לוגו לבן שקוף ללא סלוגן

הסכסוך הישראלי - פלסטיני :
תמונת מצב עדכנית

סדרת הרצאות חדשה בת 4 הרצאות של המרצים והחוקרים של המכון למחקרי ביטחון לאומי INSS, אונ’ ת”א.

מה בסדרה?

בסדרה בת 4 הרצאות זו נעסוק בתיאור ובניתוח משמעויותיו של המבוי הסתום בתהליך המדיני הישראלי-פלסטיני. לצד דיון בשאלות יסוד בנוגע למאפייני המבוי הסתום, סיבותיו והשלכותיו בפרספקטיבה היסטורית ועכשווית, נעמוד על כיווני פעולה אפשריים ועל משמעותם של פתרונות אלטרנטיביים מוצעים או נכפים כדוגמת פתרון המדינה האחת.

תוכנית ההרצאות בסדרה

ההרצאות מועברות בשידור חי בזום מהאולפן ומוקלטות לצפייה במועד אחר

לא עלה בידינו להגיע להסדר עם הפלסטינים 25.10.21 יום ב', 17:00

מרצה: מנהל המכון, תא"ל (מיל) אודי דקל
יש הטוענים אילו ראש הממשלה אהוד אולמרט היה נותר בכיסאו, והיה ניתן לו זמן נוסף למצות את המשא ומתן עם נשיא הרשות הפלסטינית אבו-מאזן, במה שנקרא תהליך אנאפוליס שהתנהל בשנת 2007-8, אולמרט היה משיג את ההסכם המיוחל. אודי דקל יענה על השאלה מתוקף תפקידו אז - ראש מנהלת המשא ומתן. שבוחנים את עמדות הצדדים בדרך כלל מתייחסים ל- 4 + 2 סוגיות הליבה: הארבע - טריטוריה וגבולות, ביטחון, ירושלים ופליטים; השתיים הנוספות: שתי מדינות לאום, וסופיות התביעות. לאורך שנות המשא ומתן להסדר קבע הפלסטינים לא נעו ולו סנטימטר לעבר העמדות הישראליות, לעומתם ישראל הלכה והתקרבה לקראתם עד להצעה מרחיקת הלכת של אולמרט. מאז עמדות הצדדים הולכות ומתרחקות. בהרצאה נבחן את שורת החסמים שמנעו השגת הסכם ומה הסיכויים להגיע להסדר עם אש"ף - הארגון המייצג את הפלסטינים – בעתיד.

רצועת עזה – המסלול לשום מקום. מה שהיה, יהיה (כנראה) גרוע עוד יותר. 1.11.21 יום ב', 17:00

מרצה: חוקר בכיר, ד"ר, סא"ל (מיל) קובי מיכאל
מבצע "שומר החומות" ההוא דוגמא מובהקת למהות התודעתית של עימותים א-סימטריים. בעוד ישראל מתייחסת לממד הצבאי של המערכה ומזהה את הישגיה כניצחון ברור על החמאס, החמאס ממוקדת בהישג המדיני הן בזירה הפלסטינית והן מחוצה לה. בעיני הנהגת החמאס, מבצע "חרב ירושלים" בהגדרתם, הוכיח את נחישות הארגון ואת יכולת העמידה שלו למול הצבא החזק במזרח התיכון ובעיקר את היכולת לשנות את משוואת ההרתעה ויחסי הגומלין למול ישראל. הלכי הרוח בציבור הפלסטיני, הבאים לידי ביטוי גם בסקרי דעת קהל, מעניקים רוח גבית לתפיסת ההישג של חמאס. בין אם הערכת חמאס מתכתבתת עם המציאות הישראלית ובין אם מדובר במיס-קלקולציה, התוצאות אינן מבשרות שינוי לטובה, כי אם להיפך. המשמעות היא עוד סבבים אלימים, עוד התדרדרות במציאות ההומניטרית ברצועת עזה ומבוי סתום מתמשך.

מדינה אחת בין הים לירדן – האם פתרון אפשרי לסכסוך? 8.11.21 יום ב', 17:00

מרצה: חוקרת בכירה, עו״ד, אל״מ (מיל) פנינה בכור שרביט
בשנים האחרונות הולכת וגוברת הנטייה לדבר על אודות "מותו של פתרון שתי המדינות" ועל החלפתו במודל של מדינה אחת בין הים לירדן, כפתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני. אבל האם מדובר בפתרון ישים? בהרצאה יוצגו ממצאי ניתוח מקיף שערכתי לגבי מודלים שונים של מדינה אחת, בו בחנתי כיצד תתנהל מדינה כזו מבחינה מעשית, כיצד פתרון כזה משפיע על האינטרסים של מדינת ישראל ואם מדובר בפתרון מוצלח לסכסוך.

