סדרות והרצאות

בנוסף לתוכנית המנויים המאפשרת צפייה בכל ההרצאות באתר ללא הגבלה, אנו מציעים גם להצטרף לסדרות חדשות, בהן ההרצאות משודרות בזום בשידור ישיר מהאולפן שלנו, כל ההרצאות גם מוקלטות באיכות HD ונשלחות מוקלטות לנרשמים לסדרה.

בעמוד זה תמצאו את המידע על הסדרות השונות ואופן ההרשמה.

בכל שאלה ניתן ליצור איתנו קשר כאן בטופס.

סדרות שמתחילות בקרוב:

סדרות שמתחילות בקרוב:

נפלאות צמחי המרפא והשפעתם על מערכת העצבים

סדרה מרתקת בת 5 פרקים עם פרופ’ זהרה יניב בכרך
בסדרת הרצאות זו, נלמד על מבנה מערכת העצבים והשפעת צמחי מרפא עליה.
נדבר בקצרה על חשיבות מערכת העצבים ואיך מולקולות צמחיות יכולות ממש להשפיע, לא פחות ולעתים יותר מתרופות קונבנציונליות. 
נושא רחב יריעה זה יחולק ל-5 חלקים:  צמחי מרפא ומחלות ניווניות, כגון אלצהיימר ופרקינסון, צמחי מרפא וכאב, צמחי מרפא ודיכאון, פחד וחרדה, צמחי מרפא מעוררים  וממריצים וצמחים גורמי הזיות. בכל אחד מהפרקים יובאו צמחי המרפא המובילים היכולים לסייע ולטפל במחלות קשות אלו.

הן עשו זאת – סיפוריהן של נשים יהודיות מעוררות השראה ופורצות דרך

סדרה מרתקת בת 8 פרקים עם רות מרשנסקי
במשך דורות הייתה האישה היהודייה ספונה בד’ אמותיה. אך במשך הדורות זרח כוכבן של נשים פורצות דרך שהטביעו חותם. נצא למסע מרתק במנהרת הזמן לעבר עולמן של שמונה נשים יהודיות שפרצו גבולות, התגברו על מגבלות ואיסורים, צלחו מכשולים חברתיים ודתיים והשיגו הישגים יוצאי דופן בתחומי החברה, המדע, האומנות והתרבות.

מסעות באסיה: מזרח-מערב במבט משווה

סדרה בת 5 מפגשים עם ד”ר גליה דור
אין זו עוד סדרה על טיולים בעולם…אלא הזמנה להתבוננות במפגשים בין-תרבותיים כסיפורי מקרה בתחום האנתרופולוגיה של התרבות והסימיוטיקה והשפעתם על עולמנו הקוגנטיבי-מנטלי. כשאנו יוצאים מאזור הנוחות המוכר לנו ונכנסים ללא ידוע, מתפתח שילוב מרתק של מצבים תודעתיים ורגשיים… חרדה מהלא ידוע וסקרנות. אך מה בדבר אי היכולת להשתחרר מדיעות קדומות, קונוונציות או ערכי מוסר “שהבאנו מהבית”?

ראשיתו של עם – מבט מחקרי על סיפורי האבות בספר בראשית

סדרה בת 4 הרצאות מאת יוסי נינוה
סיפורי האבות והיסטוריה של עם ישראל, מימי אברהם ועד יוסף, נרקמו ביד אמן בידי סופרים מצויינים.
בסדרה זו ננסה לרדת לדעתם של הסופרים ולזהותם על פי אופי כתיבתם, נלמד על מטרותיהם האמונתיות והדתיות, ואפילו על הכפשות פוליטיות חריפות ששתלו בין הפסוקים.

בעקבות אתרים – מסעות היסטוריים מהכורסא

סדרת הרצאות בת 6 מפגשים עם אביבית ברוקשטיין.
ההיסטוריה של ארץ ישראל רצופת עלילות גבורה, מלחמות והתמודדויות למכביר.מתחת לכל אבן מסתתר סיפור. בסדרה זו, נצא לשטח, אל האתרים השונים, אל מסע היסטורי מהכורסא, בעקבות שליטיה ותמורותיה. נפגוש את קיסריה – העיר שנבנתה לכבוד הקיסר הרומי אוגוסטוס, נעבור דרך ציפורי שהייתה בירת הגליל ונתעכב על סיפורו של נשיאה רבי יהודה, נעבור במצדה שסימלה יותר מכל את סופה של תקופת המרד נגד האימפריה הרומית, נבקר בהרודיון, מקום מנוחתו האחרון של המלך הורדוס ונספר על מגילות מדבר יהודה ,אחת התגליות הארכאולוגית החשובות שהתגלו במאה ה20. אז קחו תרמיל, מים וכובע והצטרפו אלינו, למסעות היסטוריים מהכורסא בעקבות אתרים.

סדרת תרגילי צ’י קונג – חיוניות ובריאות בחיי היום יום

סדרת תרגילי צ’יקונג לתרגול יומי
לשמירה על הבריאות, תנועתיות הגוף ואנרגיית החיים בהדרכתה של איילת זיו

קורס וידאו מצולם המאפשר תרגול עצמאי מתי שנוח לך, איפה שנוח לך.
צ’יקונג הוא הענף התנועתי של הרפואה הסינית, שמטרתו להניע את אנרגיית החיים בגוף ולטפח חוסן פיזי ומנטאלי.
התרגול מתאים לכל אדם שרוצה לשמור על בריאותו, שכן זהו תרגול רך, זורם וכל אחד יכול להתאימו למצב בריאותו בזמן התירגול.
בתירגול נשים דגש על תנועה, נשימה והכרה בהירה.

עברית סיפור אהבה

סדרה בת 6 הרצאות מאת ד”ר רוביק רוזנטל
העברית היא השפה שבה אנו מדברים וכותבים, שפת הלאום, שפת המדינה, שפת התקשורת והספרות, שפת האם של הילדים הנולדים בישראל. הסדרה תספר את סיפורה יוצא הדופן, איך הפכה העברית משפה עתיקה לשפה חיה וצומחת, איך מדברים הישראלים, איך נולדו שפות פנימיות לחיילים ולחרדים ועוד ועוד. כל זה מלווה בדוגמאות חיות ובחיוך.

הארכיון השוכח – יוצרות הרנסאנס והבארוק שהועלמו מתולדות האמנות

סדרה בת 4 הרצאות מאת חגית קהן
אמניות רבות, נפלאות ומוכשרות בתחום הציור והפיסול פעלו בתקופת הרנסאנס והבארוק האיטלקי והפלמי. הן לא נפלו בכשרונן ממיטב האמנים הגברים של התקופה, אך גורלן היה שהועלמו ברבות השנים מההיסטוריה של תולדות האמנות המסורתית. חלקן ידועות, מבוקשות ומפורסמות כבר בתקופתן, שפעלו בסטודיות של אביהן ו/או אחיהן האמנים, תחת שמם המסחרי ולא זכו להכרה אישית על יצירותיהן. מעטות ומצוינות, לא פחות, פעלו במחשכים, במנזרי נשים, מבודדות מהחברה האזרחית. ולא זכו להכרה וליוקרה גם בתקופתן. אלה ואף אלה נמחקו והושכחו מספרי תולדות האמנות ו/או לא נכנסו אליהם מלכתחילה כלל.
עד המחצית השניה של המאה העשרים לא ידעו על קיומן ומוזיאונים לא הציגו אותן. מחקרים חדשים הביאו לגילויי יצירות רבות שנחשבו כשייכות לציירים “אנונימיים” ו/או יוחסו לציירים ופסלים ידועים אחרים. המחקר גילה יצירות ויוצרות מרהיבות שיצירתן אינה נופלת מאמנים גברים שפעלו בתקופתן. הסדרה תפרוש את סיפור חייהן, את רוחב יצירתן, את הנושאים בהם עסקו, ואת הדרך המיוחדת בה התנסחו. נדבר על ההכרה הבין-לאומית המחודשת בהן, ועל מרוץ הרכש והתצוגה של יצירותיהן במוזיאונים הגדולים בעולם, בשנים האחרונות ותרומתן לסיפור תולדות האמנות תדובר ותיחשף לאור.

