סדרות והרצאות

בנוסף לתוכנית המנויים המאפשרת צפייה בכל ההרצאות באתר ללא הגבלה, אנו מציעים גם להצטרף לסדרות חדשות, בהן ההרצאות משודרות בזום בשידור ישיר מהאולפן שלנו, כל ההרצאות גם מוקלטות באיכות HD ונשלחות מוקלטות לנרשמים לסדרה.

בעמוד זה תמצאו את המידע על הסדרות השונות ואופן ההרשמה.

בכל שאלה ניתן ליצור איתנו קשר כאן בטופס.

סדרות שמתחילות בקרוב:

סדרות שמתחילות בקרוב:

עברית סיפור אהבה סדרה משודרת

סדרה בת 6 הרצאות מאת ד”ר רוביק רוזנטל
העברית היא השפה שבה אנו מדברים וכותבים, שפת הלאום, שפת המדינה, שפת התקשורת והספרות, שפת האם של הילדים הנולדים בישראל. הסדרה תספר את סיפורה יוצא הדופן, איך הפכה העברית משפה עתיקה לשפה חיה וצומחת, איך מדברים הישראלים, איך נולדו שפות פנימיות לחיילים ולחרדים ועוד ועוד. כל זה מלווה בדוגמאות חיות ובחיוך.

על הניסים

סדרה בת 5 הרצאות לכבוד חג החנוכה
הרצאות לאורך חג החנוכה. על קרבות של פעם, על ההיסטוריה של החג ועוד – על הניסים ועל הנפלאות מפי מרצים מובילים.

צמחי מרפא מדע ומסורות סדרה משודרת

סדרה בת 4 הרצאות מאת פרופ’ זהרה יניב-בכרך
פרופ’ זהרה יניב-בכרך, אתנובוטנאית וביוכימאית של הצמח, חוקרת ומרצה על צמחי מרפא לפי המדע והמסורת ויו”ר הוועד הפועל של העמותה הישראלית לצמחי מרפא ובין מייסדיה, בסדרה מרתקת על הקשר שבין צמחי מרפא, מדע ומסורות.

צפרות חובקת עולם - עוז חורין

צפרות חובקת עולם סדרה משודרת

סדרה בת 4 הרצאות מאת עוז חורין.
בסדרת הרצאות זו נגלה מגוון עצום ומופלא של ציפורי העולם – נשמע על על חיי החברה המרתקים של הציפורים, המבנים המשפחתיים השונים שמייצרות ע״מ לקיים התאמה לכל בית גידול אפשרי על פני כדור הארץ, אינספור דרכים לשיחור מזון ועוד. בכל מפגש בסדרת ההרצאות, ישתף המרצה בחוויות אישיות כצפר ובעיקר בעובדות מרתקות מעולם העופות.

מגלי הארצות ששינו את פני ההיסטוריה

מגלי הארצות ששינו את פני ההיסטוריה סדרה משודרת

סדרה מרתקת בת 8 פרקים עם ד”ר גוסטב מייסלס
היציאה מגבולות העולם הישן אל העולם החדש, סקרנות או צורך? מה היו התנאים, הצרכים והכלים באגן הים התיכון של המאה ה-16? בסדרת חובקת עולם זו , נכיר לעומק את האנשים שיצאו לשנות את ההיסטוריה – מפרננדו מגלאן ואמריגו וספוצ’י ועד מרקו פולו, כריסטופר קולומבוס וג’יימס קוק. על התפתחות מהלכים היסטוריים, ההשלכות הפוליטיות, הכלכליות, החברתיות והתרבותיות של המסעות ששינו את פני העולם.

רומא לשוחרי תרבות

רומא לשוחרי תרבות: ההיסטוריה, האדריכלות, האמנות ועוד סדרה משודרת

מסע מרתק בעיר הנצח, רומא- בירת התרבות המערבית. סדרה בת 8 הרצאות עם ד”ר אפי זיו.
הסיור יכלול סקירה היסטורית ומיתולוגית, צפייה במבני הפאר של האימפריה הרומית, הנצרות הקדומה, תקופת הרנסנס והשיא – תקופת הבארוק שמרכזה רומא. נלמד על ענקי הבארוק שפעלו בעיר, נסייר בארמונות, בווילות ונגלה “סודות” לא ידועים המסתתרים בכיכרות ובמזרקות של העיר. הסדרה מתאימה גם למי שהיה בעיר ורוצה לדעת עליה יותר, וגם למי שטרם היה ורוצה ליהנות מסיור מודרך לשוחרי תרבות ואמנות.

עוטף מלחמה

סדרה בת 4 הרצאות מאת ד”ר גבי זוהר.
מלחמת חרבות ברזל: העדות, הכאב, האתגר, תקשורת המונים. ארבע שיחות מרתקות המספרות על הימים אחרי שבעה באוקטובר מהפרט אל הכלל. שיחות טראומה פרטית וחוסן לאומי, על ניצול תקשורת המונים ורשתות חברתיות בקרב על התודעה וגם על היום שאחרי.

סודם של הספרים החיצוניים

סודם של הספרים החיצוניים סדרה משודרת

סדרה בת 4 הרצאות מאת ד”ר ליאורה רביד.
“הספרים החיצונים” נכתבו בארץ ישראל (מרביתם) במקביל לימים שבהם התנ”ך הועלה על הכתב בבית המקדש שעמד בירושלים. אך מכיוון שכבר לפני 2,000 שנה הוצאו מארון הספרים היהודי ונאסרו לקריאה, מעטים יודעים על קיומם.
הספרים החיצונים מתארים את החברה העממית שחייתה הרחק מירושלים ומבית המקדש – ולפער העצום שבינה לבין החברה שמתאר התנ”ך, נקדיש את הסדרה.

בחזית המחקר הביו רפואי

בחזית המחקר הביו רפואי סדרה משודרת

סדרה בת 5 הרצאות מאת ד”ר רקפת רוזנפלד.
“בחזית המחקר הביו רפואי” היא סדרת הרצאות בתחומים החמים ביותר במחקר הביו רפואי  – -המעוררים את העניין הרב ביותר בקרב הקהילה המדעית, ומעסיקים את מיטב המוחות המדעיים ברחבי העולם. לפריצות דרך אלו אפשרויות יישום מרחיקות לכת העשויות לשנות את חיינו ללא היכר. מעבר לשאלות המדעיות המרתקות שפריצות דרך אלה מעוררות, מתעוררות גם שאלות אתיות ופילוסופיות בנוגע לשימוש בהן ולהשלכות שעלולות להיות להן על חיינו.

מאבקים על אדמה ומדינה – היסטוריה בכחול לבן

סדרה מקיפה בת 10 פרקים בתולדות היישוב, מועברים ע״י מומחים לתולדות א״י, ד״ר מרדכי נאור ומנחם טילמן.
הקמתה של מדינת ישראל נחשבת בעיניי רבים לנס גלוי, נדרשה יצירתיות רבה, תעוזה ועקשנות על מנת להקים אותה. מפעל ההעפלה שהתרחש מתחת לאפם של הבריטים, סיפור המתח ממש של כתיבת מגילת העצמאות, ההתמודדות עם פעולות התגמול , המשימות מסכנות החיים של כ״ג יורדי הסירה, ארגון הפלמ״ח והקרב בגוש עציון, מתפעול רכבת העמק המיתולוגית ועד פרשיות כמו אלטלנה, עסק הביש ורצח ארלוזרוב.

תרבויות מופלאות מכל קצוות תבל

סדרה מרתקת בת 7 פרקים עם רוני ינובסקי
כמספר היעדים הקיימים בעולם, כך רב הגיוון האנושי של המנהגים, הצבעים והריחות של כל עם וכל תרבות על פני הגלובוס.
בסדרה ״תרבויות מופלאות מכל קצוות תבל״ נצלול בסקרנות להכיר מקרוב ולעומק עמים שונים, על המכלול הייחודי של כל אחד ואחד מהם. מוזמנים להצטרף מהנוחות של הבית, בלי דרכון, מזוודה או מזג אויר קשוח, לטיול מסביב לעולם אל כל קצוות תבל.

