות בלטו בכל עשור והטביעו חותם בלתי נשכח, בתוספת אנקדוטות משעשעות על אירועים שההיסטוריה לא תמיד זכרה להנציח.

ארכיון סדרות:

מודליאני במבט חדש

מודליאני – במבט חדש

הרצאת לייב בזום עם ד”ר סמדר שפי ביום שישי ה 8.4.22 בשעה 10:30. בין הארכאי לאוונגרד של ראשית המאה, בין קלסיקה מודרנית לסגנון אישי לחלוטין מודליאני מפתיע ומרגש. בעקבות תערוכת ענק באלברטינה בווינה נתבונן על מודליאני בפריזמת ההווה : מהגר יהודי בפריז שמגיע לעיר עם השכלה יוצאת דופן ושאיפות יוקדות . נדבר על ייחודו בתוך קבוצת האמנים שהפכו את פריז של ראשית המאה למרכז האמנותי החשוב ביותר של התקופה ועל מנגנוני הכוח שפעלו בה. נתבונן בעבודות שחלקן הוצגו כעת לראשונה. בהרצאה נעמוד על האפיונים, האיכויות ותרומתו של האמן המרגש הזה. נראה הקשרים לנושאים הנמצאים כעת בלב סדר היום של עולם האמנות.

על תפיסת השואה ושימור זכרונה

״ולא לשכוח״ – על תפיסת השואה ושימור זכרונה

ככל שחולף הזמן הציווי ״לזכור ולא לשכוח״ הופך נחוץ מתמיד ובאותה נשימה גם מורכב מתמיד.
איך בחרה המדינה לאפיין, לעצב ולזכור את ״יום הזיכרון לשואה ולגבורה״? מהם הלקחים שמלמדים מתקופה אפלה זו ואילו ערכים נרצה לטעת מכאן והלאה בדורות הבאים?
איך יכול הנוער כיום ״לזכור״, זיכרון מ״יד שנייה״ כששורדי השואה מתמעטים?
על שאלות אלו ועוד בסדרת לייב חדשה בת 4 פרקים עם 3 מרצים שונים מתחום החינוך, ההיסטוריה והשואה.

מונודרמה – אמנות הסיפור לשחקן יחיד על במה

סדרת הרצאות עם אלכס אנסקי על “הצגת יחיד”. על אגו, תקשורת, אנטישמיות, גילנות, משמעות הקיום, צדק, מוסר ונקמה, ובמילים אחרות – החיים… כפי שמובאים מפי דמויות שונות ומרתקות, בדויות או היסטוריות, אותן גילם אנסקי במהלך השנים על הבמה בשלוש הצגות יחיד, כל אחת שונה וייחודית בדרכה.

בוא שיר עברי

בוא שיר עברי

סדרת הרצאות לייב בת 4 מפגשים בזום עם ד”ר מוטי זעירא. בסדרה זו נצלול אל הסיפורים הקטנים והגדולים מחייהם, אישיותם ויצירותיהם של ארבעה יוצרים ויוצרות מופלאים וחד פעמיים – דוד זהבי, נעמי שמר, תרצה אתר וחיים חפר, שהותירו, כל אחד בדרכו, חותם משמעותי ומרגש בזמר העברי.

טוב לי בקיבוץ

״טוב לי בקיבוץ?״ – על מפעלות הקיבוץ במבט אישי ונשי

קיבוץ – המקום הכי טוב לגדול בו… האמנם? מה זה אומר בכלל?
על שאלה זו ינסו לענות בגוף ראשון, דור שני והלאה, מהיביטים תרבותיים, מגדריים, היסטוריים ואקדמיים מרצי הסדרה אשר רובם ככולם גדלו והתחנכו על ערכי הקיבוץ ובבגרותם המשיכו לחקור ולעסוק בסביבת הגידול הכ״כ ייחודית הזו בדרכים שונות ומגוונות.
הצטרפו אלינו לסדרת לייב חדשה זו בת 3 פרקים עם המרצים: אוריאן צ’פלין, רגב הרוש וד”ר אראלה למדן.