מגילת רות – התגלות הכוח הנשי

הרצאה עם גיל קופטש לקראת שבועות
אנחנו מזמינים אתכם לחגוג את שבועות עם מגילת רות – התגלות הכוח הנשי , הרצאה קלילה על מסורת כבדה 🙂
גיל קופטש. קומיקאי, אמן רב תחומי ופרשן תנ”ך חובב, קורא את מגילת רות בקריאה חדשה מזווית פמיניסטית נשית, מספר על ספירת העומר ומנהגי השבועות ומשתף במדרשים משעשעים כפי שרק הוא יודע. אז אם אתם רוצים לדעת מה היינו עושים בלי הגיורת רות ודוד המלך הנין שלה ולהיות “מתוקנים” לקראת שבועות.

מסתרי הנפש וסתרי התורה

סדרה בת 6 הרצאות מאת מיכה אנקורי
המיתוסים הקדומים הם מבע ישיר ובלתי אמצעי של נבכי נפש האדם. בתנ”ך נדחו המיתוסים בפני החזון המוסרי והחברתי. הזרם הרבני-המרכזי ביהדות הפריד בין אדם לאלוהיו ובכך יצר געגוע מכאיב: עולם של מצוות התייצב בין הנבראים לבין בוראם. הפסדנו את המגע הישיר והחם של האלות והאלים.תורת הסוד היהודית החזירה לארון הספרים היהודי את מה שהחסיר התנ”ך: את העקרון הנשי, את ההתענינות בנפש האדם, במעמקיה ובמצוקותיה, את מרחבי הנסתר והלא-נודע, את אהבת הטבע ואת  הכרת טבע האדם.בעלי המדרש והאגדה וחכמי הקבלה יצרו הגות  חדשה ומקורית בעלת עומק פסיכולוגי אשר יש בה עניין רב גם לדורנו.בסדרה זו נכיר את עולם המיתוס היהודי מהיבט פסיכולוגי; בלימוד טקסטים ממקורותינו ובהתבוננות מקבילה במקורות מיסטיים מתרבויות אחרות.

תמונת נושא מדעי החיים הבריאים

מדעי החיים הבריאים סדרה משודרת

סדרה בת 5 הרצאות מאת ד”ר ליאת אדרי
האם אנחנו יכולים לקחת אחריות על בריאותנו, על ה- WELL BEING שלנו, ואף למנוע מחלות? המנגנונים הביולוגיים הפועלים בגוף האדם, מהווים חלק חשוב בהבנת תסמונות רבות, ומכאן גם נותנים פתח וכלים לסייע לנו לטפח בריאות טובה ומיטיבה. דרך הסברים מדעיים בגובה העיניים המשלבים בין עולמות של המדע והרפואה, נצא מהתיאוריה המדעית ליישום. נשפוך אור על תהליכים גופניים -בריאותיים נפוצים מחיי היומיום שלא תמיד אנחנו מודעים להם ונכיר כלים פשוטים המאפשרים לכל אחד, לנהל את בריאותו, לשפר את איכות חייו ולהבין כיצד ליישמם בחיי היומיום.

איזהו גיבור... על התשוקות בחיי הדמויות הראשיות בספרות הקלאסית

איזהו גיבור סדרה משודרת

סדרה בת 4 הרצאות מאת ד”ר אשר יושפה
האם גורלו נקבע מראש או שיש לו שליטה על כיווני חייו ? מהם העקרונות החשובים באמת בחייו של אדם עליהם עליו להילחם ללא פשרות? מתי רצוי שילמד להתפייס עם מאורעות החיים? האם עליו להיאבק בתשוקותיו ביצריו או להיכנע להם? ואהבת אמת – האם פירושה לקחת מן האחר או לתת? הסופרים הגדולים צ’כוב, צוייג, שקספיר, ודומא הבן התמודדו עם שאלות אלו והציעו בכתיבתם דרכים להבין את מאורעות החיים המתחוללים סביבנו ולהתמודד איתן באופן שמקרב אותנו אל האושר ומביא תקווה לעתיד טוב יותר.

הצופן הנוצרי באמנות - אפי זיו

הצופן הנוצרי באמנות

סדרה בת 9 הרצאות מאת ד”ר אפי זיו
בסדרה ננסה לפענח את ה”צופן הנוצרי” באמנות, על ידי הצגת מאות רבות של יצירות אמנות, מכל התקופות תוך כדי הסבר ה”אטריבוטים” ולימוד הכללים העשויים לפענח לנו את היצירות. הסדרה אינה על הנצרות אלא על האמנות הנוצרית.

התוכנית לחיזוק מערכת החיסון באופן טבעי

התוכנית לחיזוק מערכת החיסון, עם אופיר פוגל ושלומית זיו רום
מדברים הרבה על איך למנוע הידבקויות, אם זה בקורונה או אם במחלות חורף או כל מחלה אחרת, אבל לא מדברים מספיק על חיזוק מערכת החיסון. מאז ומעולם היה חשוב לשמור על מערכת חיסון חזקה, אך כנראה שהיום יותר מאי פעם חשוב להתעמק בנושא הזה. ברור לעוסקים במדע הרפואה, שמערכת חיסון חזקה מפחיתה לא רק את הסיכון להידבק במחלה, אלא גם קובעת במידה רבה עד כמה המחלה תהיה קשה וממושכת, או קלה וחולפת.
מה שחשוב לדעת הוא שבהחלט אפשר לחזק את מערכת החיסון שלנו ואפשר לעשות זאת באופן טבעי. לשם כך יצרנו תוכנית מיוחדת המשלבת את ידע שמבוסס על מחקרים קלינים וניסיון רב בטיפול, יחד עם פרקטיקה וטיפים שניתן ליישם בקלות בבית, כך שכל בני המשפחה יוכלו לחזק את מערכת החיסון שלהם.

סודות המוח האנושי

סודות המוח האנושי סדרה משודרת

סדרה בת 6 הרצאות עם 3 מרצים מובילים בתחומם
מכל אברי גופנו ישנו אחד בלבד שמזוהה עם מי שאנחנו בעולם – המוח. רקמה בת קילו וחצי האוספת מידע תמידי על הסביבה והכוונת פעולות השרירים לשם שרידות במרחב. בה גם שמורים כל תובנות האדם, זיכרונותיו, מאווייו, מחשבותיו נפשו ונשמתו. כיום הפך חקר המוח שנעזר במיטב טכנולוגיות ההדמיה למתוחכם מאד. בסדרה זו נחשף אל צפונותיו – כיצד למד האדם למפות ולהבין אותו, מה בין רגשות למוח, איך אנחנו באמת קולטים מילים, מספרים ומידע בכלל, איך המוח אחראי על השוני בין גברים לנשים ומה דומה או שונה בין בני האדם לבעלי החיים.

פלאי הטבע – מסע עם צלם סרטי טבע

סדרת מרתקת בת 4 פרקים עם צלם הטבע, גיל ארבל
מוזמנים לצאת מעיר אל הטבע הפראי למסע מעל ומתחת למים יחד עם צלם הטבע הישראלי גיל ארבל בעקבות חיות הבר המופלאות שגיל זכה לתעד. נתחקה אחר הגורילות של רואנדה, האורקות בדרום אפריקה והלוויתנים באיי טונגה, בסדרה מרתקת שלוקחת אותנו למקומות מרוחקים וקסומים שרואים רק בסרטים.

משחק המלכים: עולם ומלואו מאחורי הכלים סדרה משודרת

סדרה בת 4 הרצאות מאת איגור ביטנסקי
שחמט הוא אחד המשחקים העתיקים בעולם ומדי יום משוחקים בו מיליוני משחקים על הלוח וגם אונליין. אבל שחמט הוא הרבה מעבר למשחק – התבוננות בהיסטוריה שלו מלמדת אותנו רבות על עלינו, בני האדם – עקרונותיו משתקפים בתרבות – גדולי האמנים, הסופרים והבמאים שנתנו לו מקום מרכזי ביצירותיהם, בספורט, בפוליטיקה ובעצם בכל תחום שכרוך במומחיות האנושית. בסדרת ההרצאות נדבר על חקר המומחיות, על כישרון ועל למידה, על אינטואיציה ועל זיכרון. נדבר על שחקני השמחט הידועים, האנשים שהיו שמעבר ללוח – גארי קספארוב, בובי פישר ויהודית פולגר, נשאל האם הגברים מצליחים בשחמט יותר מנשים ומה ניתן להקיש מ ״משחק המלכים״ בהקשרים הרחבים של החיים.