דמותו ה(לא) מוסרית של התנ”ך

סדרת הרצאות בת 8 מפגשים עם יוסי נינוה.
“ואהבת לרעך כמוך. ר’ עקיבא אומר: זה כלל גדול בתורה. בן עזאי אומר: זה ספר תולדות האדם, זה כלל גדול ממנו”.
בסדרה זו  ייבחנו הערכים המוסריים, שהיו יסוד אמונתם של כותבי הספרים השונים בתנ”ך. האם יש בתנ”ך ערכי מוסר, צדק, צדקה חברתית, אהבת האדם, שוויון בין בני אדם, ערך לחיי אדם, ועוד? מה מקום האמונה בסולם הערכים? ומה קורה כשמתרחשת התנגשות בין הערכים הדתיים-אמונתיים לבין ערכי המוסר? האם ניתן ללמוד מן התנ”ך ערכי הומניזם, סוציאליזם ופלורליזם, שהם ערכי יסוד של מדינה דמוקרטית מודרנית?

אדריכלות מאסטר קלאס

אדריכלות: מאסטר-קלאס סדרה משודרת

הצטרפו אלינו לסדרה החדשה ל-4 מפגשים עם טובי האדריכלים בישראל: אדריכל אמנון רכטר, אדריכלית דנה גורדון ורוי גורדון. בסדרה זו אנו נחצה יבשות, נצלח מהפכות פוליטיות, מלחמות ושינויים טכנולוגיים. במהלך ההיסטורי והרעיוני שנגולל כאן, נגלה איך האדריכלות הושפעה משינויים כלכליים, חברתיים ופוליטיים – וכן, כיצד השפיעה על מהלכים ויצרה מהפכות. ההרצאות בסדרה מספרות את סיפורם של 3 אדריכלים בעלי שם עולמי: וולטר גרופיוס מאבות המודרניזם, האדריכל האמריקאי פיליפ ג’ונסון וסר נורמן פוסטר הבריטי – אדריכל הזכוכית והברזל.

חמישים שנה למלחמת יום כיפור: מסקנות ולקחים

סדרת הרצאות בת 4 מפגשים עםד ד”ר מוטי גלוסקה.
מלחמת יום הכיפורים מעסיקה את החברה הישראלית כבר יובל שנים. לרגל ציון חמישים שנה למלחמה, הסדרה תבחן את אירועי המערכת מזווית חדשה המבוססת על מחקרים חדשים ועל חומרים שנחשפו לאחרונה. בהרצאות נעסוק בהיבטים המדיניים, הצבאיים והחברתיים וכן בתהליכי הסקת המסקנות והפקת הלקחים בעיקר לאור עבודתה של ועדת החקירה הממלכתית – ועדת אגרנט.
נשאל את עצמנו שתי שאלות עיקריות – האם ניתן היה למנוע את המלחמה והאם למדנו כראוי את הארועים, הסקנו את המסקנות והפקנו את הלקחים כדי שמה שקרה לא יקרה עוד.

תמונת נושא- מסע בשביל הכסף

ההיסטוריה של הכסף סדרה משודרת

סדרת הרצאות בת 6 פרקים עם הסופר, הפובליציסט ומנכ”ל איגוד הבנקים לשעבר, משה פרל.
מחבר רב המכר “מסע בשביל הכסף”, משה פרל, מגיע ל”הרצאות מהכורסא” עם סדרת הרצאות מרתקת ויוצאת דופן שתציג איך המרוץ האנושי אל העושר הניע את גלגלי ההיסטוריה.
המפגשים יציגו את התפתחותה של התשוקה האנושית לכסף מהרגע שהאדם התחיל לביית חיות לפני עשרת אלפים שנים והפך אותן לפס ייצור של אוכל, ועד הרגע בו למד להדפיס סטיקים במדפסות תלת ממד. המשתתפים ייצאו למסע היסטורי כדי להתוודע לאופן שבו הכסף עיצב את העולם כפי שהוא מוכר לנו.

הרפתקאה פורצת גבולות – מיומנו של חוקר מסעות

סדרת הרצאות מחדשת בת 3 מפגשים עם עידן עדות.
רוב בני האדם בתרבות השפע של המערב חולמים על חיים מרתקים, צבעוניים ומלאי הרפתקאות.
כל מי שיצא אי פעם בחייו עם תרמיל על הגב לטיול אקזוטי נכסף כזה ידע לספר כי מעבר לנופים עוצרי הנשימה והתרבויות השונות שחיכו לו בחוץ, מסע משמעותי לא פחות התרחש גם מעצם היציאה מאזור הנוחות הידוע והבטוח. דרך תמונות וסיפורים ממסעותיו של חוקר תרבויות, ננסה להדהד את הרגש והחשיבה ולבחון את המוכר, המקומי והנוח אל מול השונה והזר שמזמנת ההרפתקאה. הסדרה מזמינה את המשתתפים לצאת להרפתקה ברחבי העולם מתוך הכורסא  ובחסותה לשאול שאלות על זהות, דרך, זמן, אמונה התבוננות ועוד..

הצומות בישראל | יוסי נינוה

הצומות בישראל

הרצאה עם יוסי נינוה.
היסטוריה ואמונה. מדוע לצום? מהם סוגי הצומות השונים, אלו צומות מוזכרים בתנ”ך ועל התפתחות ימי הצום ביהדות.
סקירה ממבט על על הצומות ביהדות לאורך הדורות.

קיצור תולדות הפמיניזם

סדרת הרצאות בת 4 מפגשים עם אילה שני.
התנועה הפמיניסטית היא אחת התנועות החשובות ביותר לזכויות אדם. הפמיניזם חרת על דגלו תיקון עוול היסטורי מתמשך שאותו יצר הסדר החברתי העתיק והמקובע בעולם – הפטריארכיה. עליונות הגברים דיכאה, השתיקה ושללה מנשים לאורך כל ההיסטוריה את זכויותיהן, את חירותן ואת כבודן האנושי. בסדרת הרצאות זו נעמוד על התנאים שאיפשרו את היווצרות הפטריארכיה ותוצאותיה ועל המאבקים הפמיניסטיים שיצרו שינוי משמעותי בעולם.
נסקור בעיקר את הפמיניזם הליברלי ואת הפמיניזם הרדיקלי ונראה את פועלן של נשים פורצות דרך ליצירת חברה הוגנת, חופשיה וצודקת יותר למען האנושות בכלל ולמען נשים בפרט. נבין גם, כי עוד רבה הדרך וכי העלאת המודעות של כולנו לנושא יכולה לעזור לנו להמשיך בתהליך השיחרור והשויון, כל אחת ואחד בסביבתו ובעולמה.

פרשיות ריגול שהסעירו את העולם סדרה משודרת

סדרה מרתקת בת 8 פרקים עם משה כץ
אנו מזמינים אתכם לקבל הצצה אל העולם המסקרן של שרותי המודיעין והסיפורים החשאיים ששנים רבות היו חסויים. זהו סיפורם של המרגלים וארגוני הביון שפועלם הביא לשינוי פני העולם וקבע את גורלן של מלחמות. “מחדלינו חשופים לעיני כל, בעוד שהצלחותינו חסויות”, מתלוננים ארגוני הביון. האומנם? בכל הרצאה נלמד על פרשת ריגול מרתקת אחרת בארץ ובעולם, על ההצלחות, הכישלונות והבגידות.

