לוגו לבן שקוף ללא סלוגן

שבטיות, זהות ומרחב בתרבויות אסיה ואפריקה

הצטרפו אלינו לסדרה מרתקת חובקת עולם ותרבויות שונות בת 4 מפגשים.

בסדרה נחשף לשבטים שונים מרחבי העולם שעדיין מהווים מסגרת חברתית, כלכלית, פוליטית ותרבותית עבור אנשי השבט. נגלה כיצד הם מתמודדים עם מציאות מורכבת, מתחים פנימיים, גלובליזציה, תנאי אקלים קשים ולעיתים גם כוחות פולשים או כובשים.

מה בסדרה?

מבנים חברתיים הם במידה רבה תבנית נוף מולדתם, מבנים אלה מעצבים את מרחביהם ומושפעים מהם, התמודדות המבנה השבטי במציאות הסובבת היא בכליו שלו.

למי שגבולות מדיניים אינם נמנים על מסורותיו ויש אתגרים מול מדינת הלאום, המתח המתמיד בין גבולות לזהויות, בין שימור מסורות להתמודדות עם עולם מודרני מביא לתמורות רבות על רקע חיים המחוברים בבסיסם לטבע .

הסדרה מתמקדת בארבעה מקומות:
מזרח אפריקה, מערב אפריקה (מאוריטניה) “דרך המשי” במרכז אסיה ומרחב אפגניסטן-פקיסטן באסיה.

באמצעות בחינת המרכיבים השונים, ניחשף לתרבות, מסורות, כלכלה, פוליטיקה ואידיאולוגיות הרווחים במקומות אלו.

תוכנית ההרצאות בסדרה

ההרצאות מועברות בשידור חי בזום מהאולפן ומוקלטות לצפייה במועד אחר

שבטיות, חיי טבע וסביבה, כלכלה ודת במרכז אסיה: מורשת "דרך המשי" - יום ב' 22.11.21 בשעה 17:00

התבוננות זהירה ומוקפדת באורח חיים המאפיין את "האדם הוא תבנית נוף מולדתו". האם אתגרי הקיום בערבות סחופות רוח, מעצבים חיי שבט? האם מוגבלות המשאבים, מייצרת פתרונות קיום וחיים יצירתיים? האם המודרניזציה משנה את דפוסי החיים בחבלי ארץ אלו?

מזרח אפריקה בתבנית נופה: שבטיות ,מדינות לאום וזהויות בעולם משתנה - יום ב' 6.12.21 בשעה 17:00

ייסקר המבנה החברתי באזור זה של אפריקה הפוסט-קולוניאלית והעימות בין מסורות שבטיות לבין צרכי משילות וכלכלה בעידן המודרני. נבחן כיצד שינויי אקלים וסביבה מהירים מטביעים את חותמם על חיי התושבים ומשפיעים על מלחמות, הגירה וטרור-באזור ומעבר לו.

מסתרי מאוריטניה: שבטיות, גזע ודת-בין מזרע, ישימון וים - יום ב' 13.12.21 בשעה 17:00

נתמקד בשבטי הטוארג במדבר סהרה: נדון במדינת לאום ללא גבולות(עם סנגל, מאלי, אלג'יריה, הסהרה הספרדית ומרוקו). נתייחס לשיירות הסחר ההיסטוריות שעברו דרכה, מטימבוקטו למרוקו ומשם למכה כמו גם לארכיונים במדבר (צ'ינגווטי) מהמאה ה-12. ננסה להבין, כיצד התעצבה בה חברה שמקורה בתימן של המאה השביעית שהגיעה עד מערב היבשת-בואכה האוקיינוס האטלנטי וצופה פני עתיד מול אתגרי הגלובליזציה.

אפגניסטן ופקיסטן: שבטיות של אחדות בייחוד, גיאופוליטיקה בראי ההיסטוריה, מורשת וגלובליזציה - יום ב' 20.12.21 בשעה 17:00

כיצד שבטים שוכני אזור הררי צחיח הצליחו להדביר את הכובשים הזרים של אדמתם במהלך ההיסטוריה? מה תפקיד מוצאם האתני ורקעם של תושבי אפגניסטן ופקיסטן במלחמותיהם? כיצד שזורות מלחמותיהם הפנימיות בהתנגדות לכוחות זרים? מה מקור התרבות הרווחת במקום וכיצד היא נארגת בעולם הגלובלי כיום?

אודות המרצה: ד״ר חיים קורן

מזרחן, בעל תואר ראשון בהיסטוריה של המזרח התיכון ומדע המדינה, אונ’ חיפה, תואר שני בהיסטוריה של ארצות האסלאם מהאוניברסיטה העברית, עבודת הדוקטורט שלו עסקה באסלאם בסודאן.

שימש בתפקידים רבים במשרד החוץ, בין היתר כמנהל חטיבת המזרח התיכון במשרד, ובתפקידים שונים בנציגויות ישראל : לשעבר קונסול ישראל באלכסנדריה, מצרים ובשיקאגו, ארה”ב,  לשעבר שגריר ישראל למאוריטניה, לדרום סודאן ולמצרים.