תגליות מדעיות של יהודים ששינו את העולם

סדרה בת 8 הרצאות מאת פרופ’ ידידיה גפני.
תרבות של דעת השכלה ופלפול הצמיחו גאונים יהודים בכל תחומי החיים.
בסדרה זו נכיר אחדים מהם שתגליותיהם המשמעותיות השיאו תרומה וקידמה אדירה לאנושות לחלקם אף הביאה באופן אישי גם את הביאו פרס נובל היוקרתי בתחום מדעי הטבע.

סודם של הספרים החיצוניים

סודם של הספרים החיצוניים | סדרה משודרת

סדרה בת 4 הרצאות מאת ד”ר ליאורה רביד.
“הספרים החיצונים” נכתבו בארץ ישראל (מרביתם) במקביל לימים שבהם התנ”ך הועלה על הכתב בבית המקדש שעמד בירושלים. אך מכיוון שכבר לפני 2,000 שנה הוצאו מארון הספרים היהודי ונאסרו לקריאה, מעטים יודעים על קיומם.
הספרים החיצונים מתארים את החברה העממית שחייתה הרחק מירושלים ומבית המקדש – ולפער העצום שבינה לבין החברה שמתאר התנ”ך, נקדיש את הסדרה.

אמא רוסיה – בין הפטיש למגל סדרה משודרת

מסע בעקבות המרקם המורכב של ההיסטוריה, הפוליטיקה וגיבורי החברה של ״אמא רוסיה״. סדרת הרצאות בת 6 פרקים
בסדרה זו המשלבת מרצים שונים, נתחקה אחר המורכבות של יחסי רוסיה עם שכנותיה, נצלול אל המורשת המפוקפקת של יוזף סטלין, נחקור את האינטראקציות המורכבות שלה עם המזרח התיכון, נבחן מה היו הנסיבות היחודיות שאפשרו את תופעת האוליגרכים הרוסיים ונתענג על נופיה האורבניים של סנט פטרבורג.
הצטרפו אל הסיפורים המרתקים שעיצבו את רוסיה וממשיכים להשפיע על ההווה שלה עד היום.

תרבויות העולם הקדום והשפעתן על תרבות התנ"ך

תרבויות העולם הקדום והשפעתן על תרבות התנ”ך

סדרה בת 9 פרקים עם יוסי נינוה
סדרה החוקרת את התרבות שלנו דרך תרבויות העתיקות שהותירו חותם.
את היווצרות התרבות הישראלית לא ניתן להבין ללא הכרת התרבויות הקדומות שסבבו אותנו. התרבויות המסופוטמית, המצרית, החיתית, הפרסית, והיוונית העתיקה
קדמו לתרבות הישראלית מאות שנים: אמונות, חוק ומשפט, הפילוסופיה, החגים, הספרות, המיתוסים – תרבויות שהן ערש התרבות המערבית. בסדרת הרצאות זו נשאל מי השפיע על מי – האם התרבויות הקדומות השפיעו על תרבותנו, או שהן הושפעו מאתנו, או שכולנו הושפענו מתרבות אחרת שנעלמה, או בכל אחת צמחה תרבות דומה ללא קשר האחת לשניה.

אמנות היריבות

סדרה בת 4 הרצאות מאת פלביה לבוב.
האם יריבות בין שני אמנים היא בהכרח שלילית? האם ליאונרדו ומיכאלאנג’לו, ועוד אמנים רבים, היו מגיעים להישגים מרשימים שהיטיבו עם האנושות כולה ,ללא יריבות זו?
במהלך ארבעה מפגשים נסקור את גיבורי היריבויות המוכרות בעולם האמנות. זו לא תהיה סדרת הרצאות על כוחניות וקנאה אלא על גמישות, על אינטימיות, ועל פתיחות להשפעה של אחרים. בכל אחת מההרצאות ניתן סקירה הסטורית תרבותית וכלכלית על הערים השונת בהן צמדי האמנים היריבים פעלו, וגם נזכיר יריבויות נוספות שהתרחשו באותם ערים.

מאבקים על אדמה ומדינה – היסטוריה בכחול לבן סדרה משודרת

סדרה מקיפה בת 10 פרקים בתולדות היישוב, מועברים ע״י מומחים לתולדות א״י, ד״ר מרדכי נאור ומנחם טילמן.
הקמתה של מדינת ישראל נחשבת בעיניי רבים לנס גלוי, נדרשה יצירתיות רבה, תעוזה ועקשנות על מנת להקים אותה. מפעל ההעפלה שהתרחש מתחת לאפם של הבריטים, סיפור המתח ממש של כתיבת מגילת העצמאות, ההתמודדות עם פעולות התגמול , המשימות מסכנות החיים של כ״ג יורדי הסירה, ארגון הפלמ״ח והקרב בגוש עציון, מתפעול רכבת העמק המיתולוגית ועד פרשיות כמו אלטלנה, עסק הביש ורצח ארלוזרוב.

הקיר הרביעי – סוד הקסם של התיאטרון סדרה משודרת

סדרת הרצאות מרתקת בת 8 פרקים על אמנות עשיית התיאטרון
השחקן אלכס אנסקי יספר על התפתחות התיאטרון לאורך ההיסטוריה ומה תפקידו של השחקן כמספר, הבימאית צביה הוברמן תסקור את סיפור הקמת התיאטרון הלאומי ״הבימה״, נזכה להצצה נדירה אל מאחורי הקלעים של תיאטרון ״הקאמרי עם האדריכל שתכנן אותו, נשמע כיצד מעבירים מחזה מהכתובים אל הבמה והשחקנים מרים זוהר וסנדרה שדה, יוסי קאנץ והמחזאית והבימאית עדנה מזי״א ישתפו בשיחה כנה ופתוחה אל עולמם של היוצרים, השחקנים והכותבים, כפי שלא ראינו או שמענו עד עתה.

צפרות חובקת עולם - עוז חורין

צפרות חובקת עולם -סדרה משודרת

סדרה בת 4 הרצאות מאת עוז חורין.
בסדרת הרצאות זו נגלה מגוון עצום ומופלא של ציפורי העולם – נשמע על על חיי החברה המרתקים של הציפורים, המבנים המשפחתיים השונים שמייצרות ע״מ לקיים התאמה לכל בית גידול אפשרי על פני כדור הארץ, אינספור דרכים לשיחור מזון ועוד. בכל מפגש בסדרת ההרצאות, ישתף המרצה בחוויות אישיות כצפר ובעיקר בעובדות מרתקות מעולם העופות.

העבדות בעת העתיקה: בעולם היווני – הרומי וביהדות

סדרה בת 4 פרקים עם ד”ר יעל אסקוחידו
העבדות בעת העתיקה אשר הייתה נפוצה ביהדות ובעמים אחרים. ביסודה של העבדות הונח ראשית כל האינטרס הכלכלי, איך הוא הושפע עם הזמן משיקולים משפחתיים- אנושיים, דתיים ואף פילוסופים. העיקרון הראשון כשמזכירים את העבדות הוא שעלינו להתעלם מכל הנימוקים המוסרים וההומניסטים שאנחנו מכירים מהעולם המודרני כדי להכיר תופעה שאף חברה ודת פגאנית יהודית ונוצרית לא התנגדו אליה.

מסע ארכיאולוגי בתנ״ך

סדרה מרתקת בת 4 פרקים עם ד”ר יצחק מייטליס
בסדרת הרצאות זו נעסוק בנושאים נבחרים שבהם קיים מפגש פורה בין הממצא הארכאולוגי הדומם לטקסט המקראי והחוץ מקראי. נעמוד על אופיים של הממצאים העולים מן העפר וננסה להבין את תרומתם לחקר תמונת העבר של אירועים מרכזיים שכבר אבד זכרם. בד בבד נעמוד על ההתפתחויות שחלו במחקר הנושאים האלה לאורך השנים ואף ניגע מעט בפולמוסים שהם עוררו.