מתווה אסטרטגי לסיכסוך הישראלי פלשתיני 15.11.21 יום ב', 17:00

מרצה: מנהל המכון ,תא״ל (מיל) אודי דקל
על בסיס ההבנה שישראל עומדת כיום בפני מבוי מדיני סתום, והתובנה שעולה מהרצת המגמות הקיימות, שמשמעותן גלישה למציאות של מדינה אחת, גובש במכון למחקרי ביטחון לאומי מתווה פעולה מדיני־ביטחוני לזירה הישראלית-פלסטינית. למתווה שלוש מטרות: לשפר את מצבה האסטרטגי של ישראל; למנוע גלישה לעבר מציאות של מדינה אחת ישראלית-פלסטינית; לעצב מציאות משופרת, שתאפשר פתיחת אופציות בעתיד לסיום שליטת ישראל בפלסטינים ביהודה ושומרון. המתווה הוא תוצר של תהליך מחקרי שנערך במכון למחקרי ביטחון לאומי, בהשתתפות קבוצה רחבה של מומחים וניהול סימולציות, במהלכו נבחנו 12 חלופות ליישוב הסכסוך הישראלי-פלסטיני. בהרצאה יציג אודי דקל, שהוביל את תהליך המחקר, ניתוח של החלופות שנבחנו אל מול תרחישים אפשריים לעתיד, ומה נדרש וחיוני לעשות היום כדי לבצר את חזון מדינת ישראל – יהודית, דמוקרטית, בטוחה ומוסרית.

אודות המרצים

תא״ל (מיל) אודי דקל

מנהל המכון למחקרי ביטחון לאומי, תא”ל (מיל.) אודי דקל, הצטרף למכון למחקרי ביטחון לאומי ב- 2012 כחוקר בכיר. שימש כראש מנהלת המשא ומתן עם הפלסטינים, תחת ראש הממשלה אולמרט, במסגרת תהליך אנאפוליס. תא”ל (מיל.) דקל ביצע שורה ארוכה של תפקידים בצה”ל בתחומי המודיעין, שיתוף פעולה צבאי בינלאומי והתכנון האסטרטגי. תפקידו האחרון בצה”ל היה ראש החטיבה האסטרטגית באגף התכנון במטה הכללי. קודם לכן היה ראש חטיבת קשרי החוץ ומפקד יחידת הקישור לזרים באגף המבצעים וראש מחלקת המחקר בלהק מודיעין בחיל האוויר. דקל עמד בראש הוועדה המשולשת לישראל לאו”ם וללבנון אחרי מלחמת לבנון השנייה וראש וועדות צבאיות עם מצרים ועם ירדן. כמו כן, היה ראש קבוצות עבודה לתיאום אסטרטגי-אופרטיבי עם ארה”ב. השתתף בוועדה לעדכון תפיסת הביטחון (2006) וריכז את גיבוש אסטרטגיית צה”ל.

ד״ר סא״ל (מיל) קובי מיכאל

ד”ר קובי מיכאל הוא חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי ועורך כתב העת “עדכן אסטרטגי”. בין תחומי העניין של ד”ר מיכאל יישוב סכסוכים, אסטרטגיה, ביטחון לאומי, יחסי דרג מדיני-דרג צבאי, צבא-חברה, מדינות כושלות, מבצעי שמירת שלום ובניית מדינה, והסכסוך הישראלי הפלסטיני. ד”ר מיכאל כיהן כמשנה למנכ”ל וראש החטיבה הפלסטינית במשרד לעניינים אסטרטגיים. מיכאל שימש חבר סגל באוניברסיטת בן-גוריון (2011-2008) וחבר סגל בכיר באוניברסיטת אריאל (2015-2013), פרופסור אורח באוניברסיטת נורת’ווסטרן בארה”ב (2006-7) ובאוניברסיטת פקינג בביייג’ין (2017). פרסם 18 ספרים ומונוגרפיות ומעל ל-100 מאמרים ופרקים בספרים. מיכאל זכה בפרסים אקדמיים וביניהם: פרס יריב, פרס צ’צ’יק, פרס יצחק שדה ופרס האגודה הישראלית למדעי המדינה על הספר הטוב ביותר לשנת 2008-9. 

