סדרות והרצאות לייב

בנוסף לתוכנית המנויים המאפשרת צפייה בכל ההרצאות באתר ללא הגבלה, אנו מציעים גם להצטרף לסדרות חדשות, בהן ההרצאות משודרות לייב בזום בשידור ישיר מהאולפן שלנו, כל ההרצאות גם מוקלטות באיכות HD ונשלחות מוקלטות לנרשמים לסדרה.

בעמוד זה תמצאו את המידע על הסדרות השונות ואופן ההרשמה.

בכל שאלה ניתן ליצור איתנו קשר כאן בטופס.

סדרות שמתחילות בקרוב:

סדרות והרצאות לייב חדשות:

יצירות המופת של הקומדיה הקולנועית

יצירות המופת של הקומדיה הקולנועית

סדרת לייב בת 4 פרקים עם הבמאי, תסריטאי ומרצה לקולנוע אלון גור אריה. החל מה-13.9 בכל יום שלישי ב 20:00. אלון גור אריה בסדרה סוחפת על האנשים ששינו את העולם בעזרת חוש ההומור שלהם. על מאחורי הקלעים של יצירות המופת של האמנות השביעית – הקולנוע. מהו אותו תהליך מסתורי שגורם לנו, קהל הצופים, לצחוק עד דמעות מול מסך הקולנוע? האם הומור הוא עניין של תרבות או צורך אנושי? והאם יש משהו שאסור לצחוק עליו?

פרשיות בתולדות ארץ ישראל

פרשיות בתולדות ארץ ישראל

סדרת לייב בת 3 פרקים עם ד”ר מרדכי נאור החל מה-10.8.22 בכל יום רביעי ב-17:00. סדרה זה תביא שלושה אירועים משמעותיים שהתחוללו בארץ ישראל במאה הקודמת. סיפורה של רכבת העמק המיתולוגית והמקרטעת שהיוותה אבן שואבת בין חברי היישובים השונים, על ארגון הפלמ״ח שפעל בעוז רוח ומיטב מפקדיו ולוחמיו השתלבו מאוחר יותר בהגנת היישוב היהודי בצה״ל ובכנסת ישראל ופרשת כ״ג יורדי הסירה, חברי ההגנה שספינתם לא הגיע ליעדה ואשר סופם לא ידוע לנו לאשורו עד היום.

תמונות נושא- מי אני בשיר

“מי אני בשיר”- שירים שהם אבני דרך אשר עיצבו את זהותינו הישראלית

סדרת לייב בת 4 פרקים עם גיל פז החל מה-31.8.22 בכל יום רביעי ב-10:30. סדרה חדשה עם המרצה מבקר המוזיקה, גיל פז. מוזיקה היא פסקול של תקופה ושל תרבות, ושירים גדולים הם דבק שיוצר חברה. בסדרה הקרובה נתחקה אחר 4 מהיוצרים הגדולים של המוזיקה הישראלית וננסה דרך סיפורם לענות על השאלה ”איך נוצר שיר שמעצב זהות?”

סודות המוח האנושי

סודות המוח האנושי

סדרת לייב בת 6 פרקים עם 3 מרצים מובילים בתחומם החל מה-15.8.22 בכל יום שני ב-17:00.סדרה חדשה עם 3 מרצים מובילים בתחומם על האיבר האחד והיחיד שמזוהה עם מי שאנחנו בעולם – המוח. רקמה בת קילו וחצי האוספת מידע תמידי על הסביבה והכוונת פעולות השרירים לשם שרידות במרחב. בה גם שמורים כל תובנות האדם, זיכרונותיו, מאווייו, מחשבותיו נפשו ונשמתו.
כיום הפך חקר המוח שנעזר במיטב טכנולוגיות ההדמיה למתוחכם מאד.
בסדרה זו נחשף אל צפונותיו – כיצד למד האדם למפות ולהבין אותו, מה בין רגשות למוח, איך אנחנו באמת קולטים מילים, מספרים ומידע בכלל, איך המוח אחראי על השוני בין גברים לנשים ומה דומה או שונה בין בני האדם לבעלי החיים.

מלחינים ומהפכות

מלחינים ומהפיכות- המהפכות המוזיקליות וההיסטוריות שהשפיעו על עולם האופרה

סדרת לייב בת 4 פרקים עם אשרי שגב החל מה 22.8 בכל יום שני ב18:30. סדרת הרצאות חדשה עם המרצה זמר האופרה אשרי שגב. בסדרה נתמקד במילה מהפכה וכיצד היא מתבטאת בעולם האופרה. בכל אחת מארבעת ההרצאות הסדרה נתמקד במלחין אחר ובתקופה אחרת של ההיסטוריה ונקבל סקירה של עולם האופרה האיטלקי החל מתקופת הבארוק שמתחילה בשנת 1685 ועד למותו של ורדי בשנת 1901. בכל אחת מההרצאות ננסה להבין איזו מהפכה יצרו המלחינים ובנוסף כיצד הגיבו ביצירתם למהפכות הקורות סביבם.

מגלי העולם ששינו את ההיסטוריה

מגלי הארצות ששינו את פני ההיסטוריה

סדרת הרצאות חדשה עם ד”ר גוסטב מייסלס שתסביר מדוע ההיסטוריה המודרנית מתחילה בעידן הגילויים הגיאוגרפיים הגדולים. היציאה מגבולות העולם הישן אל העולם החדש, סקרנות או צורך? מה היו התנאים, הצרכים והכלים באגן הים התיכון של המאה ה-16? מבנימין מטודלה ומרקו פולו, מקברניטי הנריקה הספן וכריסטופר קולומבוס ועד לקפטן ג’יימס קוק. הצטרפו אלינו למסע מפתיע ומרתק בהיסטוריה של המסעות פורצי הדרך שהשפיעו על התפתחות מהלכים היסטוריים, ההשלכות הפוליטיות, הכלכליות, החברתיות והתרבותיות של מסעות ששינו את פני העולם.