נפלאות היקום - מסע קסום מכדור הארץ לחלל

נפלאות היקום – מסע קסום מכדור הארץ לחלל – סדרה משודרת

סדרה בת 5 פרקים עם אילן מנוליס
עם התקדמות הידע האנושי הולכת ומתבהרת מורכבותו של היקום ובעקבות כך שאלות ותהיות חדשות לבקרים על מקומנו בו. בסדרת הרצאות מרתקת נצא למסע להבנת צפונות היקום הסובב אותנו ולמפגש עם מדע האסטרונומיה, שהינו תחום ידע דינמי, סוחף ומלהיב הנמצא בחזית המחקר המדעי כיום. במסגרת ההרצאות נענה, בין השאר, על שאלות כגון: מה קורה לגוף האדם בצאתו לחלל ומה הן ההשלכות של התנאים מחוץ לכדור הארץ על טיסות חלל מאוישות? האם קיימים חייזרים? או, לחילופין, אולי אנחנו היצורים התבוניים היחידים ביקום? אילו כלים עומדים לרשותנו על-מנת לתת תשובה לשאלה זו? האם קיימת סכנה של התנגשות אסטרואיד בכדור הארץ בקרוב? מה משמעותה לגבי החיים על-פני כדור הארץ? מה טיבו של המכשיר המשונה שהתגלה על קרקעית הים התיכון בתחילת המאה ה- 20 ומדוע הוא שינה את תפיסותינו לגבי היוונים הקדומים?

״כל עוד בלבב״ – חשיבות התקווה לקיום האנושי

סדרה מרגשת בת 4 פרקים עם ד”ר דורית רדליך- עמירב
התקווה היא אחת מיסודות החוויה האנושית של האדם. מימי יוון העתיקה ועד הימים האלה התקווה עוברת מהפכים ונתפסת באופנים שונים. למרות שהמילה תקווה שזורה בחיי היום יום שלנו, מעט אנו יודעים.ות על משמעות התקווה ועל השפעתה עלינו ועל האחרים סביבנו. מטרתה של סדרה זו היא ללמוד על תקווה מכמה נקודות מבט, לזהות ולהתחבר לתקווה בתוכינו, לרכוש כלים להגברת תקווה, ולשלב את שפת התקווה בחיי היום יום.

סדרות והרצאות מומלצות:

החיים עצמם בראי האמנות

סדרה מרתקת בת 5 הרצאות מאת ד”ר אפי זיו
מאז ומעולם הייתה האמנות בבואה של החיים, כאשר חיינו וחייהם של אמנים שזורים אלו באלו. סדרה חדשה – שתי הרצאות אקטואליות מביאה אליך את “השלום והמלחמה”  ואת “האמת והשקר” בראי האמנות. נעקוב גם אחר חייהם של האמנים עצמם  – איך נראה הסטודיו שלהם, איך הציגו בפנינו את אהובותיהם וכיצד הם חתמו על יצירותיהם (לא בצורה המקובלת היום…). סדרה סוחפת ומרתקת.

ההיסטוריה והעתיד של לוחמה תת קרקעית

סדרה בת 5 הרצאות מאת יהודה כפיר
מהי לוחמה תת קרקעית? במה היא שונה מלוחמה רגילה?
ערים תת קרקעיות בעולם העתיק, מה הניע את בני האדם להשתמש במרחב התת קרקעי?
דוגמאות מהעיר העתיקה דרנקיו וערים נוספות באנטליה שבטורקיה. לחימה תת קרקעית בתנ”ך וכיבוש ירושלים על ידי יואב, דרך הצינור.

מחשבים ממציאים ובינה מלאכותית: עבר הווה ועתיד

סדרה מרתקת בת 6 הרצאות מאת נתן זלדס
החלוצים שפיתחו מכונות מחשבות לאורך ההיסטוריה הארוכה שלהן לא העלו בדעתם שהמצאותיהם יובילו לבינה המלאכותית שנתפסת היום כפריצת דרך מדהימה אך גם כאיום של ממש על המין האנושי כולו.
סדרה מרתקת זו סוקרת מזוויות שונות את העבר, ההווה והעתיד של טכנולוגיית המחשב, משורשיה בעת העתיקה ועד לסינגולריות הטכנולוגית שמעבר לפינה. בדרך היא מתארת את שרשי הבינה המלאכותית בהגותו הנבואית של אלן טיורינג, מבארת בצורה מובנת לכל את הטכנולוגיות שבבסיס יישומים מדהימים כמו ChatGPT , ומציגה את היכולות של הכלים האלה לשנות את עולמנו – לטוב (נקווה) ולרע (מאד, אם לא ניזהר) – בהיבטים של איכות החיים, פוליטיקה וחברה, זכויות אדם, הזדמנויות עסקיות ופריצות דרך מדעיות.
אין אדם חושב שלא צריך להיות מודע לנושאים האלה.

מאבקים על אדמה ומדינה – היסטוריה בכחול לבן

סדרה מקיפה בת 10 פרקים בתולדות היישוב, מועברים ע״י מומחים לתולדות א״י, ד״ר מרדכי נאור ומנחם טילמן.
הקמתה של מדינת ישראל נחשבת בעיניי רבים לנס גלוי, נדרשה יצירתיות רבה, תעוזה ועקשנות על מנת להקים אותה. מפעל ההעפלה שהתרחש מתחת לאפם של הבריטים, סיפור המתח ממש של כתיבת מגילת העצמאות, ההתמודדות עם פעולות התגמול , המשימות מסכנות החיים של כ״ג יורדי הסירה, ארגון הפלמ״ח והקרב בגוש עציון, מתפעול רכבת העמק המיתולוגית ועד פרשיות כמו אלטלנה, עסק הביש ורצח ארלוזרוב.

דמותו ה(לא) מוסרית של התנ”ך

סדרת הרצאות בת 8 מפגשים עם יוסי נינוה.
“ואהבת לרעך כמוך. ר’ עקיבא אומר: זה כלל גדול בתורה. בן עזאי אומר: זה ספר תולדות האדם, זה כלל גדול ממנו”.
בסדרה זו  ייבחנו הערכים המוסריים, שהיו יסוד אמונתם של כותבי הספרים השונים בתנ”ך. האם יש בתנ”ך ערכי מוסר, צדק, צדקה חברתית, אהבת האדם, שוויון בין בני אדם, ערך לחיי אדם, ועוד? מה מקום האמונה בסולם הערכים? ומה קורה כשמתרחשת התנגשות בין הערכים הדתיים-אמונתיים לבין ערכי המוסר? האם ניתן ללמוד מן התנ”ך ערכי הומניזם, סוציאליזם ופלורליזם, שהם ערכי יסוד של מדינה דמוקרטית מודרנית?

הרפתקאה פורצת גבולות – מיומנו של חוקר מסעות

סדרת הרצאות מחדשת בת 3 מפגשים עם עידן עדות.
רוב בני האדם בתרבות השפע של המערב חולמים על חיים מרתקים, צבעוניים ומלאי הרפתקאות.
כל מי שיצא אי פעם בחייו עם תרמיל על הגב לטיול אקזוטי נכסף כזה ידע לספר כי מעבר לנופים עוצרי הנשימה והתרבויות השונות שחיכו לו בחוץ, מסע משמעותי לא פחות התרחש גם מעצם היציאה מאזור הנוחות הידוע והבטוח. דרך תמונות וסיפורים ממסעותיו של חוקר תרבויות, ננסה להדהד את הרגש והחשיבה ולבחון את המוכר, המקומי והנוח אל מול השונה והזר שמזמנת ההרפתקאה. הסדרה מזמינה את המשתתפים לצאת להרפתקה ברחבי העולם מתוך הכורסא  ובחסותה לשאול שאלות על זהות, דרך, זמן, אמונה התבוננות ועוד..

בתשרי נתן הדקל – לקראת חגי תשרי

הרצאה עם ד”ר אבשלום קור.
נספר על שורשי החגים בספר הספרים, הדרך שחגגנו אותם בתקופות השונות (התשליך הראשון של ראש השנה היה על יד ווטרגייט, הלא הוא שער המים של בית המקדש; מדוע החליטו חז”ל לפטור מהעלייה לרגל זקנים ותינוקות), ועד ללבושם החדש של החגים מאז ראשית הציונות, מיום הכיפורים בבית המקדש (ישמעאל בן אלישע בקודש הקודשים) ועד המבצע של הגנרל אלנבי להביא הדסים ממצרים בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה

סיפורי אהבה מרעישים שהשאירו חותמם בהיסטוריה- סדרה משודרת

סדרת הרצאות בת 4 מפגשים עם ד”ר גוסטב מייסלס. דפי ההיסטוריה מלאים בסיפורי זוגות מאוהבים שגרמו לשינויים גדולים ומשמעותיים, למלחמות ובריתות בין עמים ומדינות, היוו השראה ליצירות מופת בכתיבה, במוסיקה ובאמנות וכבשו את לב הציבור בכוח האהבה שלהם. בסדרה זו נגלה את ההיסטוריה מחדש דרך סיפורים כמו אהבות קליאופטרה החד פעמיות, דרך דיבוקו של נפוליאון לאהובתו ג’וזפין, עד לידתה של הכנסיה האנגליקנית, בעקבות אהבתו של הנרי השמיני, מלך אנגליה, וכלה בסיפורים של בניטו מוסוליני ואהובתו היהודיה. סדרה מיוחדת לחובבי ההיסטוריה וסיפורי אהבה גם יחד, מוגשת בקלילות ומתובלת בהומור.