בעקבות אתרים – מסעות היסטוריים מהכורסא

סדרת הרצאות בת 6 מפגשים עם אביבית ברוקשטיין.
ההיסטוריה של ארץ ישראל רצופת עלילות גבורה, מלחמות והתמודדויות למכביר.מתחת לכל אבן מסתתר סיפור. בסדרה זו, נצא לשטח, אל האתרים השונים, אל מסע היסטורי מהכורסא, בעקבות שליטיה ותמורותיה. נפגוש את קיסריה – העיר שנבנתה לכבוד הקיסר הרומי אוגוסטוס, נעבור דרך ציפורי שהייתה בירת הגליל ונתעכב על סיפורו של נשיאה רבי יהודה, נעבור במצדה שסימלה יותר מכל את סופה של תקופת המרד נגד האימפריה הרומית, נבקר בהרודיון, מקום מנוחתו האחרון של המלך הורדוס ונספר על מגילות מדבר יהודה ,אחת התגליות הארכאולוגית החשובות שהתגלו במאה ה20. אז קחו תרמיל, מים וכובע והצטרפו אלינו, למסעות היסטוריים מהכורסא בעקבות אתרים.

כתות מיסטיות סדרה משודרת

סדרת הרצאות מותחת ומרתקת בת 5 פרקים עם המרצים ד”ר גבי זוהר ויהודית הרמן
מה באמת קורה בתוך כת? מהם ההבדלים בין הכתות השונות? מיהו האדם המצטרף לכת מיסטית? איך צומח מנהיג כת? ד”ר גבי זוהר עובד סוציאלי קליני ופסיכותרפיסט, מטפל בנפגעי כתות, בסדרה מרתקת שתספק לנו הצצה אל הכתות המיסטיות. ויהודית הרמן, יוצאת הכת של גואל רצון עם סיפורה האישי, כיצד יצאה מהכת ואיך ממשיכים הלאה.

בוא שיר עברי

בוא שיר עברי סדרה משודרת

סדרת הרצאות בת 4 מפגשים בזום עם ד”ר מוטי זעירא. בסדרה זו נצלול אל הסיפורים הקטנים והגדולים מחייהם, אישיותם ויצירותיהם של ארבעה יוצרים ויוצרות מופלאים וחד פעמיים – דוד זהבי, נעמי שמר, תרצה אתר וחיים חפר, שהותירו, כל אחד בדרכו, חותם משמעותי ומרגש בזמר העברי.

ארבעת האמנים הגדולים של הרנסנס בפירנצה

ארבעת האמנים הגדולים של הרנסנס בפירנצה סדרה משודרת

סדרה מרתקת שתחשוף בפנינו את חייהם ויצירותיהם של ארבעה אמנים, מהידועים והמפורסמים ביותר, בפירנצה, בתקופת הרנסנס. נשמע את סיפור חייהם, נכיר את היצירות החשובות שלהם וננסה ללמוד על ייחודם ותרומתם להתפתחות האמנות – הציור, הפיסול. כל הרצאה תוקדש לאמן אחר.
הצטרפו אלינו ל-4 הרצאות עם המרצה ד”ר אפי זיו

הקיר הרביעי – סוד הקסם של התיאטרון

סדרת הרצאות מרתקת בת 8 פרקים על אמנות עשיית התיאטרון, לפני ומאחורי הקלעים השוברת את ״הקיר הרביעי״ המפורסם וחושפת עבור אוהבי התיאטרון את העושים במלאכה וכיצד מתרחש הקסם.
השחקן אלכס אנסקי יספר על התפתחות התיאטרון לאורך ההיסטוריה ומה תפקידו של השחקן כמספר, הבימאית צביה הוברמן תסקור את סיפור הקמת התיאטרון הלאומי ״הבימה״, נזכה להצצה נדירה אל מאחורי הקלעים של תיאטרון ״הקאמרי עם האדריכל שתכנן אותו, נשמע כיצד מעבירים מחזה מהכתובים אל הבמה והשחקנים מרים זוהר וסנדרה שדה, יוסי קאנץ והמחזאית והבימאית עדנה מזי״א ישתפו בשיחה כנה ופתוחה אל עולמם של היוצרים, השחקנים והכותבים, כפי שלא ראינו או שמענו עד עתה.

נפלאות היקום - מסע קסום מכדור הארץ לחלל

נפלאות היקום – מסע קסום מכדור הארץ סדרה משודרת

סדרה בת 5 פרקים עם אילן מנוליס
עם התקדמות הידע האנושי הולכת ומתבהרת מורכבותו של היקום ובעקבות כך שאלות ותהיות חדשות לבקרים על מקומנו בו. בסדרת הרצאות מרתקת נצא למסע להבנת צפונות היקום הסובב אותנו ולמפגש עם מדע האסטרונומיה, שהינו תחום ידע דינמי, סוחף ומלהיב הנמצא בחזית המחקר המדעי כיום. במסגרת ההרצאות נענה, בין השאר, על שאלות כגון: מה קורה לגוף האדם בצאתו לחלל ומה הן ההשלכות של התנאים מחוץ לכדור הארץ על טיסות חלל מאוישות? האם קיימים חייזרים? או, לחילופין, אולי אנחנו היצורים התבוניים היחידים ביקום? אילו כלים עומדים לרשותנו על-מנת לתת תשובה לשאלה זו? האם קיימת סכנה של התנגשות אסטרואיד בכדור הארץ בקרוב? מה משמעותה לגבי החיים על-פני כדור הארץ? מה טיבו של המכשיר המשונה שהתגלה על קרקעית הים התיכון בתחילת המאה ה- 20 ומדוע הוא שינה את תפיסותינו לגבי היוונים הקדומים?

השתוקקות האדם ושליטת היצר בחייו

השתוקקות האדם ושליטת היצר בחייו סדרה משודרת

סדרה מרתקת בת 4 פרקים עם ד”ר אשר יושפה
החיים מתאפיינים לעיתים גם בקשיים, משברים ולחצים וכל אדם מתמודד עם המצבים הללו בצורה שונה וייחודית לו.
האתגרים והקשיים הללו, חושפים בפני המתמודד את החולשות שלו (שלא היה מודע לקיומן) ואף מאפשרים לו לגלות על עצמו כוחות ויכולות שלא הכיר בעצמו ביום יום.
בסדרה נצלול אל המסע הנפשי והתמודדותן של דמויות הלקוחות מארבע ספרים של 4 סופרים גדולים בספרות הקלאסית: סטפן צוויג, טולסטוי, צ’כוב ואלבר קאמי.
דרך הסיפורים הבדיונים נלמד גם דבר אחד או שניים עלינו, בני האדם.

סדרות והרצאות מומלצות:

בתשרי נתן הדקל – לקראת חגי תשרי

הרצאה עם ד”ר אבשלום קור.
נספר על שורשי החגים בספר הספרים, הדרך שחגגנו אותם בתקופות השונות (התשליך הראשון של ראש השנה היה על יד ווטרגייט, הלא הוא שער המים של בית המקדש; מדוע החליטו חז”ל לפטור מהעלייה לרגל זקנים ותינוקות), ועד ללבושם החדש של החגים מאז ראשית הציונות, מיום הכיפורים בבית המקדש (ישמעאל בן אלישע בקודש הקודשים) ועד המבצע של הגנרל אלנבי להביא הדסים ממצרים בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה

סיפורי אהבה מרעישים שהשאירו חותמם בהיסטוריה- סדרה משודרת

סדרת הרצאות בת 4 מפגשים עם ד”ר גוסטב מייסלס. דפי ההיסטוריה מלאים בסיפורי זוגות מאוהבים שגרמו לשינויים גדולים ומשמעותיים, למלחמות ובריתות בין עמים ומדינות, היוו השראה ליצירות מופת בכתיבה, במוסיקה ובאמנות וכבשו את לב הציבור בכוח האהבה שלהם. בסדרה זו נגלה את ההיסטוריה מחדש דרך סיפורים כמו אהבות קליאופטרה החד פעמיות, דרך דיבוקו של נפוליאון לאהובתו ג’וזפין, עד לידתה של הכנסיה האנגליקנית, בעקבות אהבתו של הנרי השמיני, מלך אנגליה, וכלה בסיפורים של בניטו מוסוליני ואהובתו היהודיה. סדרה מיוחדת לחובבי ההיסטוריה וסיפורי אהבה גם יחד, מוגשת בקלילות ומתובלת בהומור.