ארבעת האמנים הגדולים של הרנסנס בפירנצה

ארבעת האמנים הגדולים של הרנסנס בפירנצה

סדרה חדשה ומרתקת שתחשוף בפנינו את חייהם ויצירותיהם של ארבעה אמנים, מהידועים והמפורסמים ביותר, בפירנצה, בתקופת הרנסנס. נשמע את סיפור חייהם, נכיר את היצירות החשובות שלהם וננסה ללמוד על ייחודם ותרומתם להתפתחות האמנות – הציור, הפיסול. כל הרצאה תוקדש לאמן אחר.
הצטרפו אלינו ל-4 הרצאות לייב עם המרצה ד”ר אפי זיו

מגילת אסתר

מגילת אסתר – מסע בעקבות סיפורה של אסתר

מגילת אסתר מתרחשת בחצר המלכות הפרסית. האם היא משקפת נכונה את מנהגי החצר של התקופה, את הלשון ואת התרבות? האם זהו טקסט היסטורי או אגדה, ואילו סיבות היו להמציא סיפור שכזה?
ד”ר תמר עילם גינדין, בלשנית, חוקרת איראן, ומחברת הספר ״מגילת אסתר, מאחורי המסכה״, מחברת בהרצאה זו את מגילת אסתר לאיראן של לפני 2500 שנה לאיראן של היום.
הצטרפו אלינו להרצאה בשידור חי מהאולפן, יום ג’ 15.3.22 בשעה 17:00.

הפרסומות כתקשורת חזותית​

הפרסומות כתקשורת חזותית

סדרת לייב בת 4 פרקים של ד”ר אביבית אגם דאלי בה נתייחס לשינויים בדימויים שהופיעו על גבי הפרסומות ועל משמעותן, תוך התייחסות להקשר של מקום וזמן בהם נוצרו. הפרסומות הן חלק בלתי נפרד מהנוף האורבני והדיגיטלי שלנו, את חלקן אנחנו אפילו מכירים בע״פ והן לוקחות חלק מסביבת היומיום שלנו. מנין הופיעו? מדוע הן מעוצבת כך ולא אחרת? ומה ניתן ללמוד דרכן עלינו כחברה? על שאלות אלו ועוד נדון בסדרה מיוחדת זו.

העולים לרגל ההיסטוריה של המסעות בתרבות המערב

העולים לרגל: ההיסטוריה של המסעות בתרבות המערב

סדרת לייב בת 4 פרקים של ד”ר אדר ירום על ההיסטוריה של המסעות בתרבות המערב ועל תופעת התנועה של בני אדם בעולם העתיק וכיצד התבטאו המסעות באמנות. ייחוד הסדרה הינו שילוב המעקב אחר נוסעים ונוסעות בעולם המיוחד של תולדות האמנות, תוך עיון במגוון שאלות כגון: כיצד מציירים מסע? מה מלמדות תמונות על הרגלים ועל חפצים הנדרשים למסעות? מיהם אלו הנוסעים בעקבות אמנות? על אלו ועל שאלות רבות אחרות נבקש לענות בסדרת ההרצאות הקצרה, במטרה לעורר סקרנות למסעות קצרים, ארוכים ובעיקר מיוחדים.

לא על מגש של כסף

לא על מגש של כסף: האם ״האביב האיראני״ בפתח?

לאיראן הרבה עמים, אין ״עם״ איראני אחיד והומוגני. כולם אזרחי איראן: הפרסים, הבלוצ’ים, הכורדים, האזרים, התורכמנים, הערבים, הלורים, הקשקאים, המזנדאראנים, הכספיאנים, הגיליאקים ועוד. כל עם חי באזור משלו, דובר בלשונו, דבק בתרבותו ולא מתמזג עם

כי שירי הוא בת קול ברוח

“כי שירי הוא בת קול ברוח”

סדרת הרצאות חדשה בת 4 מפגשים לייב בזום עם גיל פז, מבקר מוזיקה בגל”צ. ארבעה מפגשים מוזיקליים ייחודיים אשר שופכים אור חדש על אמנים, יוצרים ושירים שמלווים אותנו כאילו היו כאן מאז ומתמיד.
על חוה אלברשטיין, אהוד מנור, נעמי שמר ואלבום המופת של יהודה פוליקר ויעקב גלעד, ״אפר ואבק״. הצטרפו אלינו למסע מרתק של מוזיקה ישראלית שכולנו אוהבים.