ארכיון סדרות והרצאות לייב:

פרידה קאלו

פרידה קאלו – הרצאת לייב עם ד”ר סמדר שפי

הרצאה בשידור חי מהאולפן, ביום שישי, ה 22.7.22 בשעה 10:30
בהרצאה נבדוק מתי הפכה קאלו לדמות אייקונית? מתי גבר פרסומה על זה של בן זוגה המפורסם, הצייר דייגו ריברה, שבמהלך חייה הוצגה בעיקר כבת זוגו? ממתי נחשבו הדיוקנאות העצמיים שלה לדיוקנאות של התנגדות למוסכמות ושמרנות? נראה כיצד שינויים שחלו בתרבות נפגשו עם קריאת עבודתה והבנת מסריה. נכיר את יצירתה וחייה של האמנית שהפכה, כמה עשורים אחרי מותה, לנערצת.

דונטלו הרצאת רנסנס

הפַסָל דונטלו – בעקבות התערוכה הבינלאומית – ״דונטלו: הרנסנס״

הרצאת לייב עם ד”ר אפי זיו ביום שישי 1.7.22 בשעה 10:30. בעקבות התערוכה הבינלאומית הנודדת בין פירנצה, ברלין ולונדון ומוקדשת כולה לאמנות של הפַסָל דונטלו, נשמע את הרצאתו של ד”ר אפי זיו על גדול הפסלים של המאה ה-15. נסייר בתערוכה באופן וירטואלי, נשמע את סיפורם של הפסלים ונבין מדוע נחשב דונטלו כמהפכן וחדשן שיש הטוענים כי הוא גדול הפסלים של הרנסנס.

הקשר בין תזונה, אושר ופרודוקטיביות"

הקשר בין תזונה, אושר ופרודוקטיביות

הרצאת לייב עם שירלי יוסף, ביום רביעי 22.6.22 בשעה 20:00. רמת האושר שלנו תלויה בגורמים שונים. בשנים האחרונים המדע חוקר את המשתנים המשפיעים עליהם. בהרצאה נדון על הקשר בין אושר לפרודוקטיביות בעבודה ובחיי היומיום בכלל , ואיך באמצעות הרגלי חיים נכונים הכוללים: תזונה נכונה, פעילות גופנית ובריאות הנפש, נשפר את מדדי האושר שלנו ושל משפחתנו.

רנה מגריט

רנה מגריט – הרצאת לייב עם ד”ר סמדר שפי

הרצאה בשידור חי מהאולפן, ביום שישי, ה 10.6.22 בשעה 10:30
רנה מגריט – מהאמנים האהובים ועם זאת המובנים פחות במאה העשרים. דימויים חידתיים של אובייקטים מוכרים במצבים בלתי רגילים ומעוררי מחשבה, הם סימן ההיכר של האמן. בהרצאה על האמן, תדבר ד”ר סמדר שפי על עבודותיו הסוראליסטיות ותעמוד על הקסם המיוחד בה הוא מפגיש חלום וסיוט אישי וקולקטיבי באמנות.

חוק מוסר וסדר במאה ה-21

חוק מוסר וסדר במאה ה-21

סדרת לייב חדשה בת 4 פרקים, עם המרצה עו”ד מאיה רקח על סוגיות חברתיות ומוסריות מהיומיום דרך עיני החוק והמשפט​.
בסדרה מרתקת זו נחקור את היום יום שלנו כחברה וכאינדיבידואל בראי החוק והמוסר, בשילוב סיפורים אמיתיים העולים על כל דמיון, מתוך ניסיונה האישי של המרצה העוסקת כעו״ד בתחום דיני הנפשות.

רומא העתיקה - הון ושלטון

רומא העתיקה – הון ושלטון -היסטוריה של רומנים, בגידות ורציחות

סדרת לייב חדשה עם אביבית ברוקשטיין, מרצה ומדריכה לידיעת הארץ, בקתדרות ומכללות ברחבי הארץ, מדריכת טיולים מנוסה בארץ ובעולם.
אוגוסטוס, קליאופטרה, יוסף בן מתתיהו והורדוס. האחד קיסר. השנייה מלכה. השלישי כותב והרביעי מלך. חלקם נפגשו מקרוב והאחרים נפגשו באופן וירטואלי אבל אין ספק שהקשר ביניהם חשוב לכל אוהבי הז’אנר של הרומנים ההיסטוריים. הסדרה שלפניכם תעסוק בארבע דמויות מרתקות שהשאירו לנו סיפורי חיים של אהבה ושנאה ומאבקי שלטון וכסף. הרבה כסף.

השתוקקות האדם ושליטת היצר בחייו

השתוקקות האדם ושליטת היצר בחייו

סדרת לייב חדשה עם ד”ר אשר יושפה, מרצה לספרות הקלאסית וד”ר לפילוסופיה על כוחות הנפש של האדם כפי שבאים לידי ביטוי בספרות הקלאסית​.
החיים מתאפיינים לעיתים גם בקשיים, משברים ולחצים וכל אדם מתמודד עם המצבים הללו בצורה שונה וייחודית לו.
האתגרים והקשיים הללו, חושפים בפני המתמודד את החולשות שלו (שלא היה מודע לקיומן) ואף מאפשרים לו לגלות על עצמו כוחות ויכולות שלא הכיר בעצמו ביום יום.
בסדרה נצלול אל המסע הנפשי והתמודדותן של דמויות הלקוחות מארבע ספרים של 4 סופרים גדולים בספרות הקלאסית: סטפן צוויג, טולסטוי, צ’כוב ואלבר קאמי.
דרך הסיפורים הבדיונים נלמד גם דבר אחד או שניים עלינו, בני האדם.