לשעבר – חבר במרכז ללימודי המזרח התיכון באוניברסיטת שיקאגו, ארה”ב, מדריך במכללה לביטחון לאומי. חבר הועד המנהל של המכון הסלובני ללימודי הבלקן והמזרח התיכון בלובליאנה-סלובניה(IFIMES) ושל מכון עזרי לחקר איראן והמפרץ הפרסי, אוניברסיטת חיפה. חבר כבוד במרכז האקדמי של  לימודי ישראל באוניברסיטת מדעי האלקטרוניקה והטכנולוגיה- UETSTC בצ’נגדו, סין. 

מרצה במרכז הבינתחומי בהרצליה ובמקומות שונים, בעיקר על מרקמים תרבותיים – אתניים של עמק הנילוס, המזרח התיכון, אסיה ואפריקה, הביטחון הלאומי של ישראל, דיפלומטיה ומדיניות החוץ של ישראל.

  • הסדרה נערכת בזום, המפגשים יתקיימו "לייב" בימי שני בשעה 17:00-18:00 בתאריכים: 22.11.21, 6.12.21, 13.12.21, 20.12.21
  • ההרצאות מוקלטות באיכות HD וההקלטה תישלח לנרשמים - כך שניתן לצפות גם במועד אחר!
  • ההקלטות תהיינה פתוחות לצפייה לנרשמים עד לתאריך ה- 31.1.22
  • בתום כל מפגש יהיה זמן למענה על שאלות
  • מי שנמצא בתוכנית המנויים של "הרצאות מהכורסא" מקבל גישה לכל הסדרה כחלק מהמנוי ולא צריך לשלם על כל סדרה.

עלות הסדרה 247 ₪ (עד 3 תשלומים ללא ריבית). המחיר בהרשמה מוקדמת 210 ₪.

*בונוס* הנרשמים לסדרה זו מקבלים גם 3 הרצאות נוספות לצפייה ישירה, פירוט ההרצאות בהמשך הדף

הירשמו כאן ותועברו לדף תשלום מאובטח

בונוס מיוחד לנרשמים לסדרה:

הנרשמים לסדרה זו יקבלו גם גישה לצפייה ב 3 הרצאות נוספות! אלה הרצאות שהוקלטו מראש, ניתן לצפות בהן מתי שרוצים בזמן שלך, הצפייה להרצאות הבונוס פתוחה עד 31.1.22 – כך שניתן לצפות בהן במהלך הסדרה או לאחריה – בקצב שלך! אלו ההרצאות:

מדגסקר – האי הקסום

מדגסקר, האי הרביעי בגודלו בעולם, נותק מהיבשת האפריקנית לפני כ-160 מיליון שנה ואיתו בודדו מיבשת-האם החי והצומח של אותו עידן קדום, בדומה לאוסטרליה, ניו-זילנד ואיים נוספים שעברו תהליך התנתקות ובידוד. מדגסקר הייתה סגורה למרבית המטיילים במשך שנים רבות ולפיכך התשתית התיירותית עדיין בראשיתית במספר מקומות, והמקומיים מגלים סקרנות, חביבות והכנסת אורחים חמה. טיול למדגסקר יחשוף אתכם למורשת המופלאה של אי קסום זה.

ניו-זילנד – ארץ “הענן הלבן”

ניו זילנד, מדינת שני האיים הקסומים שבפסיפיק. בהרצאה נתמקד בעיקר באי הדרומי בו מתנשאים האלפים הניו זילנדים. נבין מי הם המאורים, כיצד הגיעו לאיים ואיך הגיע האדם הלבן שניסה להכחיד את התרבות המאורית.

סרי לנקה – האי הקדוש

סרי לנקה והתרבות הסינאהלית, בה צמחו ממלכות חזקות שהותירו לנו שרידים ארכיאולוגים ואדריכליים מרשימים, טבע בראשיתי, מטעי תה ירוקים על מדרונות ההרים, מקדשים בודהיסטים מפוארים, חלקם חצובים בתוך מערות האבן, כפרי דייגים בהם עדין מתבצעת מלאכת הדייג וייבוש הדגים בשיטות המסורתיות, חופי רחצה מהיפים באוקיאנוס ההודי ובעיקר תושביו מסבירי הפנים של האי שהמפגש עמם הופך את הפסיפס התיירותי שמציע האי, לכל כך מעניין ומרתק.

מרצה: רוני ינובסקי

גיאוגרף חוקר תרבויות , מדריך טיולי עומק בדגש תרבות, טבע ואמנות, טייל וצלם.  בוגר החוג ללימודי ארץ ישראל.
מסעותיו ברחבי העולם מגוונים: הארצות הנורדיות, איים באוקיאנוס הפסיפיק, ואיי האוקיאנוס ההודי, מרכז ודרום אמריקה, דרום מזרח אסיה.
בהרצאותיו משלב רוני ינובסקי תמונות ממפגשיו עם נופי בראשית והתרבויות אותם פגש.

כל הזכויות שמורות להרצאות מהכורסא 2021

Skip to content