שיר השירים – “מה יפית ומה נעמת, אהבה בתענוגים״

הרצאה עם יוסי נינוה לט״ו באב.
שיר השירים – המופלא והנהדר שבספרי התנ”ך. אוסף שירי אהבה בין האוהב “כתפוח בין עצי היער” לאהובתו “כשושנה בין החוחים”.

שני נאהבים השרים שירי אהבה וחשק ללא עכבות, וללא חשש – שירי ערגה, שירי פגישה, שירי אהבהבים, תיאורי גוף נחשקים, שירים חושניים המדיפים טעם וריח, ומלאים דימויים נפלאים.

מי כתב את השירים הנפלאים הללו? ומדוע נזקקו חז”ל להמשיל אהבה חושנית של נער ונערה לאהבת ישראל ואלוהיו?

כלים פשוטים לאיכות חיים ובריאות טובה

סדרה בת 7 פרקים עם שירלי יוסף- מרצה ומלווה לבריאות טבעית ע”פ משנת הרמב”ם וכתביו.
אורח החיים שאנחנו מנהלים והבחירות הקטנות היומיומיות שאנו עושים משפיעים על בריאותנו הפיזית והנפשית ועל איכות חיינו בטווח הקצר והארוך.

אותה איכות חיים שאנחנו שואפים אליה – מה אמר על כך הרמב”ם ומהם חמשת כוחות הנפש והסוד לבריאות טובה לפי משנתו? כיצד ניתן לשפר את בריאות המוח שלנו? מה הקשר בין צחוק, תזונה ופרודוקטיביות? איך מתמודדים עם השינויים שעובר גופינו במרוצת השנים וכיצד מאמצים אורח חיים בריא יותר אל מול השפע?
סדרת ההרצאות המציעה לא רק הרחבת דעת והעשרה בנושא אלא גם תובנות מעשיות לאורח חיים בריא יותר.

על חוזה המדינה ומחולל הציונות

הרצל אמר – על חוזה המדינה ומחולל הציונות

בנימין זאב תאודור הרצל היה אדם רב פעלים – עיתונאי, משפטן, סופר ומחזאי אבל דמותו המזוקנת, נשען על המרפסת בבאזל ומשקיף אל עבר האופק נחרטה לעד כמדינאי היהודי החלוץ, מחולל הציונות וחוזה המדינה שטען בלהט: “אם תרצו אין זו אגדה”.
מי היה האיש – הפרטי? המדיני? מה הרקע לפועלו ומה הניע אותו? איך בחרה ההיסטוריה להנציח אותו וכיצד שיקפה התרבות את דמותו במהלך השנים? עד כמה דמתה המציאות המורכבת לחזיונותיו ולאידאות אליהן שאף?
ארבעה מרצים שונים בסדרה ישפכו אור מזוויות שונות ומגוונות על האיש, על פועלו ועל הקורות אותו ובתקופתו..

גיל שוחט מגיש – חגיגה מוזיקאלית

מאסטרו גיל שוחט, מלחין, פסנתרן ומנצח מגיש – חגיגה מוזיקאלית לאוזניים.
ארבע הרצאות בליווי פסנתר המוליכות אותנו בהאזנה מודרכת בין יפי יצירותיהם האירופאיות הקלאסיות של שוברט ושופן, דרך נציגתנו המופלאה והכה ישראלית נעמי שמר ועד ללאדינו העתיקה בהרצאה מודרכת הכוללת גם מופע בהשתתפות הזמרת הבינלאומית יסמין לוי – הפקה ייחודית, פרי שיתוף פעולה של ״הרצאות מהכורסא״ עם התזמורת הסימפונית ירושלים.

אמא רוסיה – בין הפטיש למגל

מסע בעקבות המרקם המורכב של ההיסטוריה, הפוליטיקה וגיבורי החברה של ״אמא רוסיה״. סדרת הרצאות בת 6 פרקים
בסדרה זו המשלבת מרצים שונים, נתחקה אחר המורכבות של יחסי רוסיה עם שכנותיה, נצלול אל המורשת המפוקפקת של יוזף סטלין, נחקור את האינטראקציות המורכבות שלה עם המזרח התיכון, נבחן מה היו הנסיבות היחודיות שאפשרו את תופעת האוליגרכים הרוסיים ונתענג על נופיה האורבניים של סנט פטרבורג.
הצטרפו אל הסיפורים המרתקים שעיצבו את רוסיה וממשיכים להשפיע על ההווה שלה עד היום.

מה שפת הגוף אומרת לנו? | מעיין בשן

מה שפת הגוף אומרת לנו סדרה משודרת

סדרת הרצאות חדשה בת 4 מפגשים על ניתוח שפת גוף עם מעיין בשן. בסדרת הרצאות זו נחדד את הניואנסים, נלמד להבחין ולאבחן את ההבעות הקטנות והקטנטנות שבאופן לא מודע מסגיר הגוף, החל ממבע של אנשים נורמטיביים במצבים שונים בחיים ועד אנשים עם הפרעת אישיות ופושעים מסוכנים. נלמד לזהות מתי משקרים לנו ואיך שפת הגוף יכולה לעזור לנו בתקשורת טובה יותר.
מעיין בשן מרצה ומלמדת, פרשנית קבועה ובעלת טור קבוע באתר החדשות Ynet, מופיעה באופן קבוע בתוכניות טלוויזיה, אינטרנט וחדשות. מנתחת ומפרשת מזה למעלה מעשור את שפת גופם של פוליטיקאים, אנשי ציבור וידוענים.

לפי הספר – מספריית אלכסנדריה דרך מהפכת הדפוס ועד חנויות ספרים מכושפות

סדרת הרצאות חדשה, מסקרנת ומפתיעה בת 3 מפגשים עם המרצה: נועה מנהיים
כיצד הפכה הקריאה מנחלתם של בודדים לבידור המוני ולבסוף, לחוויה פרטית ואינטימית? מה הקשר בין גוטנברג, ממציא הדפוס, וציד המכשפות האירופי? מה היה תפקידן של ספריות בתנועה לזכויות האזרח, ואיך קשורות בהן מלכות דראג?
מסע אל ההיסטוריה של הספר, הבוחן תחנות מרכזיות באבולוציה שלו, את השפעתן החברתית ואת ביטוייה התרבותיים.

ונציה

ונציה בעיני שוחר תרבות ואמנות סדרה משודרת

סדרת הרצאות בת 8 מפגשים עם ד”ר אפי זיו סדרה נפלאה לשוחרי האמנות עם יצירות האמנות המרהיבות, סיפורי ההיסטוריה העשירה והצצה לתוך הארמונות, הכנסיות, המוזיאונים והפיאצות בעיר ונציה הקלאסית. כולנו יודעים שהעיר ונציה ייחודית מאד, סדרה חדשה זו תציג בפנינו את ונציה כפי שלא מכירים בדרך כלל. בהרצאות “נטייל” בעיר ונראה את כל אתרי האמנות אך הפעם נקדיש תשומת לב להיסטוריה של העיר, נכיר את סגנון הציור הייחודי בונציה, שנקרא “אסכולת ונציה”. נלמד על תחילת הציור בעיר לאחר השתחררותה מההשפעה הביזנטית. נעמוד על הבדלי הסגנון והטכניקה בין פירנצה לונציה. נמשיך עם טיציאן וטינטורטו שהקדימו ביצירותיהם את סגנון הבארוק ולא נפסח על החיים בעיר ובאיים הסמוכים.