חלב החלומות

״חלב החלומות״ – רשמים וחידושים מהביאנלה בוונציה 2022

הרצאת לייב עם ד”ר סמדר שפי. ההרצאה תתקיים ביום שישי ה 13.5.22 בשעה 10:30
בהרצאה פורסת בפנינו ד״ר שפי את סיפורה של הביאנלה, מבט זריז על פני ההיסטוריה, על תחילתה של התערוכה בשנת 1895 ועד התערוכה כפי שהיא מוצגת כיום – בשנת 2022. על האירוע הענק הנוכחי – החידושים (שהם לפעמים חזרה למסורת), דגש על עבודות מרכזיות וסיכום מגמות, אמנות משובחת, פוליטיקה ועולם אמנות בין החזרה לנורמליות לאחר הקורונה וצל המלחמה באירופה. ההרצאה מלווה במצגת עתירת דימויים שצולמו במקום ותתייחס ותסביר את המבנה הייחודי של הביאנלה .

האהבה פנים רבות לה – אמנות של אהבה

האהבה פנים רבות לה – אמנות של אהבה

סדרת לייב חדשה עם רחל ספיר. יצירות אמנות מעוררות רגש או חשיבה והאהבה היא נושא נפלא, המקיף תחומים רבים ומגוונים – כולנו רוצים אהבה, לא? מאז ומתמיד, מופיעים באמנות תיאורים של אהבה וההתייחסויות לנושא ייחודיות לאמן, לזמן ולמקום. נדבר על אהבה, גוונים של אהבה, כפי שרואים אותה אמנים חשובים ופורצי דרך.

מסע מופלא בשבילי הפילוסופיה – ארבעה הוגי דעות שהטביעו חותם על האנושות

סדרת לייב חדשה עם ד”ר ניב גולדשטיין, מרצה למחשבה מדינית באוניברסיטת בר-אילן. בארבע ההרצאות שבסדרה, נערוך היכרות עם תולדותיהם ומשנותיהם של ארבעה הוגי דעות מופתיים: סוקרטס ואפלטון, מייסדי הפילוסופיה של העולם העתיק במערב; ניקולו מקיאבלי, הוגה ייחודי בתקופת הרנסאנס, שמשנתו נקשרה לדראון עולם בתודעה הציבורית, כמי שנכתבה בעטו של השטן; וג’ון סטיוארט מיל, הוגה מבריק ופורץ גבולות, שהקדים את זמנו והיטיב לחזות תופעות מצערות בעת המודרנית.

לידתו של שוק הרעיונות

מסע בשביל הכסף

סדרת הרצאות לייב בת 6 פרקים עם הסופר, הפובליציסט ומנכ”ל איגוד הבנקים לשעבר, משה פרל.
מחבר רב המכר “מסע בשביל הכסף”, משה פרל, מגיע ל”הרצאות מהכורסא” עם סדרת הרצאות מרתקת ויוצאת דופן שתציג איך המרוץ האנושי אל העושר הניע את גלגלי ההיסטוריה.
המפגשים יציגו את התפתחותה של התשוקה האנושית לכסף מהרגע שהאדם התחיל לביית חיות לפני עשרת אלפים שנים והפך אותן לפס ייצור של אוכל, ועד הרגע בו למד להדפיס סטיקים במדפסות תלת ממד. המשתתפים ייצאו למסע היסטורי כדי להתוודע לאופן שבו הכסף עיצב את העולם כפי שהוא מוכר לנו.

מודליאני במבט חדש

מודליאני – במבט חדש

הרצאת לייב בזום עם ד”ר סמדר שפי ביום שישי ה 8.4.22 בשעה 10:30. בין הארכאי לאוונגרד של ראשית המאה, בין קלסיקה מודרנית לסגנון אישי לחלוטין מודליאני מפתיע ומרגש. בעקבות תערוכת ענק באלברטינה בווינה נתבונן על מודליאני בפריזמת ההווה : מהגר יהודי בפריז שמגיע לעיר עם השכלה יוצאת דופן ושאיפות יוקדות . נדבר על ייחודו בתוך קבוצת האמנים שהפכו את פריז של ראשית המאה למרכז האמנותי החשוב ביותר של התקופה ועל מנגנוני הכוח שפעלו בה. נתבונן בעבודות שחלקן הוצגו כעת לראשונה. בהרצאה נעמוד על האפיונים, האיכויות ותרומתו של האמן המרגש הזה. נראה הקשרים לנושאים הנמצאים כעת בלב סדר היום של עולם האמנות.

על תפיסת השואה ושימור זכרונה

״ולא לשכוח״ – על תפיסת השואה ושימור זכרונה

ככל שחולף הזמן הציווי ״לזכור ולא לשכוח״ הופך נחוץ מתמיד ובאותה נשימה גם מורכב מתמיד.
איך בחרה המדינה לאפיין, לעצב ולזכור את ״יום הזיכרון לשואה ולגבורה״? מהם הלקחים שמלמדים מתקופה אפלה זו ואילו ערכים נרצה לטעת מכאן והלאה בדורות הבאים?
איך יכול הנוער כיום ״לזכור״, זיכרון מ״יד שנייה״ כששורדי השואה מתמעטים?
על שאלות אלו ועוד בסדרת לייב חדשה בת 4 פרקים עם 3 מרצים שונים מתחום החינוך, ההיסטוריה והשואה.

מונודרמה – אמנות הסיפור לשחקן יחיד על במה

סדרת הרצאות עם אלכס אנסקי על “הצגת יחיד”. על אגו, תקשורת, אנטישמיות, גילנות, משמעות הקיום, צדק, מוסר ונקמה, ובמילים אחרות – החיים… כפי שמובאים מפי דמויות שונות ומרתקות, בדויות או היסטוריות, אותן גילם אנסקי במהלך השנים על הבמה בשלוש הצגות יחיד, כל אחת שונה וייחודית בדרכה.

בוא שיר עברי

בוא שיר עברי

סדרת הרצאות לייב בת 4 מפגשים בזום עם ד”ר מוטי זעירא. בסדרה זו נצלול אל הסיפורים הקטנים והגדולים מחייהם, אישיותם ויצירותיהם של ארבעה יוצרים ויוצרות מופלאים וחד פעמיים – דוד זהבי, נעמי שמר, תרצה אתר וחיים חפר, שהותירו, כל אחד בדרכו, חותם משמעותי ומרגש בזמר העברי.