חוקרות מדברות ביטחון

חוקרות מדברות ביטחון

הצטרפו אלינו ל- 6 הרצאות שונות בסדרת הרצאות מרתקת עם נבחרת החוקרות המובילה של המכון למחקרי ביטחון לאומי INSS, אונ’ תל אביב. כל אחת מהמרצות מובילה תחום מחקר אחר ותשתף אותנו בעבודתה.

האמנות כמראה לפני החברה

האמנות כמראה בפני החברה

סדרת הרצאות חדשה עם ד”ר ורדה רוטשטיין מאייר, דוקטור לאמנות ומגדר, בעלת תואר שני וראשון באמנות ובחינוך. בסדרה נדון ביצירות אמנות בהקשרים התרבותיים שהן נושאות עמן ונציף שאלות שעולות מהתבוננות זו – מה הוא עולם האמנות? מהי אמנות עכשווית והאם בתקופה העכשווית ישנם תנאים של חוסר הבנה בין הצופה לאמנות? האם מתקיים תהליך של משבר אמון בין הקהל לבין יצירת האמנות? על מקומה של היצירה בעולם המודרני ובתרבות בכלל בסדרה זו הבוחנת את מקומה של האמנות כמראה לפני החברה. הצטרפו אלינו ל-4 מפגשים לייב בזום בימי שלישי ב-17:00 החל מה-1.2.22.

פרצופה של המדינה: 70 שנות עיתונות

​​פרצופה של המדינה: 70 שנות עיתונות, עיתונאים ותקשורת המונים

סדרת הרצאות חדשה של ד”ר גבי זהר, לשעבר עיתונאי בקול ישראל, עיתון הארץ ודובר משרד הבריאות, וכיום עורך ומגיש תכנית התרבות של רדיו צפון. בסדרת ההרצאות נצעד לתוך המסע התקשורתי של העיתונות במדינת ישראל, ננסה להבין את מידת השפעתה ונשפוך אור על תהליכי התקשורת מאז קום המדינה ועד היום – ננתח את התהליכים שעברה העיתונות בישראל – מתקשורת המגויסת לרעיון הציוני ועד עיתונות בועטת ונושכת בשנות השמונים והתשעים.

מריה

אומנות נוצרית: הרצאה על מריה מגדלנה

הדמות הנשית הכי פופולרית באמנות הנוצרית (חוץ ממריה האם) היא מריה מגדלנה. נעמוד מופתעים מול יצירות ארוטיות ונועזות של מריה מגדלנה, וננסה לעמוד על הסיבות אשר התירו לאמנים לתאר את מריה מגדלנה חשופה כל כך, ולעתים אף עירומה ממש. נכיר את יצירותיהם של טיציאן, אל גרקו, קאנובה ורבים אחרים. לקראת השנה האזרחית החדשה – הצטרפו אלינו להרצאה מיוחדת עם ד”ר אפי זיו ביום שישי 31.12.21 בשעה 10:30 בשידור זום מהאולפן.

צפרות חובקת עולם - עוז חורין

צפרות חובקת עולם – עוז חורין

סדרת הרצאות חדשה של הצפר, צלם, מרצה, טקסונום ו“רודף הציפורים” – עוז חורין. בסדרת הרצאות זו נגלה מגוון עצום ומופלא של ציפורי העולם – נשמע על על חיי החברה המרתקים של הציפורים, המבנים המשפחתיים השונים שמייצרות ע״מ לקיים התאמה לכל בית גידול אפשרי על פני כדור הארץ, אינספור דרכים לשיחור מזון ועוד. בכל מפגש בסדרת ההרצאות, ישתף המרצה בחוויות אישיות כצפר ובעיקר בעובדות מרתקות מעולם העופות. איך צופים בכל מיני הציפורים בעולם? התשובה פשוטה – בלתי אפשרי. יותר מ-10,800 מינים, מוכרים כבר היום. עוז בחר להתמקד ברשימה נבחרת, מקוצרת של 248 משפחות ציפורי העולם, המהווה ייצוג הולם למגוון המופלא של עופות העולם. האתגר שלו הוא לראות ולצלם לפחות צפור אחת מכל משפחה. משימה ארוכה, שתוביל להרבה טיולים בעולם, אך אפשרית. מוזמנים להצטרף להרצאות ולקחת חלק במסע המיוחד.