שיר השירים – “מה יפית ומה נעמת, אהבה בתענוגים״

הרצאה עם יוסי נינוה לט״ו באב.
שיר השירים – המופלא והנהדר שבספרי התנ”ך. אוסף שירי אהבה בין האוהב “כתפוח בין עצי היער” לאהובתו “כשושנה בין החוחים”.

שני נאהבים השרים שירי אהבה וחשק ללא עכבות, וללא חשש – שירי ערגה, שירי פגישה, שירי אהבהבים, תיאורי גוף נחשקים, שירים חושניים המדיפים טעם וריח, ומלאים דימויים נפלאים.

מי כתב את השירים הנפלאים הללו? ומדוע נזקקו חז”ל להמשיל אהבה חושנית של נער ונערה לאהבת ישראל ואלוהיו?

כלים פשוטים לאיכות חיים ובריאות טובה

סדרה בת 7 פרקים עם שירלי יוסף- מרצה ומלווה לבריאות טבעית ע”פ משנת הרמב”ם וכתביו.
אורח החיים שאנחנו מנהלים והבחירות הקטנות היומיומיות שאנו עושים משפיעים על בריאותנו הפיזית והנפשית ועל איכות חיינו בטווח הקצר והארוך.

אותה איכות חיים שאנחנו שואפים אליה – מה אמר על כך הרמב”ם ומהם חמשת כוחות הנפש והסוד לבריאות טובה לפי משנתו? כיצד ניתן לשפר את בריאות המוח שלנו? מה הקשר בין צחוק, תזונה ופרודוקטיביות? איך מתמודדים עם השינויים שעובר גופינו במרוצת השנים וכיצד מאמצים אורח חיים בריא יותר אל מול השפע?
סדרת ההרצאות המציעה לא רק הרחבת דעת והעשרה בנושא אלא גם תובנות מעשיות לאורח חיים בריא יותר.

על חוזה המדינה ומחולל הציונות

הרצל אמר – על חוזה המדינה ומחולל הציונות

בנימין זאב תאודור הרצל היה אדם רב פעלים – עיתונאי, משפטן, סופר ומחזאי אבל דמותו המזוקנת, נשען על המרפסת בבאזל ומשקיף אל עבר האופק נחרטה לעד כמדינאי היהודי החלוץ, מחולל הציונות וחוזה המדינה שטען בלהט: “אם תרצו אין זו אגדה”.
מי היה האיש – הפרטי? המדיני? מה הרקע לפועלו ומה הניע אותו? איך בחרה ההיסטוריה להנציח אותו וכיצד שיקפה התרבות את דמותו במהלך השנים? עד כמה דמתה המציאות המורכבת לחזיונותיו ולאידאות אליהן שאף?
ארבעה מרצים שונים בסדרה ישפכו אור מזוויות שונות ומגוונות על האיש, על פועלו ועל הקורות אותו ובתקופתו..

גיל שוחט מגיש – חגיגה מוזיקאלית

מאסטרו גיל שוחט, מלחין, פסנתרן ומנצח מגיש – חגיגה מוזיקאלית לאוזניים.
ארבע הרצאות בליווי פסנתר המוליכות אותנו בהאזנה מודרכת בין יפי יצירותיהם האירופאיות הקלאסיות של שוברט ושופן, דרך נציגתנו המופלאה והכה ישראלית נעמי שמר ועד ללאדינו העתיקה בהרצאה מודרכת הכוללת גם מופע בהשתתפות הזמרת הבינלאומית יסמין לוי – הפקה ייחודית, פרי שיתוף פעולה של ״הרצאות מהכורסא״ עם התזמורת הסימפונית ירושלים.

אמא רוסיה – בין הפטיש למגל

מסע בעקבות המרקם המורכב של ההיסטוריה, הפוליטיקה וגיבורי החברה של ״אמא רוסיה״. סדרת הרצאות בת 6 פרקים
בסדרה זו המשלבת מרצים שונים, נתחקה אחר המורכבות של יחסי רוסיה עם שכנותיה, נצלול אל המורשת המפוקפקת של יוזף סטלין, נחקור את האינטראקציות המורכבות שלה עם המזרח התיכון, נבחן מה היו הנסיבות היחודיות שאפשרו את תופעת האוליגרכים הרוסיים ונתענג על נופיה האורבניים של סנט פטרבורג.
הצטרפו אל הסיפורים המרתקים שעיצבו את רוסיה וממשיכים להשפיע על ההווה שלה עד היום.

מסעות באסיה: מזרח-מערב במבט משווה

סדרה חדשה בת 5 מפגשים עם ד”ר גליה דור
אין זו עוד סדרה על טיולים בעולם…אלא הזמנה להתבוננות במפגשים בין-תרבותיים כסיפורי מקרה בתחום האנתרופולוגיה של התרבות והסימיוטיקה והשפעתם על עולמינו הקוגנטיבי-מנטלי. כשאנו יוצאים מאזור הנוחות המוכר לנו ונכנסים ללא ידוע, מתפתח שילוב מרתק של מצבים תודעתיים ורגשיים… חרדה מהלא ידוע וסקרנות אך מה בדבר אי היכולת להשתחרר מדיעות קדומות, קונוונציות או ערכי מוסר “שהבאנו מהבית”?

בסדרה נבחן כיצד עלולות דרכי חשיבה מערביות—מהפילוסופיה היוונית או המסורת היהודית-נוצרית—ליצור מצב מנטלי התופס את המציאות מנקודת מבט אירופו-צנטרית ונטיה לחשיבה דיכוטומית “בשחור-לבן”. כל מפגש יעסוק בתחום אחר: ביפן יהיה זה הכבוד לטבע וחיי היום יום, תפיסת הקדושה והטהרה, והמרחב (גם בין היחיד והחברה); בבוטהאן נחקור את היחס הבודהיסטי למוות ובמדיניות הפוליטית הניסיונית המתרחשת שם…במיאנמאר נצא למסע סימיוטי במרחב הפיסול והארכיטקטורה הבודהיסטים ונבחן את הצִיפִיה התודעתית שלנו לקוהרנטיות בין פוליטיקה, דת והגות עתיקה; בסין נתבונן בשפה הסינית ונבין שלא כל השפות נוצרו אותו דבר…ונחקור גם את יכולת השינוי, הטכנולוגיה והיצרנות של סין; טייוואן תהווה דוגמא לתפיסה הסינית הקלאסית של החיים לאחר המוות, בכבוד לזקני המשפחה ואבות אבותיהם והתמודדותם היומיומית עם זהות חצויה – בינם לבין עצמם ובינם לבין סין.

מה שפת הגוף אומרת לנו? | מעיין בשן

מה שפת הגוף אומרת לנו סדרה משודרת

סדרת הרצאות חדשה בת 4 מפגשים על ניתוח שפת גוף עם מעיין בשן. בסדרת הרצאות זו נחדד את הניואנסים, נלמד להבחין ולאבחן את ההבעות הקטנות והקטנטנות שבאופן לא מודע מסגיר הגוף, החל ממבע של אנשים נורמטיביים במצבים שונים בחיים ועד אנשים עם הפרעת אישיות ופושעים מסוכנים. נלמד לזהות מתי משקרים לנו ואיך שפת הגוף יכולה לעזור לנו בתקשורת טובה יותר.
מעיין בשן מרצה ומלמדת, פרשנית קבועה ובעלת טור קבוע באתר החדשות Ynet, מופיעה באופן קבוע בתוכניות טלוויזיה, אינטרנט וחדשות. מנתחת ומפרשת מזה למעלה מעשור את שפת גופם של פוליטיקאים, אנשי ציבור וידוענים.