טוב לי בקיבוץ

״טוב לי בקיבוץ?״ – על מפעלות הקיבוץ במבט אישי ונשי

קיבוץ – המקום הכי טוב לגדול בו… האמנם? מה זה אומר בכלל?
על שאלה זו ינסו לענות בגוף ראשון, דור שני והלאה, מהיביטים תרבותיים, מגדריים, היסטוריים ואקדמיים מרצי הסדרה אשר רובם ככולם גדלו והתחנכו על ערכי הקיבוץ ובבגרותם המשיכו לחקור ולעסוק בסביבת הגידול הכ״כ ייחודית הזו בדרכים שונות ומגוונות.
הצטרפו אלינו לסדרת לייב חדשה זו בת 3 פרקים עם המרצים: אוריאן צ’פלין, רגב הרוש וד”ר אראלה למדן.

סיפורם של 10 עשורים של מדינת ישראל

מ 1900 ועד המילניום – סיפורם של 10 עשורים של מדינת ישראל

סדרה מיוחדת בת 10 פרקים עם המרצה ד”ר מרדכי נאור. כל פרק יוקדש לעשור במדינת ישראל משנת 1900 ועד תחילת המילניום. אילו אישים ומאורעות בלטו בכל עשור והטביעו חותם בלתי נשכח, בתוספת אנקדוטות משעשעות על אירועים שההיסטוריה לא תמיד זכרה להנציח.

ארבעת האמנים הגדולים של הרנסנס בפירנצה

ארבעת האמנים הגדולים של הרנסנס בפירנצה

סדרה חדשה ומרתקת שתחשוף בפנינו את חייהם ויצירותיהם של ארבעה אמנים, מהידועים והמפורסמים ביותר, בפירנצה, בתקופת הרנסנס. נשמע את סיפור חייהם, נכיר את היצירות החשובות שלהם וננסה ללמוד על ייחודם ותרומתם להתפתחות האמנות – הציור, הפיסול. כל הרצאה תוקדש לאמן אחר.
הצטרפו אלינו ל-4 הרצאות לייב עם המרצה ד”ר אפי זיו

מגילת אסתר

מגילת אסתר – מסע בעקבות סיפורה של אסתר

מגילת אסתר מתרחשת בחצר המלכות הפרסית. האם היא משקפת נכונה את מנהגי החצר של התקופה, את הלשון ואת התרבות? האם זהו טקסט היסטורי או אגדה, ואילו סיבות היו להמציא סיפור שכזה?
ד”ר תמר עילם גינדין, בלשנית, חוקרת איראן, ומחברת הספר ״מגילת אסתר, מאחורי המסכה״, מחברת בהרצאה זו את מגילת אסתר לאיראן של לפני 2500 שנה לאיראן של היום.
הצטרפו אלינו להרצאה בשידור חי מהאולפן, יום ג’ 15.3.22 בשעה 17:00.

הפרסומות כתקשורת חזותית​

הפרסומות כתקשורת חזותית

סדרת לייב בת 4 פרקים של ד”ר אביבית אגם דאלי בה נתייחס לשינויים בדימויים שהופיעו על גבי הפרסומות ועל משמעותן, תוך התייחסות להקשר של מקום וזמן בהם נוצרו. הפרסומות הן חלק בלתי נפרד מהנוף האורבני והדיגיטלי שלנו, את חלקן אנחנו אפילו מכירים בע״פ והן לוקחות חלק מסביבת היומיום שלנו. מנין הופיעו? מדוע הן מעוצבת כך ולא אחרת? ומה ניתן ללמוד דרכן עלינו כחברה? על שאלות אלו ועוד נדון בסדרה מיוחדת זו.

העולים לרגל ההיסטוריה של המסעות בתרבות המערב

העולים לרגל: ההיסטוריה של המסעות בתרבות המערב

סדרת לייב בת 4 פרקים של ד”ר אדר ירום על ההיסטוריה של המסעות בתרבות המערב ועל תופעת התנועה של בני אדם בעולם העתיק וכיצד התבטאו המסעות באמנות. ייחוד הסדרה הינו שילוב המעקב אחר נוסעים ונוסעות בעולם המיוחד של תולדות האמנות, תוך עיון במגוון שאלות כגון: כיצד מציירים מסע? מה מלמדות תמונות על הרגלים ועל חפצים הנדרשים למסעות? מיהם אלו הנוסעים בעקבות אמנות? על אלו ועל שאלות רבות אחרות נבקש לענות בסדרת ההרצאות הקצרה, במטרה לעורר סקרנות למסעות קצרים, ארוכים ובעיקר מיוחדים.

לא על מגש של כסף

לא על מגש של כסף: האם ״האביב האיראני״ בפתח?

לאיראן הרבה עמים, אין ״עם״ איראני אחיד והומוגני. כולם אזרחי איראן: הפרסים, הבלוצ’ים, הכורדים, האזרים, התורכמנים, הערבים, הלורים, הקשקאים, המזנדאראנים, הכספיאנים, הגיליאקים ועוד. כל עם חי באזור משלו, דובר בלשונו, דבק בתרבותו ולא מתמזג עם

כי שירי הוא בת קול ברוח

“כי שירי הוא בת קול ברוח”

סדרת הרצאות חדשה בת 4 מפגשים לייב בזום עם גיל פז, מבקר מוזיקה בגל”צ. ארבעה מפגשים מוזיקליים ייחודיים אשר שופכים אור חדש על אמנים, יוצרים ושירים שמלווים אותנו כאילו היו כאן מאז ומתמיד.
על חוה אלברשטיין, אהוד מנור, נעמי שמר ואלבום המופת של יהודה פוליקר ויעקב גלעד, ״אפר ואבק״. הצטרפו אלינו למסע מרתק של מוזיקה ישראלית שכולנו אוהבים.

