תרבויות מופלאות מכל קצוות תבל

בימים מיוחדים אלו, בהם השתנו ובוטלו תכניות רבות, בינהן גם טיולים לחו״ל, אנחנו רוצים להציע לכם אוורור מהכורסא.
בסדרה ״תרבויות מופלאות מכל קצוות תבל״ נצלול בסקרנות להכיר מקרוב ולעומק מדינות שכנות ורחוקות, על המכלול הייחודי של כל אחת מהן.
מוזמנים להצטרף מהנוחות של הבית, בלי דרכון, מזוודה או אזהרת מסע לטיול מסביב לעולם.

צפו בתקציר הסדרה:


תוכנית ההרצאות בסדרה

1. סרדיניה | יום ד׳, 22.11.23 בשעה 18:30

סרדיניה, ארצם של הנוראגים, תרבות משגשגת שפרחה באי הגדול בים התיכון, הותירה לנו אלפי מבנים מרהיבים, חלקם, נותרו כתעלומה עד היום. הנכם מוזמנים למסע, בו נבקר בחבל ברבאג׳ה ההררי של רועי הצאן הקשוחים, כפרי האבן וציורי הקיר המרהיבים של העיירה גורגונזלו, רובע קסטלו בעיר הבירה קליארי, מערת הנטיפים נפטון, עיירות החוף בוזה ואלגרו ומפרצי התכלת של קוסטה אזמרלדה שהפכו את סרדיניה לאחד מאתרי הנופש הנחשקים בעולם.

2. קובה | יום ד׳, 29.11.23 בשעה 18:30

נדמה שהמהפכה הקובנית שאבד עליה הכלח, בהנהגתם של פידל קסטרו וצ'ה גווארה, הותירה נופך רומנטי ומהורהר על האי הקובני ותושביו המנומנמים. באי בו כובשים ונכבשים, ילידים ומגלים החליפו שלטון וסממני תרבות, נותרו המבנים הקולוניאליים מחד ורוחם האיתנה של העבדים במטעי הטבק והסוכר, מנגד. הנכם מוזמנים למסע באי הקאריבי היפה בבירה התוססת הוואנה, רחובותיה ההומים, כלי הרכב המיושנים והצבעוניים.

3. מדגסקר | יום ד׳, 6.12.23 בשעה 18:30

מרבית בעלי החיים והצמחים במדגסקר הינם אנדמיים (ייחודיים לאי זה) כמו קופיפי הלמור המרהיבים, זיקיות מכל מגוון צבעי הקשת, שפע מיני ציפורים, היער המשווני המיוחד ועוד. סביב האי חופים זהובים ושוניות אלמוגים מהיפים באוקיינוס ההודי. מדגסקר הייתה סגורה למרבית המטיילים במשך שנים רבות ולפיכך התשתית התיירותית עדיין בראשיתית במספר מקומות, והמקומיים מגלים סקרנות, חביבות והכנסת אורחים חמה. טיול למדגסקר יחשוף אתכם למורשת המופלאה של אי קסום זה.

4. סרי לנקה - האי הקדוש | יום ד׳, 13.12.23 בשעה 18:30

״הדמעה של הודו״, אי התבלינים, האי היפה, הם כולם נסיונות לתאר את האי המצוי באוקיאנוס ההודי, כאקזוטי, פראי, ומקורם של כל אותם התבלינים הנחשקים על ידי בני אירופה. אך סרי לנקה והתרבות הסינאהלית היא הרבה יותר מכך, אי שבו צמחו ממלכות חזקות שהותירו לנו שרידים ארכיאולוגים ואדריכליים מרשימים, טבע בראשיתי, מטעי תה ירוקים על מדרונות ההרים, מקדשים בודהיסטים מפוארים, חלקם חצובים בתוך מערות האבן, כפרי דייגים בהם עדין מתבצעת מלאכת הדייג וייבוש הדגים בשיטות המסורתיות, חופי רחצה מהיפים באוקיאנוס ההודי ועוד.

5. ניו זילנד | יום ד׳, 20.12.23 בשעה 18:30

ניו זילנד, מדינת שני האיים הקסומים שבפסיפיק. בהרצאה נתמקד בעיקר באי הדרומי בו מתנשאים האלפים הניו זילנדים. נבין מי הם המאורים, כיצד הגיעו לאיים ואיך הגיע האדם הלבן שניסה להכחיד את התרבות המאורית.

6. טוקיו | יום ד׳, 27.12.23 בשעה 18:30

אדו, היא טוקיו של היום, כפר דייגים קטן על גדות נהר הסומידה ביפן, הפכה במאה ה 17 לעיר שבמרוצת השנים צמחה לכרך עצום המונה מעל כ 35 מיליון בני אדם. מוזרויות הכרך היפני באות לידי ביטוי בטוקיו בכל אחד מתחומי העשייה והחיים האורבאניים של העיר התזזיתית. גורדי השחקים ברובע שינג'קו שנבנו על ידי אדריכלים יפנים מוכשרים, מועדוני הפאצ'ינקו הרעשניים, נערות ונערי הטיפש עשרה ברובע הרג'קו ושיבויה, העמוס בצעירי הכרך, שבו ברגעים ספורים, חוצים אלפי יפנים מעבר חצייה אחד באלכסונים אנושיים שמשאירים אותך פעור פה, הארמון הקיסרי החפיר וגניו, תיאטרון הקבוקי, רובע גינזה ואורותיו המרצדים, מסורת מול שינו, בעיר טוקיו שאינה נחה לרגע.