לפי הספר – מספריית אלכסנדריה דרך מהפכת הדפוס ועד חנויות ספרים מכושפות

סדרת הרצאות חדשה, מסקרנת ומפתיעה בת 3 מפגשים עם המרצה: נועה מנהיים
כיצד הפכה הקריאה מנחלתם של בודדים לבידור המוני ולבסוף, לחוויה פרטית ואינטימית? מה הקשר בין גוטנברג, ממציא הדפוס, וציד המכשפות האירופי? מה היה תפקידן של ספריות בתנועה לזכויות האזרח, ואיך קשורות בהן מלכות דראג?
מסע אל ההיסטוריה של הספר, הבוחן תחנות מרכזיות באבולוציה שלו, את השפעתן החברתית ואת ביטוייה התרבותיים.

ונציה

ונציה בעיני שוחר תרבות ואמנות סדרה משודרת

סדרת הרצאות בת 8 מפגשים עם ד”ר אפי זיו סדרה נפלאה לשוחרי האמנות עם יצירות האמנות המרהיבות, סיפורי ההיסטוריה העשירה והצצה לתוך הארמונות, הכנסיות, המוזיאונים והפיאצות בעיר ונציה הקלאסית. כולנו יודעים שהעיר ונציה ייחודית מאד, סדרה חדשה זו תציג בפנינו את ונציה כפי שלא מכירים בדרך כלל. בהרצאות “נטייל” בעיר ונראה את כל אתרי האמנות אך הפעם נקדיש תשומת לב להיסטוריה של העיר, נכיר את סגנון הציור הייחודי בונציה, שנקרא “אסכולת ונציה”. נלמד על תחילת הציור בעיר לאחר השתחררותה מההשפעה הביזנטית. נעמוד על הבדלי הסגנון והטכניקה בין פירנצה לונציה. נמשיך עם טיציאן וטינטורטו שהקדימו ביצירותיהם את סגנון הבארוק ולא נפסח על החיים בעיר ובאיים הסמוכים.

האם הבחירות שלנו בחיים הן באמת שלנו?! סדרה משודרת

סדרת הרצאות פוקחת עיניים ומפתיעה בת 4 מפגשים עם ד”ר לירז מרגלית
מה משפיע באמת על האושר שלנו? על הרגשות שלנו? עד כמה אנחנו הם אלו שבוחרים … מה נקנה בסופר? איזה בגד נלבש? איזה יעד נבחר לטיול הבא? ובמי נבחר בבחירות הבאות…? סדרה זו תחשוף בפנינו מידע “פוקח עיניים” על
הכוחות האדירים הפועלים בעולמות הצרכנות, הדיגיטל והתוכן וכיצד הם משתמשים בכפתורים פסיכולוגיים מאחורי הקלעים על מנת לעצב ולהשפיע על ההתנהגות וההחלטות שלנו הצרכנים, לרוב ללא ידיעתנו כלל. והאם דברים ישתנו אחרי הקורונה? הצטרפו אלינו לסדרה שתגרום לכם לחשוב מחדש על בחירות היומיום שלכם.

תרבויות העולם הקדום והשפעתן על תרבות התנ"ך

תרבויות העולם הקדום והשפעתן על תרבות התנ”ך סדרה משודרת

יוסי נינוה בסדרה החוקרת את התרבות שלנו דרך תרבויות העתיקות שהותירו חותם.
את היווצרות התרבות הישראלית לא ניתן להבין ללא הכרת התרבויות הקדומות שסבבו אותנו. התרבויות המסופוטמית, המצרית, החיתית, הפרסית, והיוונית העתיקה
קדמו לתרבות הישראלית מאות שנים: אמונות, חוק ומשפט, הפילוסופיה, החגים, הספרות, המיתוסים – תרבויות שהן ערש התרבות המערבית. בסדרת הרצאות זו נשאל מי השפיע על מי – האם התרבויות הקדומות השפיעו על תרבותנו, או שהן הושפעו מאתנו, או שכולנו הושפענו מתרבות אחרת שנעלמה, או בכל אחת צמחה תרבות דומה ללא קשר האחת לשניה.

פסים וכוכבים – אירועים וצלילים מתרבות והיסטורית ארצות הברית

סדרת הרצאות חדשה בת 6 פרקים עם צביקה פולק, מרצה לתקשורת, מדריך ומתכנן טיולי תרבות, מוזיקה ואמנות ברחבי העולם.. ארצות הברית של אמריקה. כארבע מאות שנה מאז ההתיישבות האירופאית הראשונה לחופי צפון מזרח היבשת וקרוב למאתיים חמישים שנה למהפכה האמריקאית והקמת הדמוקרטיה הגדולה, נחגוג עם האומה האמריקאית את עצמאותה ובעיותיה. בשש הרצאות מגוונות ננסה להבין קצת את האופי של העם הגאה, הרב גוני והמורכב של המדינה השלישית בגודל האוכלוסייה בעולם.

בודהיזם

השער בין פנים לחוץ: מבוא לפילוסופיה בודהיסטית קדומה ועכשווית סדרה משודרת

סדרת הרצאות בת 4 מפגשים על בודהיזם עם ד”ר גליה דור. בסדרה זו תיקח אותנו ד”ר גליה דור בדרך הבודהיסטית – החל משורשיה העתיקים בהודו ועד השפעתה על המערב בימינו. הסדרה שמה דגש על הבנה ברורה, בהירה ומעמיקה של אחת התופעות המרתקות בהיסטוריה האנושית – סיפורו של הבודהא, האדם שביקש לחקור את הסיבות לסבל האנושי ולמצוא לו מזור. נבין כיצד התובנות הללו של תורת הנפש אותן גילה הבודהא ניתנות ליישום גם היום אצל כל אחד מאיתנו.

תמונת סדרה ניסים קלדרון

מבטים על יוצרי התרבות הישראלית סדרה משודרת

סדרה בת 4 הרצאות עם פרופ’ ניסים קלדרון אשר מציג את גדולי כותבי השירה והכתיבה העברית בני זמננו במסגרת ההרצאות ידון פרופ׳ קלדרון ביצירות המופת של הסופרים ש”י עגנון ועמוס עוז, והמשוררים דליה רביקוביץ ומאיר אריאל אשר עיצבו כל אחד בדרכו הייחודית את הזהות הישראלית, את השפה העברית החדשה ואת דמותו של האמן הישראלי.

כי שירי הוא בת קול ברוח

כי שירי הוא בת קול ברוח סדרה משודרת

סדרת הרצאות חדשה בת 4 פרקים עם גיל פז, מבקר מוזיקה בגל”צ. ארבעה מפגשים מוזיקליים ייחודיים אשר שופכים אור חדש על אמנים, יוצרים ושירים שמלווים אותנו כאילו היו כאן מאז ומתמיד.
על חוה אלברשטיין, אהוד מנור, נעמי שמר ואלבום המופת של יהודה פוליקר ויעקב גלעד, ״אפר ואבק״. הצטרפו אלינו למסע מרתק של מוזיקה ישראלית שכולנו אוהבים.

פניה הרבות של המוסיקה הקלאסית

סדרת הרצאות בת 7 פרקים עם יעל צ’רני
מיוזיקל, שיר ישראלי, מוסיקה שחורה, הומור, אהבה, קנאה ויצרים – כל אלה ועוד בסדרה חדשה הסוקרת זוויות מגוונות ומעשירות של המוזיקה הקלאסית על צדדיה המפתיעים, הפואטיים, העמוקים ואפילו השובבים.