חוקרות מדברות ביטחון

חוקרות מדברות ביטחון

הצטרפו אלינו ל- 6 הרצאות שונות בסדרת הרצאות מרתקת עם נבחרת החוקרות המובילה של המכון למחקרי ביטחון לאומי INSS, אונ’ תל אביב. כל אחת מהמרצות מובילה תחום מחקר אחר ותשתף אותנו בעבודתה.

האמנות כמראה לפני החברה

האמנות כמראה בפני החברה

סדרת הרצאות חדשה עם ד”ר ורדה רוטשטיין מאייר, דוקטור לאמנות ומגדר, בעלת תואר שני וראשון באמנות ובחינוך. בסדרה נדון ביצירות אמנות בהקשרים התרבותיים שהן נושאות עמן ונציף שאלות שעולות מהתבוננות זו – מה הוא עולם האמנות? מהי אמנות עכשווית והאם בתקופה העכשווית ישנם תנאים של חוסר הבנה בין הצופה לאמנות? האם מתקיים תהליך של משבר אמון בין הקהל לבין יצירת האמנות? על מקומה של היצירה בעולם המודרני ובתרבות בכלל בסדרה זו הבוחנת את מקומה של האמנות כמראה לפני החברה. הצטרפו אלינו ל-4 מפגשים לייב בזום בימי שלישי ב-17:00 החל מה-1.2.22.

פרצופה של המדינה: 70 שנות עיתונות

​​פרצופה של המדינה: 70 שנות עיתונות, עיתונאים ותקשורת המונים

סדרת הרצאות חדשה של ד”ר גבי זהר, לשעבר עיתונאי בקול ישראל, עיתון הארץ ודובר משרד הבריאות, וכיום עורך ומגיש תכנית התרבות של רדיו צפון. בסדרת ההרצאות נצעד לתוך המסע התקשורתי של העיתונות במדינת ישראל, ננסה להבין את מידת השפעתה ונשפוך אור על תהליכי התקשורת מאז קום המדינה ועד היום – ננתח את התהליכים שעברה העיתונות בישראל – מתקשורת המגויסת לרעיון הציוני ועד עיתונות בועטת ונושכת בשנות השמונים והתשעים.

מריה

אומנות נוצרית: הרצאה על מריה מגדלנה

הדמות הנשית הכי פופולרית באמנות הנוצרית (חוץ ממריה האם) היא מריה מגדלנה. נעמוד מופתעים מול יצירות ארוטיות ונועזות של מריה מגדלנה, וננסה לעמוד על הסיבות אשר התירו לאמנים לתאר את מריה מגדלנה חשופה כל כך, ולעתים אף עירומה ממש. נכיר את יצירותיהם של טיציאן, אל גרקו, קאנובה ורבים אחרים. לקראת השנה האזרחית החדשה – הצטרפו אלינו להרצאה מיוחדת עם ד”ר אפי זיו ביום שישי 31.12.21 בשעה 10:30 בשידור זום מהאולפן.

צפרות חובקת עולם - עוז חורין

צפרות חובקת עולם – עוז חורין

סדרת הרצאות חדשה של הצפר, צלם, מרצה, טקסונום ו“רודף הציפורים” – עוז חורין. בסדרת הרצאות זו נגלה מגוון עצום ומופלא של ציפורי העולם – נשמע על על חיי החברה המרתקים של הציפורים, המבנים המשפחתיים השונים שמייצרות ע״מ לקיים התאמה לכל בית גידול אפשרי על פני כדור הארץ, אינספור דרכים לשיחור מזון ועוד. בכל מפגש בסדרת ההרצאות, ישתף המרצה בחוויות אישיות כצפר ובעיקר בעובדות מרתקות מעולם העופות. איך צופים בכל מיני הציפורים בעולם? התשובה פשוטה – בלתי אפשרי. יותר מ-10,800 מינים, מוכרים כבר היום. עוז בחר להתמקד ברשימה נבחרת, מקוצרת של 248 משפחות ציפורי העולם, המהווה ייצוג הולם למגוון המופלא של עופות העולם. האתגר שלו הוא לראות ולצלם לפחות צפור אחת מכל משפחה. משימה ארוכה, שתוביל להרבה טיולים בעולם, אך אפשרית. מוזמנים להצטרף להרצאות ולקחת חלק במסע המיוחד.

מאחורי הקלעים אל הבמה - התפקידים שעושים את התיאטרון

מאחורי הקלעים אל הבמה – התפקידים שעושים את התיאטרון

סדרת הרצאות חדשה בשיתוף תיאטרון “הקאמרי” בת 5 פרקים המאפשרת הצצה נדירה אל האנשים והתפקידים מאחורי הקלעים של עולם התיאטרון. בסדרה ניחשף לתפקידים הפחות מוכרים של העוסקים במלאכה, האנשים שיוצרים עבורנו את “העולמות המשוחקים” על הבמה ומאחורי הקלעים. נשמע מאנשי מקצוע ויוצרים מהו התהליך האמנותי שעוברים השחקנים, מעצבי הבמה, מעצבי התלבושות ומעצבי התנועה בדיאלוג עם המחזה, עם הבמאי ועם אולם התיאטרון.
כיצד שחקן מתכונן לעבודה והאם הוא באמת ״יוצא״ ו״נכנס״ לדמות? נציץ באופן בלעדי אל רגעים קסומים, לשנייה לפני ששחקן עולה אל הבמה, נראה את השחקנים בחדר החזרות ועוד ועוד…

אדריכלות מאסטר קלאס

אדריכלות: מאסטר-קלאס

הצטרפו אלינו לסדרת הלייב החדשה ל-4 מפגשים עם טובי האדריכלים בישראל: אדריכל אמנון רכטר, אדריכלית דנה גורדון ורוי גורדון. בסדרה זו אנו נחצה יבשות, נצלח מהפכות פוליטיות, מלחמות ושינויים טכנולוגיים. במהלך ההיסטורי והרעיוני שנגולל כאן, נגלה איך האדריכלות הושפעה משינויים כלכליים, חברתיים ופוליטיים – וכן, כיצד השפיעה על מהלכים ויצרה מהפכות. ההרצאות בסדרה מספרות את סיפורם של 3 אדריכלים בעלי שם עולמי: וולטר גרופיוס מאבות המודרניזם, האדריכל האמריקאי פיליפ ג’ונסון וסר נורמן פוסטר הבריטי – אדריכל הזכוכית והברזל.