מאחורי הקלעים אל הבמה - התפקידים שעושים את התיאטרון

מאחורי הקלעים אל הבמה – התפקידים שעושים את התיאטרון

סדרת הרצאות חדשה בשיתוף תיאטרון “הקאמרי” בת 5 פרקים המאפשרת הצצה נדירה אל האנשים והתפקידים מאחורי הקלעים של עולם התיאטרון. בסדרה ניחשף לתפקידים הפחות מוכרים של העוסקים במלאכה, האנשים שיוצרים עבורנו את “העולמות המשוחקים” על הבמה ומאחורי הקלעים. נשמע מאנשי מקצוע ויוצרים מהו התהליך האמנותי שעוברים השחקנים, מעצבי הבמה, מעצבי התלבושות ומעצבי התנועה בדיאלוג עם המחזה, עם הבמאי ועם אולם התיאטרון.
כיצד שחקן מתכונן לעבודה והאם הוא באמת ״יוצא״ ו״נכנס״ לדמות? נציץ באופן בלעדי אל רגעים קסומים, לשנייה לפני ששחקן עולה אל הבמה, נראה את השחקנים בחדר החזרות ועוד ועוד…

אדריכלות מאסטר קלאס

אדריכלות: מאסטר-קלאס

הצטרפו אלינו לסדרת הלייב החדשה ל-4 מפגשים עם טובי האדריכלים בישראל: אדריכל אמנון רכטר, אדריכלית דנה גורדון ורוי גורדון. בסדרה זו אנו נחצה יבשות, נצלח מהפכות פוליטיות, מלחמות ושינויים טכנולוגיים. במהלך ההיסטורי והרעיוני שנגולל כאן, נגלה איך האדריכלות הושפעה משינויים כלכליים, חברתיים ופוליטיים – וכן, כיצד השפיעה על מהלכים ויצרה מהפכות. ההרצאות בסדרה מספרות את סיפורם של 3 אדריכלים בעלי שם עולמי: וולטר גרופיוס מאבות המודרניזם, האדריכל האמריקאי פיליפ ג’ונסון וסר נורמן פוסטר הבריטי – אדריכל הזכוכית והברזל.

כללי הזהב לבריאות בבית על פי תורת הפנג שווי

כללי הזהב לבריאות בבית על פי תורת הפאנג שווי

הרצאת לייב בזום עם אביטל לוביא כהן, יועצת פאנג שווי שהוכשרה בהונג קונג ובישראל ומייעצת לאנשים לגבי בתיהם או בית העסק. שיטת הפאנג שווי מאמינה בכך שהחלל שבו אנחנו חיים ועובדים משפיע עלינו גם אם אנחנו לא רואים זאת, לכן שיטת ״משנה מקום משנה מזל״ היא לא קלישאה, מדובר באוסף כללים ברורים התומכים ביצירת מרחב מחיה בריא, נעים ומעצים. בהרצאה נגלה איך המנגנון הזה עובד, נלמד לחזק את הבריאות בבית באמצעות טיפים פרקטיים ליישום מיידי ואישי הכולל הדפסת מפה אסטרולוגית אישית.
ההרצאה תתקיים ב 8.12.21, יום רביעי בשעה 18:00.