כשיהדות פוגשת חוכמות אחרות

כשיהדות פוגשת חוכמות אחרות

סדרה בת 8 פרקים עם משה שרון
הוויכוח ובר הפלוגתא הם מיסודות ההשכלה היהודית לאורך הדורות. סדרת ההרצאות “כשיהדות פוגשת חוכמות אחרות” שואפת להפגיש בין ענקי הרוח של ההיסטוריה לשיחה קצרה על המשותף ועל הוויכוח, לא על מנת לריב או לבטל את דעתו של האחר, אלא כדי שנוכל להעלות שאלות וללמוד מהמפגשים משהו חדש על החיים שלנו

גם במשפחות הכי טובות…סיפורי האבות והאמהות בתנ”ך

סדרת הרצאות בת 4 פרקים עם ד”ר נויה שגיב
סיפור המקרא מציג את אבות ואמהות האומה כמודל, כדוגמה וכמופת אליהם נשואות עינינו. אך הפסוקים חושפים בפנינו גם את הצדדים הפחות יפים של הדמויות: אמא שמשקרת ומעדיפה את אחד הבנים, אבא שרוצה להרוג את בנו, אחים שונאים אחד את משנהו… איך מתמודדים פרשני המקרא המסורתיים מצד אחד בהחזקת אתוס הדמויות אל מול תיאורם הפחות יפה? והאם נוכל בקריאה אמפטית יותר לגלות לצד ההיבט האמוני, גם צד אנושי? מבט המבקש לראות בעיניים מודרניות את הדינמיקות המשפחתיות, את הכעס, את האהבה, את הזעקות ואת השתיקות.

העולם הערבי – בין פתיחות לקיצוניות

סדרה בת 6 פרקים עם יובל קינג
סקירה ומבט מקרוב על המגמות והתהפוכות בעולם הערבי הסובב אותנו במזה”ת, החל מהבנה של לבנון – המדינה המורכבת והמעניינת במזה”ת, אל ההגיון שמאחורי השגעון – דאעש ודומיו, השינויים שעברה סעודיה מבחינת כלכלית וחברתית, התקשורת והסאטירה בעולם הערבי ואפילו על גוף הסברה ישראלי שמשפיע יותר מכל ארגון אחר על הפלסטינים בגדה ובעזה.

מסע האדם בחלל

סדרה בת 4 פרקים עם איתי נבו’
מאז שיגור העצם הראשון לחלל בשנת 1957 עשתה האנושות קפיצה עצומה ושגרה חלליות כמעט לכל פינה במערכת השמש ומחוצה לה. בסדרה זו נסקור את נקודות הציון הבולטות במסע האנושות בחלל, ונעסוק בשאלות כמו: מה הניע את המרוץ המטורף אל הירח? ומתי נחזור לשם? מדוע חשבנו שיש חיים על מאדים ומה באמת גילינו שם? לאן נוכל לטוס בקרוב? ומתי יהיו מלונות וכפרי נופש על הירח? וגם- האם נוכל לצאת יום אחד מגבולות מערכת השמש שלנו ולהגיע לכוכבים אחרים?

עברית, סיפור אהבה

סדרה בת 6 פרקים עם ד”ר רוביק רוזנטל
העברית היא השפה שבה אנו מדברים וכותבים, שפת הלאום, שפת המדינה, שפת התקשורת והספרות, שפת האם של הילדים הנולדים בישראל. הסדרה תספר את סיפורה יוצא הדופן, איך הפכה העברית משפה עתיקה לשפה חיה וצומחת, איך מדברים הישראלים, איך נולדו שפות פנימיות לחיילים ולחרדים ועוד ועוד. כל זה מלווה בדוגמאות חיות ובחיוך 🙂

האם סין תכבוש את העולם

סדרה בת 6 פרקים עם זאביק רילסקי
הפיכתה של סין לשחקנית מרכזית בעולם הגלובאלי היא נושא בעל עניין ומשמעות רבה בעידן המשתנה. איך הופכת סין בעידן פוסט מאו, מאומה קומוניסטית למעצמה כלכלית ופוליטית המטילה צילה על העולם?

סדרה זו תבחן את השפעת כוחה הגובר של סין על הבמה העולמית, תספק הבנה מעמיקה של השינוי המתמשך שעוברת סין, ההשלכות על העולם ועל מערכת היחסים המורכבת המתפתחת בין סין לשאר השחקנים בעולם המודרני.

השואה ואנחנו, 2023

סדרה בת 6 פרקים עם אריה ברנע
80 שנה חלפו מאז בוצעו הפשעים הבלתי-אנושיים והבלתי נתפסים ביותר שידעו העם היהודי והאנושות בכלל: מפעל בינלאומי לרצח עם. מאז ועד היום נחקר הנושא לאורכו ולרוחבו ונחשפים מחקרים אקדמיים, רעיונות ועדויות אישיות חדשים השופכים אור חדש על התקופה ועשויים להשפיע על השקפת העולם האישית של כל אחת ואחד מאיתנו.
בסדרה בת 6 הרצאות נדון מזוויות חדשות בפרקים עתירי משמעות מתוך פרשת השואה. בעזרת לימוד משותף זה נכיר טוב יותר את התקופה ההיא, ואת עצמנו.

הקולנוע המצרי כראי למאבק החברתי במצרים

סדרה בת 3 פרקים עם ליאור בן דור
בסדרה זו ייחשף לראשונה הקולנוע המצרי השונה מהסרטים המצריים בשחור לבן של ימי שישי בטלוויזיה הישראלית. נחשף לסצנות מתוך סרטים מצרים המוכרים לאזרחי מצרים ולדוברי ערבית רבים בעולם הערבי ונראה כיצד אנשי הקולנוע במצרים נרתמים למאבק על תדמיתה של מצרים ומגלים אכפתיות פטריוטית בנוגע למיצובה של מצרים כמדינה השואפת לקדמה, מתינות וסובלנות.

שמות משפחה בישראל

הרצאה מרתקת של יוסי נינוה על שמות משפחה
בהרצאה נשמע מהם מקורות השמות היהודים, מה היו הסיבות לקביעת שם משפחה, כיצד מקצועות, מקום המגורים ואילוצי התקופה השפיעו על קביעת השמות.

ספרים חיצונים

סודם של הספרים החיצוניים

סדרה בת 4 פרקים עם ד”ר ליאורה רביד.
“הספרים החיצונים” נכתבו בארץ ישראל (מרביתם) במקביל לימים שבהם התנ”ך הועלה על הכתב בבית המקדש שעמד בירושלים. אך מכיוון שכבר לפני 2,000 שנה הוצאו מארון הספרים היהודי ונאסרו לקריאה, מעטים יודעים על קיומם. הספרים החיצונים מתארים את החברה העממית שחייתה הרחק מירושלים ומבית המקדש – ולפער העצום שבינה לבין החברה שמתאר התנ”ך, נקדיש את הסדרה.

נפלאות היקום - מסע קסום מכדור הארץ לחלל

נפלאות היקום – מסע קסום מכדור הארץ לחלל

סדרה בת 5 פרקים עם אילן מנוליס
עם התקדמות הידע האנושי הולכת ומתבהרת מורכבותו של היקום ובעקבות כך שאלות ותהיות חדשות לבקרים על מקומנו בו. בסדרת הרצאות מרתקת נצא למסע להבנת צפונות היקום הסובב אותנו ולמפגש עם מדע האסטרונומיה, שהינו תחום ידע דינמי, סוחף ומלהיב הנמצא בחזית המחקר המדעי כיום. במסגרת ההרצאות נענה, בין השאר, על שאלות כגון: מה קורה לגוף האדם בצאתו לחלל ומה הן ההשלכות של התנאים מחוץ לכדור הארץ על טיסות חלל מאוישות? האם קיימים חייזרים? או, לחילופין, אולי אנחנו היצורים התבוניים היחידים ביקום? אילו כלים עומדים לרשותנו על-מנת לתת תשובה לשאלה זו? האם קיימת סכנה של התנגשות אסטרואיד בכדור הארץ בקרוב? מה משמעותה לגבי החיים על-פני כדור הארץ? מה טיבו של המכשיר המשונה שהתגלה על קרקעית הים התיכון בתחילת המאה ה- 20 ומדוע הוא שינה את תפיסותינו לגבי היוונים הקדומים?