כללי הזהב לבריאות בבית על פי תורת הפנג שווי

כללי הזהב לבריאות בבית על פי תורת הפאנג שווי

הרצאת לייב בזום עם אביטל לוביא כהן, יועצת פאנג שווי שהוכשרה בהונג קונג ובישראל ומייעצת לאנשים לגבי בתיהם או בית העסק. שיטת הפאנג שווי מאמינה בכך שהחלל שבו אנחנו חיים ועובדים משפיע עלינו גם אם אנחנו לא רואים זאת, לכן שיטת ״משנה מקום משנה מזל״ היא לא קלישאה, מדובר באוסף כללים ברורים התומכים ביצירת מרחב מחיה בריא, נעים ומעצים. בהרצאה נגלה איך המנגנון הזה עובד, נלמד לחזק את הבריאות בבית באמצעות טיפים פרקטיים ליישום מיידי ואישי הכולל הדפסת מפה אסטרולוגית אישית.
ההרצאה תתקיים ב 8.12.21, יום רביעי בשעה 18:00.

חינוך: הדור הבא - על פיתוחם של אדם וחברה

חינוך: הדור הבא – אריה ברנע

סדרת הרצאות חדשה עם אריה ברנע, איש חינוך, מרצה במכללה לחינוך ולשעבר מנהל ארבעה בתי ספר על-יסודיים, בה נברר לעצמנו את מהותו של החינוך ואת מטרותיו, נדון באופן שבו החינוך עונה על צרכיה המיוחדים של החברה הישראלית ונאפיין את איש החינוך הראוי לתפקידו.
כמו כן נדון בסוגיית מפתח חינוכית וחברתית, בוודאי במציאות הישראלית: השוויון החברתי, נגדיר לעצמנו את המושג “ערך” ונברר את האופן שבו אמורה מערכת החינוך להקנות לתלמידים ערכים מסוימים.
הצטרפו אלינו לסדרה חשובה זו, 4 מפגשי לייב בזום בימי שלישי ב-17:00.

האדם בחיפוש האושר ע"פ הספרות הקלאסית

האדם בחיפוש האושר – ד”ר אשר יושפה

סדרת הרצאות בת 4 מפגשים עם ד”ר אשר יושפה, המציגה מגוון של נושאים על בסיס ספרות קלאסית ומנתחת את התובנות במרחב של אושר האדם ומציגה שאלות הנוגעות לכל אחד ואחת מאיתנו. טולסטויי, דוסטויבסקי, סטפן צוויג וסופרים נוספים עסקו בשאלות אלה וכך הנושאים שיידונו בסדרת ההרצאות הם סביב שאלת אושרו של האדם, הסבל והרשעות השוררים בעולם ומשמעותם, התקווה לעתיד טוב אל מול ההווה הרווי כאב וסבל, המאבק במצוקות חיים והתגברותו , פשר החיים ומהות הקיום האנושי.

זר של אהבה – יאיוֹי קוּסאמה

הקוסאמה – מאניה

האמנית היפנית המפורסמת יאיוי קוסאמה, מחשובי האמנים העכשוויים בעולם, מציגה בימים אלה תערוכה רטרוספקטיבית מקיפה של עבודותיה במוזיאון תל אביב.
הצטרפו להרצאה של אוצרת האמנות ד”ר סמדר שפי ביום שישי ה19.11.21 שתספר על האמנית ותציג תמונות מרהיבות מהתערוכה. ההרצאה מתאימה גם למי שביקר או מתכנן לבקר בתערוכה וגם למי שלא.

מה ביקש קונפוציוס מהאנושות?

פילוסופיה סינית עתיקה – ד”ר גליה דור

סדרה חדשה בת 8 מפגשים של ד”ר גליה דור, המציגה פרקים נבחרים מחשיבה סינית עתיקה – בדגש על השלכות עכשוויות ופרקטיקה. נגלה עד כמה חשיבה סינית עתיקה, בין אם בתחומי הרפואה, האסתטיקה או הפילוסופיה הטהורה, הינה רלוונטית ויישומית לכל אדם למען שינוי תודעה וגוף. הסדרה תתחיל בעקרונות וברעיונות הראשונים והמהותיים ביותר לסין העתיקה – כמו רפואה, הקומפלמנטריות של יין ויאנג, ספר השינויים ועוד ותמשיך להעמקה בזרמי פילוסופיה מסוימים, כמו קונפוציאניזם או טאואיזם.

שמירת טבע, מגוון ביולוגי וקיימות

שמירת טבע בעידן שינוי האקלים וההתחממות הגלובלית. העולם משתנה במהירות עצומה מול עינינו, והשינוי האקלימי שעובר על כל כדור הארץ עלול להשפיע גם על עצם קיומנו. בסדרה זו נדון כיצד ניתן למצוא איזונים בין שמירה על הסביבה, שמירה על המינים הביולוגיים והמגוון שלהם, ובמקביל לאפשר לאנושות להמשיך להתקיים ולבנות לעצמה עתיד חיובי למענה ולמען הדורות הבאים.
הצטרפו אלינו לסדרה חשובה ופוקחת עיניים בת 4 מפגשים מרתקים.

תנך במבט אחר

תנ”ך במבט אחר

סדרה חדשה של יוסי נינוה – 2 הרצאות לייב + 3 הרצאות מוקלטות. סיפורי התנ”ך הידועים מזוית היסטורית מחקרית. הצטרפו להרצאות מרתקות המציגות צדדים אחרים לסיפור המקראי עם המרצה יוסי נינוה.