חינוך: הדור הבא - על פיתוחם של אדם וחברה

חינוך: הדור הבא – אריה ברנע

סדרת הרצאות חדשה עם אריה ברנע, איש חינוך, מרצה במכללה לחינוך ולשעבר מנהל ארבעה בתי ספר על-יסודיים, בה נברר לעצמנו את מהותו של החינוך ואת מטרותיו, נדון באופן שבו החינוך עונה על צרכיה המיוחדים של החברה הישראלית ונאפיין את איש החינוך הראוי לתפקידו.
כמו כן נדון בסוגיית מפתח חינוכית וחברתית, בוודאי במציאות הישראלית: השוויון החברתי, נגדיר לעצמנו את המושג “ערך” ונברר את האופן שבו אמורה מערכת החינוך להקנות לתלמידים ערכים מסוימים.
הצטרפו אלינו לסדרה חשובה זו, 4 מפגשי לייב בזום בימי שלישי ב-17:00.

האדם בחיפוש האושר ע"פ הספרות הקלאסית

האדם בחיפוש האושר – ד”ר אשר יושפה

סדרת הרצאות בת 4 מפגשים עם ד”ר אשר יושפה, המציגה מגוון של נושאים על בסיס ספרות קלאסית ומנתחת את התובנות במרחב של אושר האדם ומציגה שאלות הנוגעות לכל אחד ואחת מאיתנו. טולסטויי, דוסטויבסקי, סטפן צוויג וסופרים נוספים עסקו בשאלות אלה וכך הנושאים שיידונו בסדרת ההרצאות הם סביב שאלת אושרו של האדם, הסבל והרשעות השוררים בעולם ומשמעותם, התקווה לעתיד טוב אל מול ההווה הרווי כאב וסבל, המאבק במצוקות חיים והתגברותו , פשר החיים ומהות הקיום האנושי.

זר של אהבה – יאיוֹי קוּסאמה

הקוסאמה – מאניה

האמנית היפנית המפורסמת יאיוי קוסאמה, מחשובי האמנים העכשוויים בעולם, מציגה בימים אלה תערוכה רטרוספקטיבית מקיפה של עבודותיה במוזיאון תל אביב.
הצטרפו להרצאה של אוצרת האמנות ד”ר סמדר שפי ביום שישי ה19.11.21 שתספר על האמנית ותציג תמונות מרהיבות מהתערוכה. ההרצאה מתאימה גם למי שביקר או מתכנן לבקר בתערוכה וגם למי שלא.

מה ביקש קונפוציוס מהאנושות?

פילוסופיה סינית עתיקה – ד”ר גליה דור

סדרה חדשה בת 8 מפגשים של ד”ר גליה דור, המציגה פרקים נבחרים מחשיבה סינית עתיקה – בדגש על השלכות עכשוויות ופרקטיקה. נגלה עד כמה חשיבה סינית עתיקה, בין אם בתחומי הרפואה, האסתטיקה או הפילוסופיה הטהורה, הינה רלוונטית ויישומית לכל אדם למען שינוי תודעה וגוף. הסדרה תתחיל בעקרונות וברעיונות הראשונים והמהותיים ביותר לסין העתיקה – כמו רפואה, הקומפלמנטריות של יין ויאנג, ספר השינויים ועוד ותמשיך להעמקה בזרמי פילוסופיה מסוימים, כמו קונפוציאניזם או טאואיזם.

שמירת טבע, מגוון ביולוגי וקיימות

שמירת טבע בעידן שינוי האקלים וההתחממות הגלובלית. העולם משתנה במהירות עצומה מול עינינו, והשינוי האקלימי שעובר על כל כדור הארץ עלול להשפיע גם על עצם קיומנו. בסדרה זו נדון כיצד ניתן למצוא איזונים בין שמירה על הסביבה, שמירה על המינים הביולוגיים והמגוון שלהם, ובמקביל לאפשר לאנושות להמשיך להתקיים ולבנות לעצמה עתיד חיובי למענה ולמען הדורות הבאים.
הצטרפו אלינו לסדרה חשובה ופוקחת עיניים בת 4 מפגשים מרתקים.

תנך במבט אחר

תנ”ך במבט אחר

סדרה חדשה של יוסי נינוה – 2 הרצאות לייב + 3 הרצאות מוקלטות. סיפורי התנ”ך הידועים מזוית היסטורית מחקרית. הצטרפו להרצאות מרתקות המציגות צדדים אחרים לסיפור המקראי עם המרצה יוסי נינוה.