דרמות תרבותיות וטרגדיות היסטוריות על במת יפן, סין וקוריאה המודרניות

דרמות תרבותיות וטרגדיות היסטוריות על במת יפן, סין וקוריאה המודרניות

סדרה בת 7 פרקים עם ד”ר גליה דור
זוהי סדרה ייחודית המתבוננת במשמעות, בדינמיות ובהשלכות של תהליכים היסטורים ביפן, סין וקוריאה על עולמינו, ובחלק הקריטי (ולעיתים הטרגי) שמעצמות המערב – ובעיקר בריטניה וארה”ב – מילאו בהם. הסדרה מתרכזת ברקע ובאירועים הדרמטיים שהשפיעו בתורם על עולמינו: בסין תהיה זו נפילת הקיסרות האחרונה ועלייתו של מאו לשלטון, ביפן תהיה זו פתיחתה האגרסיבית של יפן למערב על ידי האמריקאים, מהפכת מייג’י, הפיכתה למעצמה בסוף המאה ה 19 והשתלשלות האירועים והתמורות עד מלחמת העולם השניה, ובקוריאה נתבונן בתקופת ג’וסיאונג המפוארת, הכיבוש היפני ובאירועים המדהימים בהם מעורבים סין, יפן , ארה”ב, רוסיה והאו”ם שהובילו בסופו של דבר לקריעתה לדרום וצפון – מדינות התקועות כבר כמעט 70 שנה בסטטוס של ‘הפסקת אש’.

תמונת נושא מדעי החיים הבריאים

מדעי החיים הבריאים

האם אנחנו יכולים לקחת אחריות על בריאותנו, על ה- WELL BEING שלנו, ואף למנוע מחלות? המנגנונים הביולוגיים הפועלים בגוף האדם, מהווים חלק חשוב בהבנת תסמונות רבות, ומכאן גם נותנים פתח וכלים לסייע לנו לטפח בריאות טובה ומיטיבה.

דרך הסברים מדעיים בגובה העיניים המשלבים בין עולמות של המדע והרפואה, נצא מהתיאוריה המדעית ליישום. נשפוך אור על תהליכים גופניים -בריאותיים נפוצים מחיי היומיום שלא תמיד אנחנו מודעים להם ונכיר כלים פשוטים המאפשרים לכל אחד, לנהל את בריאותו, לשפר את איכות חייו ולהבין כיצד ליישמם בחיי היומיום.

ארבעת גדולי הבארוק

ארבעת גדולי הבארוק

המאה ה-17, המכונה תקופת הבארוק מפגישה אותנו עם אמנות דרמטית, מפתיעה וחדשנית לאחר תקופת הרנסנס השלווה והנינוחה. בסדרה נפגוש בגדולי האמנות של התקופה – קאראואג’יו, ברניני, רובנס, ורמברנדט. סדרה מרתקת המביאה עולם חדש וסוער, מרתק ומפתיע.

תמונות נושא- מי אני בשיר

“מי אני בשיר”- שירים שהם אבני דרך אשר עיצבו את זהותינו הישראלית

סדרה בת 4 פרקים עם המרצה מבקר המוזיקה, גיל פז . מוזיקה היא פסקול של תקופה ושל תרבות, ושירים גדולים הם דבק שיוצר חברה. בסדרה הקרובה נתחקה אחר 4 מהיוצרים הגדולים של המוזיקה הישראלית וננסה דרך סיפורם לענות על השאלה ”איך נוצר שיר שמעצב זהות?”

מגלי הארצות ששינו את פני ההיסטוריה

מגלי הארצות ששינו את פני ההיסטוריה

סדרת הרצאות חדשה עם ד”ר גוסטב מייסלס שתסביר מדוע ההיסטוריה המודרנית מתחילה בעידן הגילויים הגיאוגרפיים הגדולים. היציאה מגבולות העולם הישן אל העולם החדש, סקרנות או צורך? מה היו התנאים, הצרכים והכלים באגן הים התיכון של המאה ה-16? מבנימין מטודלה ומרקו פולו, מקברניטי הנריקה הספן וכריסטופר קולומבוס ועד לקפטן ג’יימס קוק. הצטרפו אלינו למסע מפתיע ומרתק בהיסטוריה של המסעות פורצי הדרך שהשפיעו על התפתחות מהלכים היסטוריים, ההשלכות הפוליטיות, הכלכליות, החברתיות והתרבותיות של מסעות ששינו את פני העולם.

רומא העתיקה - הון ושלטון

רומא העתיקה – הון ושלטון -היסטוריה של רומנים, בגידות ורציחות

סדרה חדשה עם אביבית ברוקשטיין, מרצה ומדריכה לידיעת הארץ, בקתדרות ומכללות ברחבי הארץ, מדריכת טיולים מנוסה בארץ ובעולם.
אוגוסטוס, קליאופטרה, יוסף בן מתתיהו והורדוס. האחד קיסר. השנייה מלכה. השלישי כותב והרביעי מלך. חלקם נפגשו מקרוב והאחרים נפגשו באופן וירטואלי אבל אין ספק שהקשר ביניהם חשוב לכל אוהבי הז’אנר של הרומנים ההיסטוריים. הסדרה שלפניכם תעסוק בארבע דמויות מרתקות שהשאירו לנו סיפורי חיים של אהבה ושנאה ומאבקי שלטון וכסף. הרבה כסף.

לידתו של שוק הרעיונות

ההיסטוריה של הכסף

סדרת הרצאות בת 6 פרקים עם הסופר, הפובליציסט ומנכ”ל איגוד הבנקים לשעבר, משה פרל.
מחבר רב המכר “מסע בשביל הכסף”, משה פרל, מגיע ל”הרצאות מהכורסא” עם סדרת הרצאות מרתקת ויוצאת דופן שתציג איך המרוץ האנושי אל העושר הניע את גלגלי ההיסטוריה.
המפגשים יציגו את התפתחותה של התשוקה האנושית לכסף מהרגע שהאדם התחיל לביית חיות לפני עשרת אלפים שנים והפך אותן לפס ייצור של אוכל, ועד הרגע בו למד להדפיס סטיקים במדפסות תלת ממד. המשתתפים ייצאו למסע היסטורי כדי להתוודע לאופן שבו הכסף עיצב את העולם כפי שהוא מוכר לנו.

סיפורם של 10 עשורים של מדינת ישראל

מ 1900 ועד המילניום – סיפורם של 10 עשורים של מדינת ישראל

סדרה מיוחדת בת 10 פרקים עם המרצה ד”ר מרדכי נאור. כל פרק יוקדש לעשור במדינת ישראל משנת 1900 ועד תחילת המילניום. אילו אישים ומאורעות בלטו בכל עשור והטביעו חותם בלתי נשכח, בתוספת אנקדוטות משעשעות על אירועים שההיסטוריה לא תמיד זכרה להנציח.

הפרסומות כתקשורת חזותית​

הפרסומות כתקשורת חזותית

סדרה בת 4 פרקים של ד”ר אביבית אגם דאלי בה נתייחס לשינויים בדימויים שהופיעו על גבי הפרסומות ועל משמעותן, תוך התייחסות להקשר של מקום וזמן בהם נוצרו. הפרסומות הן חלק בלתי נפרד מהנוף האורבני והדיגיטלי שלנו, את חלקן אנחנו אפילו מכירים בע״פ והן לוקחות חלק מסביבת היומיום שלנו. מנין הופיעו? מדוע הן מעוצבת כך ולא אחרת? ומה ניתן ללמוד דרכן עלינו כחברה? על שאלות אלו ועוד נדון בסדרה מיוחדת זו.

כללי הזהב לבריאות בבית על פי תורת הפנג שווי

כללי הזהב לבריאות בבית על פי תורת הפאנג שווי

הרצאה עם אביטל לוביא כהן, יועצת פאנג שווי שהוכשרה בהונג קונג ובישראל ומייעצת לאנשים לגבי בתיהם או בית העסק. שיטת הפאנג שווי מאמינה בכך שהחלל שבו אנחנו חיים ועובדים משפיע עלינו גם אם אנחנו לא רואים זאת, לכן שיטת ״משנה מקום משנה מזל״ היא לא קלישאה, מדובר באוסף כללים ברורים התומכים ביצירת מרחב מחיה בריא, נעים ומעצים. בהרצאה נגלה איך המנגנון הזה עובד, נלמד לחזק את הבריאות בבית באמצעות טיפים פרקטיים ליישום מיידי ואישי הכולל הדפסת מפה אסטרולוגית אישית.