חמש כוחות הנפש עפי הרמבם

בריאות טבעית – 5 כוחות הנפש על פי הרמב”ם

מהם 5 כוחות הנפש על פי הרמב”ם, מיהם האנשים הכי בריאים בעולם ומהם צמחי המרפא המועילים לגיל הבוגר. 3 הרצאות מעולות מאת 3 מרצים שונים על בריאות טבעית. ההרצאה “חמשת כוחות הנפש” עם שירלי יוסף, תשודר מהאולפן בלייב ביום ד’, 10.11.21 בשעה 18:30.

שבטיות, זהות ומרחב

שבטיות, זהות ומרחב בתרבויות אסיה ואפריקה

סדרה מרתקת חובקת עולם ותרבויות שונות בת 4 הרצאות עם ד״ר חיים קורן. בסדרה נחשף לשבטים שונים מרחבי העולם שעדיין מהווים מסגרת חברתית, כלכלית, פוליטית ותרבותית עבור אנשי השבט. נגלה כיצד הם מתמודדים עם מציאות מורכבת, מתחים פנימיים, גלובליזציה, תנאי אקלים קשים ולעיתים גם כוחות פולשים או כובשים.

האישה בתנ״ך : כשמיתוס פוגש היסטוריה

ארבע הרצאות מרתקות בסדרה על דמות האישה המקראית כפי שעולה מסיפורי התנ״ך. על פני השטח כמה מן האירועים המוכרים שמתוארים לנו בתנ״ך נראים ונשמעים חסרי כל היגיון:
הנחש שפיתה את חוה לאכול מפרי העץ האסור, שרה בת ה-90 שהרתה לאברהם בן ה-100, סופה הטרגי והמוזר של אשת לוט ועוד ועוד דוגמאות אין סוף.
נשאלת השאלה, האם כותבי התנ״ך, שכתבו את הספר המשוכלל ביותר שנכתב מעולם, האמינו שכך באמת היה? קרוב לוודאי שלא. מדובר במיתוסים ולא אמת היסטורית.
מיתוסים האלה נכתבו על מנת לתת מענה לשאלות אמיתיות שאיתן התמודדו במציאות.
על הצורך שדרש מענה מיתולוגי לבעיה היסטורית ועל הסיפורים עצמם, המתמקדים בסדרה זו בדמות האישה המקראית נדון בכל אחת מההרצאות בסדרה.

רומא לשוחרי תרבות

רומא לשוחרי תרבות: ההיסטוריה, האדריכלות, האמנות ועוד

מסע מרתק בעיר הנצח, רומא- בירת התרבות המערבית. סדרה בת 8 הרצאות עם ד”ר אפי זיו. הסיור יכלול סקירה היסטורית ומיתולוגית, צפייה במבני הפאר של האימפריה הרומית, הנצרות הקדומה, תקופת הרנסנס והשיא – תקופת הבארוק שמרכזה רומא. נלמד על ענקי הבארוק שפעלו בעיר, נסייר בארמונות, בווילות ונגלה “סודות” לא ידועים המסתתרים בכיכרות ובמזרקות של העיר. הסדרה מתאימה גם למי שהיה בעיר ורוצה לדעת עליה יותר, וגם למי שטרם היה ורוצה ליהנות מסיור מודרך לשוחרי תרבות ואמנות.

הסכסוך הישראלי - פלסטיני : תמונת מצב עדכנית

הסכסוך הישראלי – פלסטיני : תמונת מצב עדכנית

סדרת הרצאות חדשה של המכון למחקרי ביטחון לאומי, בת 4 הרצאות בה נעסוק בתיאור ובניתוח משמעויותיו של המבוי הסתום בתהליך המדיני הישראלי-פלסטיני. לצד דיון בשאלות יסוד בנוגע למאפייני המבוי הסתום, סיבותיו והשלכותיו בפרספקטיבה היסטורית ועכשווית, נעמוד על כיווני פעולה אפשריים ועל משמעותם של פתרונות אלטרנטיביים מוצעים או נכפים כדוגמת פתרון המדינה האחת.

עולם של צילום

עולם של צילום

סדרת הרצאות חדשה על עולם הצילום, 4 מפגשים מרתקים, תמונות מיוחדות והסברים בגובה העיניים עם צביקה פולק סדרה זו מתחילה עם ההיסטוריה של הצילום, כיצד התפתח הצילום ואיך השפיע על העולם. נראה כיצד הטכנולוגיה החדשה גם השפיעה על האמנות, נדבר על התקופה שבה הפכנו כולנו לצלמים עם מצלמה זמינה כל הזמן בידנו ונקנח את הסדרה עם אוסף תמונות מרהיבות מכל העולם!

תמונת סדרה ניסים קלדרון

מבטים על יוצרי התרבות הישראלית

סדרה בת 4 הרצאות עם פרופ’ ניסים קלדרון אשר מציג את גדולי כותבי השירה והכתיבה העברית בני זמננו במסגרת ההרצאות ידון פרופ׳ קלדרון ביצירות המופת של הסופרים ש”י עגנון ועמוס עוז, והמשוררים דליה רביקוביץ ומאיר אריאל אשר עיצבו כל אחד בדרכו הייחודית את הזהות הישראלית, את השפה העברית החדשה ואת דמותו של האמן הישראלי.

מה שפת הגוף אומרת לנו? | מעיין בשן

מה שפת הגוף אומרת לנו?