האם הבחירות שלנו בחיים הן באמת שלנו?! סדרה משודרת

סדרת הרצאות פוקחת עיניים ומפתיעה בת 4 מפגשים עם ד”ר לירז מרגלית
מה משפיע באמת על האושר שלנו? על הרגשות שלנו? עד כמה אנחנו הם אלו שבוחרים … מה נקנה בסופר? איזה בגד נלבש? איזה יעד נבחר לטיול הבא? ובמי נבחר בבחירות הבאות…? סדרה זו תחשוף בפנינו מידע “פוקח עיניים” על
הכוחות האדירים הפועלים בעולמות הצרכנות, הדיגיטל והתוכן וכיצד הם משתמשים בכפתורים פסיכולוגיים מאחורי הקלעים על מנת לעצב ולהשפיע על ההתנהגות וההחלטות שלנו הצרכנים, לרוב ללא ידיעתנו כלל. והאם דברים ישתנו אחרי הקורונה? הצטרפו אלינו לסדרה שתגרום לכם לחשוב מחדש על בחירות היומיום שלכם.

תרבויות העולם הקדום והשפעתן על תרבות התנ"ך

תרבויות העולם הקדום והשפעתן על תרבות התנ”ך סדרה משודרת

יוסי נינוה בסדרה החוקרת את התרבות שלנו דרך תרבויות העתיקות שהותירו חותם.
את היווצרות התרבות הישראלית לא ניתן להבין ללא הכרת התרבויות הקדומות שסבבו אותנו. התרבויות המסופוטמית, המצרית, החיתית, הפרסית, והיוונית העתיקה
קדמו לתרבות הישראלית מאות שנים: אמונות, חוק ומשפט, הפילוסופיה, החגים, הספרות, המיתוסים – תרבויות שהן ערש התרבות המערבית. בסדרת הרצאות זו נשאל מי השפיע על מי – האם התרבויות הקדומות השפיעו על תרבותנו, או שהן הושפעו מאתנו, או שכולנו הושפענו מתרבות אחרת שנעלמה, או בכל אחת צמחה תרבות דומה ללא קשר האחת לשניה.

פסים וכוכבים – אירועים וצלילים מתרבות והיסטורית ארצות הברית

סדרת הרצאות חדשה בת 6 פרקים עם צביקה פולק, מרצה לתקשורת, מדריך ומתכנן טיולי תרבות, מוזיקה ואמנות ברחבי העולם.. ארצות הברית של אמריקה. כארבע מאות שנה מאז ההתיישבות האירופאית הראשונה לחופי צפון מזרח היבשת וקרוב למאתיים חמישים שנה למהפכה האמריקאית והקמת הדמוקרטיה הגדולה, נחגוג עם האומה האמריקאית את עצמאותה ובעיותיה. בשש הרצאות מגוונות ננסה להבין קצת את האופי של העם הגאה, הרב גוני והמורכב של המדינה השלישית בגודל האוכלוסייה בעולם.

בודהיזם

השער בין פנים לחוץ: מבוא לפילוסופיה בודהיסטית קדומה ועכשווית

סדרת הרצאות בת 4 מפגשים על בודהיזם עם ד”ר גליה דור. בסדרה זו תיקח אותנו ד”ר גליה דור בדרך הבודהיסטית – החל משורשיה העתיקים בהודו ועד השפעתה על המערב בימינו. הסדרה שמה דגש על הבנה ברורה, בהירה ומעמיקה של אחת התופעות המרתקות בהיסטוריה האנושית – סיפורו של הבודהא, האדם שביקש לחקור את הסיבות לסבל האנושי ולמצוא לו מזור. נבין כיצד התובנות הללו של תורת הנפש אותן גילה הבודהא ניתנות ליישום גם היום אצל כל אחד מאיתנו.

כי שירי הוא בת קול ברוח

כי שירי הוא בת קול ברוח סדרה משודרת

סדרת הרצאות חדשה בת 4 פרקים עם גיל פז, מבקר מוזיקה בגל”צ. ארבעה מפגשים מוזיקליים ייחודיים אשר שופכים אור חדש על אמנים, יוצרים ושירים שמלווים אותנו כאילו היו כאן מאז ומתמיד.
על חוה אלברשטיין, אהוד מנור, נעמי שמר ואלבום המופת של יהודה פוליקר ויעקב גלעד, ״אפר ואבק״. הצטרפו אלינו למסע מרתק של מוזיקה ישראלית שכולנו אוהבים.

גם במשפחות הכי טובות…סיפורי האבות והאמהות בתנ”ך

סדרת הרצאות בת 4 פרקים עם ד”ר נויה שגיב
סיפור המקרא מציג את אבות ואמהות האומה כמודל, כדוגמה וכמופת אליהם נשואות עינינו. אך הפסוקים חושפים בפנינו גם את הצדדים הפחות יפים של הדמויות: אמא שמשקרת ומעדיפה את אחד הבנים, אבא שרוצה להרוג את בנו, אחים שונאים אחד את משנהו… איך מתמודדים פרשני המקרא המסורתיים מצד אחד בהחזקת אתוס הדמויות אל מול תיאורם הפחות יפה? והאם נוכל בקריאה אמפטית יותר לגלות לצד ההיבט האמוני, גם צד אנושי? מבט המבקש לראות בעיניים מודרניות את הדינמיקות המשפחתיות, את הכעס, את האהבה, את הזעקות ואת השתיקות.

העולם הערבי – בין פתיחות לקיצוניות

סדרה בת 6 פרקים עם יובל קינג
סקירה ומבט מקרוב על המגמות והתהפוכות בעולם הערבי הסובב אותנו במזה”ת, החל מהבנה של לבנון – המדינה המורכבת והמעניינת במזה”ת, אל ההגיון שמאחורי השגעון – דאעש ודומיו, השינויים שעברה סעודיה מבחינת כלכלית וחברתית, התקשורת והסאטירה בעולם הערבי ואפילו על גוף הסברה ישראלי שמשפיע יותר מכל ארגון אחר על הפלסטינים בגדה ובעזה.

מסע האדם בחלל

סדרה בת 4 פרקים עם איתי נבו’
מאז שיגור העצם הראשון לחלל בשנת 1957 עשתה האנושות קפיצה עצומה ושגרה חלליות כמעט לכל פינה במערכת השמש ומחוצה לה. בסדרה זו נסקור את נקודות הציון הבולטות במסע האנושות בחלל, ונעסוק בשאלות כמו: מה הניע את המרוץ המטורף אל הירח? ומתי נחזור לשם? מדוע חשבנו שיש חיים על מאדים ומה באמת גילינו שם? לאן נוכל לטוס בקרוב? ומתי יהיו מלונות וכפרי נופש על הירח? וגם- האם נוכל לצאת יום אחד מגבולות מערכת השמש שלנו ולהגיע לכוכבים אחרים?

עברית, סיפור אהבה

סדרה בת 6 פרקים עם ד”ר רוביק רוזנטל
העברית היא השפה שבה אנו מדברים וכותבים, שפת הלאום, שפת המדינה, שפת התקשורת והספרות, שפת האם של הילדים הנולדים בישראל. הסדרה תספר את סיפורה יוצא הדופן, איך הפכה העברית משפה עתיקה לשפה חיה וצומחת, איך מדברים הישראלים, איך נולדו שפות פנימיות לחיילים ולחרדים ועוד ועוד. כל זה מלווה בדוגמאות חיות ובחיוך 🙂

האם סין תכבוש את העולם

סדרה בת 6 פרקים עם זאביק רילסקי
הפיכתה של סין לשחקנית מרכזית בעולם הגלובאלי היא נושא בעל עניין ומשמעות רבה בעידן המשתנה. איך הופכת סין בעידן פוסט מאו, מאומה קומוניסטית למעצמה כלכלית ופוליטית המטילה צילה על העולם?

סדרה זו תבחן את השפעת כוחה הגובר של סין על הבמה העולמית, תספק הבנה מעמיקה של השינוי המתמשך שעוברת סין, ההשלכות על העולם ועל מערכת היחסים המורכבת המתפתחת בין סין לשאר השחקנים בעולם המודרני.

השואה ואנחנו, 2023

סדרה בת 6 פרקים עם אריה ברנע
80 שנה חלפו מאז בוצעו הפשעים הבלתי-אנושיים והבלתי נתפסים ביותר שידעו העם היהודי והאנושות בכלל: מפעל בינלאומי לרצח עם. מאז ועד היום נחקר הנושא לאורכו ולרוחבו ונחשפים מחקרים אקדמיים, רעיונות ועדויות אישיות חדשים השופכים אור חדש על התקופה ועשויים להשפיע על השקפת העולם האישית של כל אחת ואחד מאיתנו.
בסדרה בת 6 הרצאות נדון מזוויות חדשות בפרקים עתירי משמעות מתוך פרשת השואה. בעזרת לימוד משותף זה נכיר טוב יותר את התקופה ההיא, ואת עצמנו.