עו״ד, אל״מ (מיל) פנינה שרביט ברוך

אל”ם (מיל’) עו”ד פנינה שרביט ברוך היא חוקרת בכירה במכון למחקרי ביטחון לאומי וראשת התכנית למשפט וביטחון לאומי. פרשה מצה”ל בשנת 2009 לאחר שירות של עשרים שנה במחלקת הדין הבינלאומי בפרקליטות הצבאית, מתוכן חמש שנים בתור ראש המחלקה. במסגרת תפקידה שימשה יועצת משפטית בכירה והייתה אחראית על מתן ייעוץ משפטי בתחומי המשפט הבין-לאומי והמשפט המנהלי לגורמים הבכירים בצה”ל ובממשלה בנושאים הנוגעים, בין היתר, לדיני לחימה, דיני כיבוש, דיני הים, לחימה בטרור, הסכמים ביטחוניים, קביעת גבולות, מגעים מדיניים והליכים בינלאומיים. הייתה מפקדת מערך הייעוץ המשפטי האופרטיבי למפקדי צה”ל. השתתפה כיועצת משפטית במשלחות הישראליות למשא ומתן עם הפלסטינים, החל מראשית המגעים עימם, וכן במשלחת הישראלית למשא ומתן עם סוריה.  
בעלת תואר ראשון (LLB) ותואר שני (LLM) במשפטים, שניהם בהצטיינות, מאוניברסיטת תל-אביב.

  • הסדרה נערכת בזום, המפגשים יתקיימו "לייב" בימי שני בשעה 18:00 - 17:00 בתאריכים: 25.10, 1.11, 8.11 15.11
  • ההרצאות מוקלטות באיכות HD וההקלטה תישלח לנרשמים - כך שניתן לצפות גם במועד אחר!
  • ההקלטות תהיינה פתוחות לצפייה לנרשמים עד לתאריך ה- 31.12.21
  • בתום כל מפגש יהיה זמן למענה על שאלות
  • מי שנמצא בתוכנית המנויים של "הרצאות מהכורסא" מקבל גישה לכל הסדרה כחלק מהמנוי ולא צריך לשלם על כל סדרה.
  • עלות הסדרה 247 ₪ (עד 3 תשלומים ללא ריבית) המחיר בהרשמה מוקדמת 210 ₪
  • בונוס - הנרשמים לסדרה זו מקבלים גם 3 הרצאות נוספות לצפייה ישירה, פירוט ההרצאות בהמשך הדף

הירשמו עכשיו וקבלו גישה מידית לצפייה

בונוס מיוחד לנרשמים לסדרה:

הנרשמים לסדרה זו יקבלו גם גישה לצפייה ב 3 הרצאות נוספות מאת המרצה ד״ר מרדכי קידר! אלה הרצאות שהוקלטו מראש, ניתן לצפות בהן מתי שרוצים בזמן שלך, הצפייה להרצאות הבונוס פתוחה עד 31.12.21 – כך שניתן לצפות בהן במהלך הסדרה או לאחריה – בקצב שלך! אלו ההרצאות:

אסלאם מול מודרנה


ההרצאה תעסוק בנושאים הקשורים למגדר, מין ומשפחה, תוך התייחסות לקביעות המופיעות בקוראן, בתורה שבעל-פה , בהלכה על פי האסכולות השונות ובחוקי המדינות, והיחס בין קביעות אלה ובין מנהגים ומסורות (עאדאת ותקאליד) השוררים בחברות ערביות ואסלאמיות שונות. בהרצאה נעמוד על משבר הערכים רחב החזית הפוקד חברות אסלאמיות כתוצאה מהתמורות העמוקות העוברות על חברות אלה בעניינים הקשורים למין ומגדר.

קוים כלליים של שסעים ומאבקים במזה”ת – מבוא להבנת האסלאם


בעיית היסוד של רוב המדינות הערביות המודרניות היא העובדה שרוב אוכלוסיית המדינות נותרה נאמנה למסגרות החברתיות הישנות: השבט, הקבוצה האתנית, הקבוצה הדתית והקבוצה העדתית. המדינה המודרנית, שנבנתה על פי דגם אירופי, נכשלת ברוב המקרים להתנחל בלבבות הציבור. מסורת ארוכת שנים של אלימות בין קבוצתית מעכבת התפתחות מנגנונים פסיכו-חברתיים לא אלימים ככלים לניהול ויישוב סכסוכים בדרכי שלום במרחב הציבורי.

הטרור האסלאמי


מקורות הטרור האסלאמי, תופעות של טרור לאורך תולדות האסלאם, טרור מודרני, טרור מדינה ומדינת טרור. מערך המוטיבציות המפעיל את הטרור, תמונת העולם של הטרוריסט.

מרצה: ד"ר מרדכי קידר

ד”ר מרדכי (מוטי) קידר הוא מזרחן ומרצה במחלקה לערבית באוניברסיטת בר-אילן, עמית מחקר במרכז בגין-סאדאת למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת בר-אילן, ויו”ר חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי. התמחה בין היתר בחקר ממשל חאפז אל-אסד בסוריה. קידר מתמחה בתקשורת ההמונים של העולם הערבי ומתראיין לערוצים ערביים דוגמת “אל-ג’זירה”.

כל הזכויות שמורות להרצאות מהכורסא 2021

Share
Skip to content