סדרת הרצאות חדשה בת 4 מפגשים על ניתוח שפת גוף עם מעיין בשן. בסדרת הרצאות זו נחדד את הניואנסים, נלמד להבחין ולאבחן את ההבעות הקטנות והקטנטנות שבאופן לא מודע מסגיר הגוף, החל ממבע של אנשים נורמטיביים במצבים שונים בחיים ועד אנשים עם הפרעת אישיות ופושעים מסוכנים. נלמד לזהות מתי משקרים לנו ואיך שפת הגוף יכולה לעזור לנו בתקשורת טובה יותר.
מעיין בשן מרצה ומלמדת, פרשנית קבועה ובעלת טור קבוע באתר החדשות Ynet, מופיעה באופן קבוע בתוכניות טלוויזיה, אינטרנט וחדשות. מנתחת ומפרשת מזה למעלה מעשור את שפת גופם של פוליטיקאים, אנשי ציבור וידוענים.

טיול קצר בפריז

שתי הרצאות נהדרות על עיר האורות
מגדל אייפל – כיעור בפני האומה או סמל ליופי וקדמה? האם אתם באמת מכירים את מגדל אייפל? מפלצת הברזל שאף תייר המבקר בפריז לא ירשה לעצמו להחמיץ בביקור ראשון בעיר, לא תמיד היה סמל מובהק ומקובל על אזרחי צרפת.
מוזיאון הלובר – המוזיאון הגדול בעולם, הוא עולם מופלא של אמנות. בהרצאה זו נסייר ונלמד על יצירות המופת הנמצאות במוזיאון לפי סדר כרונולוגי, תוך לימוד ההתפתחות והשינויים מתקופה לתקופה, ונספר גם על האמנים עצמם.

רפואת הרמב”ם במאה ה 21 – נפש בריאה בגוף בריא

3 מפגשים עם שירלי יוסף שיגלו כיצד לדאוג לגוף ולנפש לבריאות טובה בחיי היומיום על פי רפואת הרמב”ם
העולם המודרני מזמן לנו אתגרי בריאות רבים, פיזיים ונפשיים – שפע המזון וזמינותו, שעות פעילות מרובות, מיעוט בפעילות גופנית, מתח, לחץ ושחיקה. כל אלה ועוד עלולים לגרום לפגיעה באיכות החיים. הרמב”ם היה איש מדע ורופא מומחה אשר הותיר אחריו משנה סדורה והמלצות, ידע שנרשם במאה ה 12 ורלוונטי ביתר שאת גם היום, במאה ה 21. הרמב”ם האמין ביופיו של הטבע, בסגולותיו וביכולתו של המצוי בטבע לרפא. זה הזמן לחזור לשורשים, לתת לטבע לעשות את שלו דרך ידע המועבר בהרצאות מעשירות וכלים פרקטיים הזמינים לכולנו שאפשר ליישם מידית בחיים במעט זמן. הצטרפו אלינו למען הבריאות שלכם ובני משפחתכם.

המכון לביטחון

הכוחות הפועלים והמשפיעים על המזרח התיכון – INSS

סדרת הרצאות חדשה מאת המרצים והחוקרים של המכון למחקרי ביטחון לאומי
סדרת הרצאות מיוחדת זו מעניקה נקודות מבט והתייחסות להתפתחויות חשובות, המאירות משמעויות לישראל ולמרחב כאשר לוקחות בהן חלק ירדן, איראן, מצרים והזירה הפלסטינית. זוהי הזדמנות לשמוע את המידע ישירות מאנשים
שהיו שנים רבות בתפקידים בכירים ותרמו לביטחון המדינה והיום עוסקים במחקר וייעוץ כחלק ממכון מחקר בעל שם עולמי למחקרי ביטחון לאומי INSS (מבית אונ’ תל אביב) הסדרה כוללת 5 הרצאות מאת 5 מרצים שונים, הרצאות אלה תשודרנה בזום וגם תוקלטנה לצפייה במועד אחר. בנוסף הסדרה כוללת מפגש פרונטלי במכון המחקר עצמו בתל אביב והרצאה של מנהל המכון. הרצאה זו תצולם ותישלח הקלטה לנרשמים לסדרה.

האם הבחירות שלנו בחיים הן באמת שלנו?!

סדרת הרצאות חדשה, פוקחת עיניים ומפתיעה בת 4 מפגשים עם ד”ר לירז מרגלית
מה משפיע באמת על האושר שלנו? על הרגשות שלנו? עד כמה אנחנו הם אלו שבוחרים … מה נקנה בסופר? איזה בגד נלבש? איזה יעד נבחר לטיול הבא? ובמי נבחר בבחירות הבאות…? סדרה זו תחשוף בפנינו מידע “פוקח עיניים” על
הכוחות האדירים הפועלים בעולמות הצרכנות, הדיגיטל והתוכן וכיצד הם משתמשים בכפתורים פסיכולוגיים מאחורי הקלעים על מנת לעצב ולהשפיע על ההתנהגות וההחלטות שלנו הצרכנים, לרוב ללא ידיעתנו כלל. והאם דברים ישתנו אחרי הקורונה? הצטרפו אלינו לסדרה שתגרום לכם לחשוב מחדש על בחירות היומיום שלכם.

סיפורי אהבה מרעישים

סיפורי אהבה מרעישים שהשאירו חותמם בהיסטוריה

סדרת הרצאות חדשה בת 4 מפגשים עם ד”ר גוסטב מייסלס. דפי ההיסטוריה מלאים בסיפורי זוגות מאוהבים שגרמו לשינויים גדולים ומשמעותיים, למלחמות ובריתות בין עמים ומדינות, היוו השראה ליצירות מופת בכתיבה, במוסיקה ובאמנות וכבשו את לב הציבור בכוח האהבה שלהם. בסדרה זו נגלה את ההיסטוריה מחדש דרך סיפורים כמו אהבות קליאופטרה החד פעמיות, דרך דיבוקו של נפוליאון לאהובתו ג’וזפין, עד לידתה של הכנסיה האנגליקנית, בעקבות אהבתו של הנרי השמיני, מלך אנגליה, וכלה בסיפורים של בניטו מוסוליני ואהובתו היהודיה. סדרה מיוחדת לחובבי ההיסטוריה וסיפורי אהבה גם יחד, מוגשת בקלילות ומתובלת בהומור.

Skip to content