הקולנוע המצרי כראי למאבק החברתי במצרים

סדרה בת 3 פרקים עם ליאור בן דור
בסדרה זו ייחשף לראשונה הקולנוע המצרי השונה מהסרטים המצריים בשחור לבן של ימי שישי בטלוויזיה הישראלית. נחשף לסצנות מתוך סרטים מצרים המוכרים לאזרחי מצרים ולדוברי ערבית רבים בעולם הערבי ונראה כיצד אנשי הקולנוע במצרים נרתמים למאבק על תדמיתה של מצרים ומגלים אכפתיות פטריוטית בנוגע למיצובה של מצרים כמדינה השואפת לקדמה, מתינות וסובלנות.

שמות משפחה בישראל

הרצאה מרתקת של יוסי נינוה על שמות משפחה
בהרצאה נשמע מהם מקורות השמות היהודים, מה היו הסיבות לקביעת שם משפחה, כיצד מקצועות, מקום המגורים ואילוצי התקופה השפיעו על קביעת השמות.

ספרים חיצונים

סודם של הספרים החיצוניים

סדרה בת 4 פרקים עם ד”ר ליאורה רביד.
“הספרים החיצונים” נכתבו בארץ ישראל (מרביתם) במקביל לימים שבהם התנ”ך הועלה על הכתב בבית המקדש שעמד בירושלים. אך מכיוון שכבר לפני 2,000 שנה הוצאו מארון הספרים היהודי ונאסרו לקריאה, מעטים יודעים על קיומם. הספרים החיצונים מתארים את החברה העממית שחייתה הרחק מירושלים ומבית המקדש – ולפער העצום שבינה לבין החברה שמתאר התנ”ך, נקדיש את הסדרה.

דרמות תרבותיות וטרגדיות היסטוריות על במת יפן, סין וקוריאה המודרניות

דרמות תרבותיות וטרגדיות היסטוריות על במת יפן, סין וקוריאה המודרניות

סדרה בת 7 פרקים עם ד”ר גליה דור
זוהי סדרה ייחודית המתבוננת במשמעות, בדינמיות ובהשלכות של תהליכים היסטורים ביפן, סין וקוריאה על עולמינו, ובחלק הקריטי (ולעיתים הטרגי) שמעצמות המערב – ובעיקר בריטניה וארה”ב – מילאו בהם. הסדרה מתרכזת ברקע ובאירועים הדרמטיים שהשפיעו בתורם על עולמינו: בסין תהיה זו נפילת הקיסרות האחרונה ועלייתו של מאו לשלטון, ביפן תהיה זו פתיחתה האגרסיבית של יפן למערב על ידי האמריקאים, מהפכת מייג’י, הפיכתה למעצמה בסוף המאה ה 19 והשתלשלות האירועים והתמורות עד מלחמת העולם השניה, ובקוריאה נתבונן בתקופת ג’וסיאונג המפוארת, הכיבוש היפני ובאירועים המדהימים בהם מעורבים סין, יפן , ארה”ב, רוסיה והאו”ם שהובילו בסופו של דבר לקריעתה לדרום וצפון – מדינות התקועות כבר כמעט 70 שנה בסטטוס של ‘הפסקת אש’.

תמונת נושא מדעי החיים הבריאים

מדעי החיים הבריאים

האם אנחנו יכולים לקחת אחריות על בריאותנו, על ה- WELL BEING שלנו, ואף למנוע מחלות? המנגנונים הביולוגיים הפועלים בגוף האדם, מהווים חלק חשוב בהבנת תסמונות רבות, ומכאן גם נותנים פתח וכלים לסייע לנו לטפח בריאות טובה ומיטיבה.

דרך הסברים מדעיים בגובה העיניים המשלבים בין עולמות של המדע והרפואה, נצא מהתיאוריה המדעית ליישום. נשפוך אור על תהליכים גופניים -בריאותיים נפוצים מחיי היומיום שלא תמיד אנחנו מודעים להם ונכיר כלים פשוטים המאפשרים לכל אחד, לנהל את בריאותו, לשפר את איכות חייו ולהבין כיצד ליישמם בחיי היומיום.

ארבעת גדולי הבארוק

ארבעת גדולי הבארוק

המאה ה-17, המכונה תקופת הבארוק מפגישה אותנו עם אמנות דרמטית, מפתיעה וחדשנית לאחר תקופת הרנסנס השלווה והנינוחה. בסדרה נפגוש בגדולי האמנות של התקופה – קאראואג’יו, ברניני, רובנס, ורמברנדט. סדרה מרתקת המביאה עולם חדש וסוער, מרתק ומפתיע.

תמונות נושא- מי אני בשיר

“מי אני בשיר”- שירים שהם אבני דרך אשר עיצבו את זהותינו הישראלית

סדרה בת 4 פרקים עם המרצה מבקר המוזיקה, גיל פז . מוזיקה היא פסקול של תקופה ושל תרבות, ושירים גדולים הם דבק שיוצר חברה. בסדרה הקרובה נתחקה אחר 4 מהיוצרים הגדולים של המוזיקה הישראלית וננסה דרך סיפורם לענות על השאלה ”איך נוצר שיר שמעצב זהות?”

מגלי הארצות ששינו את פני ההיסטוריה

מגלי הארצות ששינו את פני ההיסטוריה

סדרת הרצאות חדשה עם ד”ר גוסטב מייסלס שתסביר מדוע ההיסטוריה המודרנית מתחילה בעידן הגילויים הגיאוגרפיים הגדולים. היציאה מגבולות העולם הישן אל העולם החדש, סקרנות או צורך? מה היו התנאים, הצרכים והכלים באגן הים התיכון של המאה ה-16? מבנימין מטודלה ומרקו פולו, מקברניטי הנריקה הספן וכריסטופר קולומבוס ועד לקפטן ג’יימס קוק. הצטרפו אלינו למסע מפתיע ומרתק בהיסטוריה של המסעות פורצי הדרך שהשפיעו על התפתחות מהלכים היסטוריים, ההשלכות הפוליטיות, הכלכליות, החברתיות והתרבותיות של מסעות ששינו את פני העולם.

סיפורם של 10 עשורים של מדינת ישראל

מ 1900 ועד המילניום – סיפורם של 10 עשורים של מדינת ישראל

סדרה מיוחדת בת 10 פרקים עם המרצה ד”ר מרדכי נאור. כל פרק יוקדש לעשור במדינת ישראל משנת 1900 ועד תחילת המילניום. אילו אישים ומאורעות בלטו בכל עשור והטביעו חותם בלתי נשכח, בתוספת אנקדוטות משעשעות על אירועים שההיסטוריה לא תמיד זכרה להנציח.

הפרסומות כתקשורת חזותית​

הפרסומות כתקשורת חזותית

סדרה בת 4 פרקים של ד”ר אביבית אגם דאלי בה נתייחס לשינויים בדימויים שהופיעו על גבי הפרסומות ועל משמעותן, תוך התייחסות להקשר של מקום וזמן בהם נוצרו. הפרסומות הן חלק בלתי נפרד מהנוף האורבני והדיגיטלי שלנו, את חלקן אנחנו אפילו מכירים בע״פ והן לוקחות חלק מסביבת היומיום שלנו. מנין הופיעו? מדוע הן מעוצבת כך ולא אחרת? ומה ניתן ללמוד דרכן עלינו כחברה? על שאלות אלו ועוד נדון בסדרה מיוחדת זו.

כללי הזהב לבריאות בבית על פי תורת הפנג שווי

כללי הזהב לבריאות בבית על פי תורת הפאנג שווי

הרצאה עם אביטל לוביא כהן, יועצת פאנג שווי שהוכשרה בהונג קונג ובישראל ומייעצת לאנשים לגבי בתיהם או בית העסק. שיטת הפאנג שווי מאמינה בכך שהחלל שבו אנחנו חיים ועובדים משפיע עלינו גם אם אנחנו לא רואים זאת, לכן שיטת ״משנה מקום משנה מזל״ היא לא קלישאה, מדובר באוסף כללים ברורים התומכים ביצירת מרחב מחיה בריא, נעים ומעצים. בהרצאה נגלה איך המנגנון הזה עובד, נלמד לחזק את הבריאות בבית באמצעות טיפים פרקטיים ליישום מיידי ואישי הכולל הדפסת מפה אסטרולוגית אישית.

