רומא העתיקה - הון ושלטון
היסטוריה של רומנים בגידות ורציחות

מרצה: אביבית ברוקשטיין

אוגוסטוס, קליאופטרה, יוסף בן מתתיהו והורדוס.
האחד קיסר. השנייה מלכה. השלישי כותב והרביעי מלך. חלקם נפגשו מקרוב והאחרים נפגשו באופן וירטואלי אבל אין ספק שהקשר ביניהם  חשוב לכל אוהבי הז’אנר של הרומנים ההיסטוריים. הסדרה שלפניכם תעסוק בארבע דמויות מרתקות שהשאירו לנו סיפורי חיים  של אהבה, שנאה ומאבקי שלטון וכסף. הרבה כסף.

צפו במפגש המבוא לסדרה:

תוכנית ההרצאות בסדרה

1. אוגוסטוס- הקיסר הראשון | יום ב׳, 11.3.24 בשעה 11:00

כסף כוח נישואין ושלטון- אלה הרוחות שנשבו מהמערב והשפיעו על ארץ יהודה. אוגוסטוס בנו המאומץ של יוליוס קיסר יתפוס את השלטון כחלק מהטריומווירט ששלט באימפריה הרומית באותם ימים. לימים יהפוך לשליט יחיד והקשר שלו לירושלים הוא קשר חזק ומשמעותי שהשפיע על הקורות בארץ. בהרצאה נעסוק בהיבט המדיני שהשפיע את פני המרחב כולו עם התפשטותה של האימפריה הרומית.

2. קליאופטרה- מלכה ואגדה | יום ב׳, 18.3.24 בשעה 11:00

היפה בנשים? בכל מקרה העשירה שבהן. כוחה הנשי, נישואים בעל כורחה, רומנים סוערים, לידות ורציחות כל אלו מלווים כמו בדרמת מתח את חייה של מלכת מצרים. היא הייתה המלכה האחרונה לבית תלמי. האישה העשירה בעולם של אותם ימים באזורינו, היא זו שקשריה עם השלטון ברומא ישפיעו ישירות על כל המתרחש בירושלים. על יופיה, סיפור חייה ויחסיה עם שליטי רומא מחד ומלך יהודה מאידך נעסוק בהרצאה זו.

3. הורדוס- מלכות ללא מצרים | יום ב׳, 25.3.24 בשעה 11:00

כיצד ייתכן שמלך יהודי ששלט בארץ והשאיר בה הרבה אתרי בנייה מהמרשימים בעולם, אין על שמו ולו בית ספר אחד? רחוב אחד? שדרה אחת? מיהו אותו מלך יהודה ששלט בכוח ובעורמה על נתיניו, רקם קשרי חוץ עם האימפריה הגדולה ועם העומד בראשה? בהרצאה נדבר על האיש, משפחתו, אהבותיו, המלכות התככים, הבגידות והרציחות.

4. יוסף בן מתתיהו- אלוף של נייר | יום ב׳, 1.4.24 בשעה 11:00

האיש שהיה סופר, מנהיג, מפקד צבאי ובוגד - מסעת חייו יוסף בן מתתיהו. הוא זה שכתב ופירט את קורותיו וקורות העם, תיאורים, שמהם לומדים וחוקרים עד ימינו אלה את עברו של העם היהודי בארצו לפני 2000 שנה, הוא זה שבגד בעמו ועבר לצד הרומאי תוך כדי המרד נגד הרומאים. בוגד או מציל? ההרצאה תעסוק באחד האנשים המרתקים שחיו בירושלים בזמן שבית המקדש השני עמד במלוא פארו.

אודות המרצה: אביבית ברוקשטיין

מוסמכת החוג לגאוגרפיה של אוניברסיטת תל-אביב, בעלת תואר שני בלימודי ארץ ישראל. מרצה ומדריכה לידיעת הארץ, בקתדרות ומכללות ברחבי הארץ, מדריכת טיולים מנוסה בארץ ובעולם. פותחת בהרצאותיה ובסיוריה צוהר לנושאים המרתקים ביותר בהיסטוריה ובגאוגרפיה של ארץ מיוחדת זאת – ” האחת והיחידה” – ארץ ישראל היא מקום מפגש נדיר של תרבויות, דתות ואירועים היסטוריים דרמטיים, שפועמים בה כל העת כדופק הלב ומרגשים את חוקריה ואת אוהביה בכל עת.

בונוס מיוחד לנרשמים לסדרה:

הנרשמים לסדרה זו יקבלו גם גישה לצפייה ב 3 הרצאות נוספות!

הצפייה בהרצאות הבונוס זמינה מיד עם הרישום לסדרה למשך 3 חודשים.

מלך בירושלים – ביקור בארמונו של המלך הורדוס | אביבית ברוקשטיין

מלך בירושלים – ביקור בארמונו של המלך הורדוס

מלך היה בירושלים בעת השלטון הרומי בארץ, למשך למעלה משלושים שנה, הורדוס שמו. ״מלך קליינט״ מטעם רומי. הורדוס היה צבר, שפעל והשפיע רבות על ההיסטוריה של העם היהודי בארץ, והשאיר לנו שרידי מבנים אדירי ממדים שבנה במרחב. בסרט שלפנינו נבקר באחד מהאתרים, ארמונו בירושלים..

אביבית ברוקשטיין

מרצה: אביבית ברוקשטיין

מורת דרך, מרצה ומדריכת סיורים בקתדרות ומכללות

קלאופטרה

קלאופטרה, יוליוס קיסר… וקצת מרק אנטוניוס

קלאופטרה השביעית, מלכת מצרים, היא היא אישה הכובשת גבר. לדמותה של קליאופטרה אשר שינתה את פני ההיסטוריה האנושית בזוגיותה עם שני גברים שקבעו מהלכי עולם: יוליוס קיסר ומרק אנטוניוס.

מרצה: ד"ר גוסטב מייסלס

מומחה לבלשנות, ההיסטוריה של המזרח התיכון והאסלאם.

קרבות יהודה – גיבורים מעצבי היסטוריה בעין היסטורית ובגרדום ארכיאולוגי

אספסינוס, טיטוס, יוספוס, (יוסף בן מתתיהו), רבן יוחנן בן זכאי – דמויות שעד היום משפיעות על חיינו כיהודים, (ויוספוס גם על הנוצרים). מי אתם? במה השפעתכם? מה היה תפקידם במהלכי ההיסטוריה היהודית? מה עשה טיטוס בזמן שריפת המקדש? מדוע העדיף יוספוס להסגיר עצמו לרומאים ולא להתאבד? מדוע יצא רבן יוחנן בן זכאי מירושלים, ערב נפילתה, מתחזה למת ובתוך ארון מתים?

פרופ' ינון שבטיאל

מרצה: פרופ' ינון שבטיאל

מרצה בכיר ללימודי א”י במכללה האקדמית צפת

עלות הסדרה 195 ₪ 
להרשמה מלאו את הטופס ותועברו לדף תשלום מאובטח.

לוגו אמון הציבור
כל הזכויות שמורות להרצאות מהכורסא 2024
Skip to content