7. מיאמי - שוקעת או פורחת | יום ד׳, 3.1.24 בשעה 18:30

האם מיאמי שוקעת או פורחת, האם לעיר יש עתיד או שהיא בעצם נעלמת מתחת לפני האוקיינוס. הרצאה מרתקת על אחת הערים המפתיעות והאהובות ואולי המייצגות יותר מכל את האומה האמריקנית. על איכות החיים בה, האקלים, ההרכב האתנוגרפי, הנופים ועוד.

אודות המרצה: רוני ינובסקי

בוגר החוג ללימודי ארץ ישראל , גיאוגרף חוקר תרבויות , מרצה רב תחומי, טייל וצלם. מנכ״ל חברת טבע עולם.
בהרצאותיו משלב רוני ינובסקי תמונות ממפגשיו עם נופי בראשית והתרבויות אותם פגש.

רוני ינובסקי -1

בונוס מיוחד לנרשמים לסדרה:

הנרשמים לסדרה זו יקבלו גם גישה לצפייה ב 3 הרצאות נוספות!

הרצאות הבונוס הוקלטו מראש, כך שניתן לצפות מיד לאחר ההרשמה או מתי שרוצים, 24/7 – בקצב שלכם! 
הצפייה בהרצאות הבונוס זמינה מיד עם הרישום  למשך 3 חודשים.

משדות הכותנה אל הבית הלבן | בנצי גורן

משדות הכותנה אל הבית הלבן

הרצאה זו עוסקת במאבקם של השחורים בארה”ב לשוויון זכויות. העבדות בארה”ב החלה בתחילת המאה ה-17 ונמשכה 250 שנה עד לביטולה ע”י הנשיא לינקולן עם תום מלחמת האזרחים. אז החלו השחורים במאבק מסוג שונה: מאבק להשתלבות בחברה האמריקאית ולהכרה כאזרחים שווי זכויות. בהרצאה נסקור את האירועים העיקריים במאבק הזה ונספר על מה שהיה לפני מלחמת האזרחים ובעיקר לאחריה, אירועים שבחלקם היו אלימים ורוויי דם. נבחן כיצד השתנה המאבק לאורך השנים ומספר על גיבורי המאבק ועל קרבנותיו וכיצד באו אירועים אלו לידי ביטוי בתרבות האמריקאית: בספרות, במוזיקה ובקולנוע ובעולם הספורט.

בנצי גורן

מרצה: בנצי גורן

מדריך טיולים, מלווה קבוצות ומרצה

 
האינדיאנים באמזונס - דן דן בולוטין

האינדיאנים באמזונס

דנדן בולוטין עבד כארבע שנים ביערות הגשם באקוואדור בניהול פרויקט מטעם אוניברסיטת תל-אביב, במהלך עבודתו הגיע דנדן לשבטים נידחים במעבה היער. בעזרתם של זקני השבט אסף צמחי מרפא תוך לימוד מאותם מרפאים אינדיאנים המהווים “בנק ידע” הולך ונכחד. הרצאה על כל אותם דברים שלא הופיעו בעבודת המסטר, סיפורי אינדיאנים שונים מוזרים ומשעשעים: איפה הם יערות הגשם? מה אוכלים ומה שותים האינדיאנים ביערות הגשם? איך מתחתנים בשבט הקיצואה? למה איש לא מעז לשטח הטאגאריס? ולמה כולם חוששים מהווהורנים? כל זאת ועוד בהרצאה על יערות הגשם.

דנדן בולוטין

מרצה: דנדן בולוטין

אתנובוטנאי מאונ’ ת”א, ביולוג, טיילן מקצועי, מוביל משלחות מחקר

דבורה רוטברט | בואנוס איירס

בואנוס איירס – עיר הטנגו, ופריס של דרום אמריקה

עיר הטנגו, ופריס של דרום אמריקה – האמנם? נתוודע לעיר המיוחדת הזו, לסיפורים מאחרי ההסטוריה ולאתרים. נכיר את הסיפור של אווה פרון שמהווה עדיין דמות נערצת, נבין איך נולדו מוסיקת ומחול הטנגו, נתוודע לסיפור היהודי על זנות וארגוני פשע בעיר בואנוס איירס ונבקר בקפה טורטוני שבלעדיו ביקור בעיר אינו נחשב.

דבורה רוטברט

מרצה: דבורה רוטברט

מרצה לספרות ותרבויות עולם

עלות הסדרה 265 ₪
להרשמה מלאו את הטופס ותועברו לדף תשלום מאובטח.

לוגו אמון הציבור

כל הזכויות שמורות להרצאות מהכורסא 2021

Skip to content