חמש כוחות הנפש עפי הרמבם

בריאות טבעית – 5 כוחות הנפש על פי הרמב”ם

מהם 5 כוחות הנפש על פי הרמב”ם, מיהם האנשים הכי בריאים בעולם ומהם צמחי המרפא המועילים לגיל הבוגר. 3 הרצאות מעולות מאת 3 מרצים שונים על בריאות טבעית. ההרצאה “חמשת כוחות הנפש” עם שירלי יוסף, תשודר מהאולפן בלייב ביום ד’, 10.11.21 בשעה 18:30.

שבטיות, זהות ומרחב

שבטיות, זהות ומרחב בתרבויות אסיה ואפריקה

סדרה מרתקת חובקת עולם ותרבויות שונות בת 4 הרצאות עם ד״ר חיים קורן. בסדרה נחשף לשבטים שונים מרחבי העולם שעדיין מהווים מסגרת חברתית, כלכלית, פוליטית ותרבותית עבור אנשי השבט. נגלה כיצד הם מתמודדים עם מציאות מורכבת, מתחים פנימיים, גלובליזציה, תנאי אקלים קשים ולעיתים גם כוחות פולשים או כובשים.

האישה בתנ״ך : כשמיתוס פוגש היסטוריה

ארבע הרצאות מרתקות בסדרה על דמות האישה המקראית כפי שעולה מסיפורי התנ״ך. על פני השטח כמה מן האירועים המוכרים שמתוארים לנו בתנ״ך נראים ונשמעים חסרי כל היגיון:
הנחש שפיתה את חוה לאכול מפרי העץ האסור, שרה בת ה-90 שהרתה לאברהם בן ה-100, סופה הטרגי והמוזר של אשת לוט ועוד ועוד דוגמאות אין סוף.
נשאלת השאלה, האם כותבי התנ״ך, שכתבו את הספר המשוכלל ביותר שנכתב מעולם, האמינו שכך באמת היה? קרוב לוודאי שלא. מדובר במיתוסים ולא אמת היסטורית.
מיתוסים האלה נכתבו על מנת לתת מענה לשאלות אמיתיות שאיתן התמודדו במציאות.
על הצורך שדרש מענה מיתולוגי לבעיה היסטורית ועל הסיפורים עצמם, המתמקדים בסדרה זו בדמות האישה המקראית נדון בכל אחת מההרצאות בסדרה.

רומא לשוחרי תרבות

רומא לשוחרי תרבות: ההיסטוריה, האדריכלות, האמנות ועוד

מסע מרתק בעיר הנצח, רומא- בירת התרבות המערבית. סדרה בת 8 הרצאות עם ד”ר אפי זיו. הסיור יכלול סקירה היסטורית ומיתולוגית, צפייה במבני הפאר של האימפריה הרומית, הנצרות הקדומה, תקופת הרנסנס והשיא – תקופת הבארוק שמרכזה רומא. נלמד על ענקי הבארוק שפעלו בעיר, נסייר בארמונות, בווילות ונגלה “סודות” לא ידועים המסתתרים בכיכרות ובמזרקות של העיר. הסדרה מתאימה גם למי שהיה בעיר ורוצה לדעת עליה יותר, וגם למי שטרם היה ורוצה ליהנות מסיור מודרך לשוחרי תרבות ואמנות.

הסכסוך הישראלי - פלסטיני : תמונת מצב עדכנית

הסכסוך הישראלי – פלסטיני : תמונת מצב עדכנית

סדרת הרצאות חדשה של המכון למחקרי ביטחון לאומי, בת 4 הרצאות בה נעסוק בתיאור ובניתוח משמעויותיו של המבוי הסתום בתהליך המדיני הישראלי-פלסטיני. לצד דיון בשאלות יסוד בנוגע למאפייני המבוי הסתום, סיבותיו והשלכותיו בפרספקטיבה היסטורית ועכשווית, נעמוד על כיווני פעולה אפשריים ועל משמעותם של פתרונות אלטרנטיביים מוצעים או נכפים כדוגמת פתרון המדינה האחת.

Skip to content