חינוך: הדור הבא - על פיתוחם של אדם וחברה

חינוך: הדור הבא – אריה ברנע

סדרת הרצאות חדשה עם אריה ברנע, איש חינוך, מרצה במכללה לחינוך ולשעבר מנהל ארבעה בתי ספר על-יסודיים, בה נברר לעצמנו את מהותו של החינוך ואת מטרותיו, נדון באופן שבו החינוך עונה על צרכיה המיוחדים של החברה הישראלית ונאפיין את איש החינוך הראוי לתפקידו.
כמו כן נדון בסוגיית מפתח חינוכית וחברתית, בוודאי במציאות הישראלית: השוויון החברתי, נגדיר לעצמנו את המושג “ערך” ונברר את האופן שבו אמורה מערכת החינוך להקנות לתלמידים ערכים מסוימים.

האדם בחיפוש האושר ע"פ הספרות הקלאסית

האדם בחיפוש האושר – ד”ר אשר יושפה

סדרת הרצאות בת 4 מפגשים עם ד”ר אשר יושפה, המציגה מגוון של נושאים על בסיס ספרות קלאסית ומנתחת את התובנות במרחב של אושר האדם ומציגה שאלות הנוגעות לכל אחד ואחת מאיתנו. טולסטויי, דוסטויבסקי, סטפן צוויג וסופרים נוספים עסקו בשאלות אלה וכך הנושאים שיידונו בסדרת ההרצאות הם סביב שאלת אושרו של האדם, הסבל והרשעות השוררים בעולם ומשמעותם, התקווה לעתיד טוב אל מול ההווה הרווי כאב וסבל, המאבק במצוקות חיים והתגברותו , פשר החיים ומהות הקיום האנושי.

מה ביקש קונפוציוס מהאנושות?

פילוסופיה סינית עתיקה – ד”ר גליה דור

סדרה חדשה בת 8 מפגשים של ד”ר גליה דור, המציגה פרקים נבחרים מחשיבה סינית עתיקה – בדגש על השלכות עכשוויות ופרקטיקה. נגלה עד כמה חשיבה סינית עתיקה, בין אם בתחומי הרפואה, האסתטיקה או הפילוסופיה הטהורה, הינה רלוונטית ויישומית לכל אדם למען שינוי תודעה וגוף. הסדרה תתחיל בעקרונות וברעיונות הראשונים והמהותיים ביותר לסין העתיקה – כמו רפואה, הקומפלמנטריות של יין ויאנג, ספר השינויים ועוד ותמשיך להעמקה בזרמי פילוסופיה מסוימים, כמו קונפוציאניזם או טאואיזם.

שמירת טבע, מגוון ביולוגי וקיימות

שמירת טבע בעידן שינוי האקלים וההתחממות הגלובלית. העולם משתנה במהירות עצומה מול עינינו, והשינוי האקלימי שעובר על כל כדור הארץ עלול להשפיע גם על עצם קיומנו. בסדרה זו נדון כיצד ניתן למצוא איזונים בין שמירה על הסביבה, שמירה על המינים הביולוגיים והמגוון שלהם, ובמקביל לאפשר לאנושות להמשיך להתקיים ולבנות לעצמה עתיד חיובי למענה ולמען הדורות הבאים.
הצטרפו אלינו לסדרה חשובה ופוקחת עיניים בת 4 מפגשים מרתקים.

תנך במבט אחר

תנ”ך במבט אחר

סדרה חדשה של יוסי נינוה סיפורי התנ”ך הידועים מזוית היסטורית מחקרית. הצטרפו להרצאות מרתקות המציגות צדדים אחרים לסיפור המקראי עם המרצה יוסי נינוה.

שבטיות, זהות ומרחב

שבטיות, זהות ומרחב בתרבויות אסיה ואפריקה

סדרה מרתקת חובקת עולם ותרבויות שונות בת 4 הרצאות עם ד״ר חיים קורן. בסדרה נחשף לשבטים שונים מרחבי העולם שעדיין מהווים מסגרת חברתית, כלכלית, פוליטית ותרבותית עבור אנשי השבט. נגלה כיצד הם מתמודדים עם מציאות מורכבת, מתחים פנימיים, גלובליזציה, תנאי אקלים קשים ולעיתים גם כוחות פולשים או כובשים.

האישה בתנ״ך : כשמיתוס פוגש היסטוריה

ארבע הרצאות מרתקות בסדרה על דמות האישה המקראית כפי שעולה מסיפורי התנ״ך. על פני השטח כמה מן האירועים המוכרים שמתוארים לנו בתנ״ך נראים ונשמעים חסרי כל היגיון:
הנחש שפיתה את חוה לאכול מפרי העץ האסור, שרה בת ה-90 שהרתה לאברהם בן ה-100, סופה הטרגי והמוזר של אשת לוט ועוד ועוד דוגמאות אין סוף.
נשאלת השאלה, האם כותבי התנ״ך, שכתבו את הספר המשוכלל ביותר שנכתב מעולם, האמינו שכך באמת היה? קרוב לוודאי שלא. מדובר במיתוסים ולא אמת היסטורית.
מיתוסים האלה נכתבו על מנת לתת מענה לשאלות אמיתיות שאיתן התמודדו במציאות.
על הצורך שדרש מענה מיתולוגי לבעיה היסטורית ועל הסיפורים עצמם, המתמקדים בסדרה זו בדמות האישה המקראית נדון בכל אחת מההרצאות בסדרה.

רומא לשוחרי תרבות

רומא לשוחרי תרבות: ההיסטוריה, האדריכלות, האמנות ועוד

מסע מרתק בעיר הנצח, רומא- בירת התרבות המערבית. סדרה בת 8 הרצאות עם ד”ר אפי זיו. הסיור יכלול סקירה היסטורית ומיתולוגית, צפייה במבני הפאר של האימפריה הרומית, הנצרות הקדומה, תקופת הרנסנס והשיא – תקופת הבארוק שמרכזה רומא. נלמד על ענקי הבארוק שפעלו בעיר, נסייר בארמונות, בווילות ונגלה “סודות” לא ידועים המסתתרים בכיכרות ובמזרקות של העיר. הסדרה מתאימה גם למי שהיה בעיר ורוצה לדעת עליה יותר, וגם למי שטרם היה ורוצה ליהנות מסיור מודרך לשוחרי תרבות ואמנות.

הסכסוך הישראלי - פלסטיני : תמונת מצב עדכנית

הסכסוך הישראלי – פלסטיני : תמונת מצב עדכנית

סדרת הרצאות חדשה של המכון למחקרי ביטחון לאומי, בת 4 הרצאות בה נעסוק בתיאור ובניתוח משמעויותיו של המבוי הסתום בתהליך המדיני הישראלי-פלסטיני. לצד דיון בשאלות יסוד בנוגע למאפייני המבוי הסתום, סיבותיו והשלכותיו בפרספקטיבה היסטורית ועכשווית, נעמוד על כיווני פעולה אפשריים ועל משמעותם של פתרונות אלטרנטיביים מוצעים או נכפים כדוגמת פתרון המדינה האחת.

עולם של צילום

עולם של צילום

סדרת הרצאות חדשה על עולם הצילום, 4 מפגשים מרתקים, תמונות מיוחדות והסברים בגובה העיניים עם צביקה פולק סדרה זו מתחילה עם ההיסטוריה של הצילום, כיצד התפתח הצילום ואיך השפיע על העולם. נראה כיצד הטכנולוגיה החדשה גם השפיעה על האמנות, נדבר על התקופה שבה הפכנו כולנו לצלמים עם מצלמה זמינה כל הזמן בידנו ונקנח את הסדרה עם אוסף תמונות מרהיבות מכל העולם!

טיול קצר בפריז

שתי הרצאות נהדרות על עיר האורות
מגדל אייפל – כיעור בפני האומה או סמל ליופי וקדמה? האם אתם באמת מכירים את מגדל אייפל? מפלצת הברזל שאף תייר המבקר בפריז לא ירשה לעצמו להחמיץ בביקור ראשון בעיר, לא תמיד היה סמל מובהק ומקובל על אזרחי צרפת.
מוזיאון הלובר – המוזיאון הגדול בעולם, הוא עולם מופלא של אמנות. בהרצאה זו נסייר ונלמד על יצירות המופת הנמצאות במוזיאון לפי סדר כרונולוגי, תוך לימוד ההתפתחות והשינויים מתקופה לתקופה, ונספר גם על האמנים עצמם.

Skip to content