חינוך: הדור הבא - על פיתוחם של אדם וחברה

חינוך: הדור הבא – אריה ברנע

סדרת הרצאות חדשה עם אריה ברנע, איש חינוך, מרצה במכללה לחינוך ולשעבר מנהל ארבעה בתי ספר על-יסודיים, בה נברר לעצמנו את מהותו של החינוך ואת מטרותיו, נדון באופן שבו החינוך עונה על צרכיה המיוחדים של החברה הישראלית ונאפיין את איש החינוך הראוי לתפקידו.
כמו כן נדון בסוגיית מפתח חינוכית וחברתית, בוודאי במציאות הישראלית: השוויון החברתי, נגדיר לעצמנו את המושג “ערך” ונברר את האופן שבו אמורה מערכת החינוך להקנות לתלמידים ערכים מסוימים.

האדם בחיפוש האושר ע"פ הספרות הקלאסית

האדם בחיפוש האושר – ד”ר אשר יושפה

סדרת הרצאות בת 4 מפגשים עם ד”ר אשר יושפה, המציגה מגוון של נושאים על בסיס ספרות קלאסית ומנתחת את התובנות במרחב של אושר האדם ומציגה שאלות הנוגעות לכל אחד ואחת מאיתנו. טולסטויי, דוסטויבסקי, סטפן צוויג וסופרים נוספים עסקו בשאלות אלה וכך הנושאים שיידונו בסדרת ההרצאות הם סביב שאלת אושרו של האדם, הסבל והרשעות השוררים בעולם ומשמעותם, התקווה לעתיד טוב אל מול ההווה הרווי כאב וסבל, המאבק במצוקות חיים והתגברותו , פשר החיים ומהות הקיום האנושי.

מה ביקש קונפוציוס מהאנושות?

פילוסופיה סינית עתיקה – ד”ר גליה דור

סדרה חדשה בת 8 מפגשים של ד”ר גליה דור, המציגה פרקים נבחרים מחשיבה סינית עתיקה – בדגש על השלכות עכשוויות ופרקטיקה. נגלה עד כמה חשיבה סינית עתיקה, בין אם בתחומי הרפואה, האסתטיקה או הפילוסופיה הטהורה, הינה רלוונטית ויישומית לכל אדם למען שינוי תודעה וגוף. הסדרה תתחיל בעקרונות וברעיונות הראשונים והמהותיים ביותר לסין העתיקה – כמו רפואה, הקומפלמנטריות של יין ויאנג, ספר השינויים ועוד ותמשיך להעמקה בזרמי פילוסופיה מסוימים, כמו קונפוציאניזם או טאואיזם.

שמירת טבע, מגוון ביולוגי וקיימות

שמירת טבע בעידן שינוי האקלים וההתחממות הגלובלית. העולם משתנה במהירות עצומה מול עינינו, והשינוי האקלימי שעובר על כל כדור הארץ עלול להשפיע גם על עצם קיומנו. בסדרה זו נדון כיצד ניתן למצוא איזונים בין שמירה על הסביבה, שמירה על המינים הביולוגיים והמגוון שלהם, ובמקביל לאפשר לאנושות להמשיך להתקיים ולבנות לעצמה עתיד חיובי למענה ולמען הדורות הבאים.
הצטרפו אלינו לסדרה חשובה ופוקחת עיניים בת 4 מפגשים מרתקים.

תנך במבט אחר

תנ”ך במבט אחר

סדרה חדשה של יוסי נינוה סיפורי התנ”ך הידועים מזוית היסטורית מחקרית. הצטרפו להרצאות מרתקות המציגות צדדים אחרים לסיפור המקראי עם המרצה יוסי נינוה.

שבטיות, זהות ומרחב

שבטיות, זהות ומרחב בתרבויות אסיה ואפריקה

סדרה מרתקת חובקת עולם ותרבויות שונות בת 4 הרצאות עם ד״ר חיים קורן. בסדרה נחשף לשבטים שונים מרחבי העולם שעדיין מהווים מסגרת חברתית, כלכלית, פוליטית ותרבותית עבור אנשי השבט. נגלה כיצד הם מתמודדים עם מציאות מורכבת, מתחים פנימיים, גלובליזציה, תנאי אקלים קשים ולעיתים גם כוחות פולשים או כובשים.

האישה בתנ״ך : כשמיתוס פוגש היסטוריה

ארבע הרצאות מרתקות בסדרה על דמות האישה המקראית כפי שעולה מסיפורי התנ״ך. על פני השטח כמה מן האירועים המוכרים שמתוארים לנו בתנ״ך נראים ונשמעים חסרי כל היגיון:
הנחש שפיתה את חוה לאכול מפרי העץ האסור, שרה בת ה-90 שהרתה לאברהם בן ה-100, סופה הטרגי והמוזר של אשת לוט ועוד ועוד דוגמאות אין סוף.
נשאלת השאלה, האם כותבי התנ״ך, שכתבו את הספר המשוכלל ביותר שנכתב מעולם, האמינו שכך באמת היה? קרוב לוודאי שלא. מדובר במיתוסים ולא אמת היסטורית.
מיתוסים האלה נכתבו על מנת לתת מענה לשאלות אמיתיות שאיתן התמודדו במציאות.
על הצורך שדרש מענה מיתולוגי לבעיה היסטורית ועל הסיפורים עצמם, המתמקדים בסדרה זו בדמות האישה המקראית נדון בכל אחת מההרצאות בסדרה.

רומא לשוחרי תרבות

רומא לשוחרי תרבות: ההיסטוריה, האדריכלות, האמנות ועוד

מסע מרתק בעיר הנצח, רומא- בירת התרבות המערבית. סדרה בת 8 הרצאות עם ד”ר אפי זיו. הסיור יכלול סקירה היסטורית ומיתולוגית, צפייה במבני הפאר של האימפריה הרומית, הנצרות הקדומה, תקופת הרנסנס והשיא – תקופת הבארוק שמרכזה רומא. נלמד על ענקי הבארוק שפעלו בעיר, נסייר בארמונות, בווילות ונגלה “סודות” לא ידועים המסתתרים בכיכרות ובמזרקות של העיר. הסדרה מתאימה גם למי שהיה בעיר ורוצה לדעת עליה יותר, וגם למי שטרם היה ורוצה ליהנות מסיור מודרך לשוחרי תרבות ואמנות.

הסכסוך הישראלי - פלסטיני : תמונת מצב עדכנית

הסכסוך הישראלי – פלסטיני : תמונת מצב עדכנית

סדרת הרצאות חדשה של המכון למחקרי ביטחון לאומי, בת 4 הרצאות בה נעסוק בתיאור ובניתוח משמעויותיו של המבוי הסתום בתהליך המדיני הישראלי-פלסטיני. לצד דיון בשאלות יסוד בנוגע למאפייני המבוי הסתום, סיבותיו והשלכותיו בפרספקטיבה היסטורית ועכשווית, נעמוד על כיווני פעולה אפשריים ועל משמעותם של פתרונות אלטרנטיביים מוצעים או נכפים כדוגמת פתרון המדינה האחת.

עולם של צילום

עולם של צילום

סדרת הרצאות חדשה על עולם הצילום, 4 מפגשים מרתקים, תמונות מיוחדות והסברים בגובה העיניים עם צביקה פולק סדרה זו מתחילה עם ההיסטוריה של הצילום, כיצד התפתח הצילום ואיך השפיע על העולם. נראה כיצד הטכנולוגיה החדשה גם השפיעה על האמנות, נדבר על התקופה שבה הפכנו כולנו לצלמים עם מצלמה זמינה כל הזמן בידנו ונקנח את הסדרה עם אוסף תמונות מרהיבות מכל העולם!

Skip to content