מסע בשביל הכסף

איך הניע המירוץ האנושי אל העושר את גלגלי ההיסטוריה

מרצה: משה פרל

למה הפך בית המקדש לקונצרן מונופוליסטי דורסני? מתי חילצה פרסת סוסים את העולם מרעב ועוני? איפה גבו מסים מנשים לפי גודל החזה? איך הוליד המרוץ אל הכסף את העבדות המודרנית והפך בני אדם למוצרים שהונפקו בבורסה? מי היה הסטרטאפיסט הראשון בהיסטוריה? ולמה בחרו ההולנדים להשקיע את כל כספם בפרחי צבעוני והובילו מדינה שלמה לפשיטת רגל?

מחבר רב המכר “מסע בשביל הכסף”, משה פרל, מגיע ל”הרצאות מהכורסא” עם סדרת הרצאות מרתקת ויוצאת דופן שתציג איך המרוץ האנושי אל העושר הניע את גלגלי ההיסטוריה.
המפגשים יציגו את התפתחותה של התשוקה האנושית לכסף מהרגע שהאדם התחיל לביית חיות לפני עשרת אלפים שנים והפך אותן לפס ייצור של אוכל, ועד הרגע בו למד להדפיס סטיקים במדפסות תלת ממד. המשתתפים ייצאו למסע היסטורי כדי להתוודע לאופן שבו הכסף עיצב את העולם כפי שהוא מוכר לנו.

ששה מפגשים מעשירים ומקוריים מאין כמותם על מלחמות, הגירות, מהפכות, פוליטיקה, טכנולוגיה – ההיסטוריה של המין האנושי דרך הפריזמה של הכסף.

תוכנית ההרצאות בסדרה

ההרצאות משודרות בזום מהאולפן באיכות גבוהה וגם מוקלטות לצפייה במועד אחר

המלחמה על הבית. יום שלישי 10.5.22 17:00

הרגע שבו החליט האדם להפוך מעוד בעל חיים שאוכל את מה שמגיש לו הטבע לתעשיין מזון, הוא הרגע שבו מתחיל המרוץ האנושי אחרי העושר. לפני עשרת אלפים שנים נשמעת שריקת הפתיחה להתפתחות המסחר, המסים והכלכלה במתכונת שמוכרת לנו. בשלב הזה יתחיל גם המאבק בין האדם לבין הטבע על השליטה במשאבים.

האלוהות החדשה. יום שלישי 17.5.22 17:00

כדי לקדם את המסחר והפעילות הכלכלית ממציא האדם רעיון מופשט שבמרכזו אמונה שאפשר להשתמש בחפץ כלשהו כאמצעי תשלום. הוא קורא לרעיון הזה "כסף". איך הוא התפתח למערכת פיננסית אדירה ולמה הכסף יכול להיות כל כך מסוכן?

לידתו של שוק הרעיונות. יום שלישי 24.5.22 17:00

בסוף ימי הביניים מתרחש המפץ הגדול שלא יאפשר עוד למלכים ולאפיפיורים לשלוט במידע. שוק פתוח של רעיונות ותובנות יוביל לעולם של חדשנות שתקפיץ את הכלכלה לעידן חדש.

המדרון החלקלק. יום שלישי 31.5.22 17:00

התשוקה לכסף שהובילה את האדם לפסגות חדשנות וטכנולוגיה, מולידה גם את הגזענות המודרנית. היא תוביל את האנושות לשפל של אכזריות וכסילות.

הכל בראש. יום רביעי 8.6.22 17:00

מתי מבין העולם שהתשואה על "מוח" גבוהה בהרבה מהתשואה על "כוח"; איך זה שדווקא היהודים היו הראשונים להשקיע ביכולות האינטלקטואליות של עצמם; ואיך כל זה הוביל את הנשים להיאבק על מעמדן הכלכלי.

אלה שיש להם, אלה שאין להם. יום שלישי 14.6.22 17:00

למה ההקדמה הכלכלית לא מצליחה לחלק את העושר באופן סביר בין אלה שיוצרים אותו; איך זה הפך לחלומם הרטוב של פוליטיקאים תאבי שלטון; ואיך נתגבר על זה במאה ה-21.

אודות המרצה: משה פרל

מרצה באוניברסיטת תל-אביב, סופר ופובליציסט. עד 2019 כיהן בתפקיד מנכ”ל איגוד הבנקים ולפני כן היה מבכירי העיתונאים הכלכליים בישראל.
לאחרונה יצא לאור ספרו השני “מסע בשביל הכסף” (הוצאת ידיעות ספרים) שמתאר איך הכסף עיצב את העולם. ספרו הראשון “בעיניים פקוחות” יצא לאור ב-2003 והפך לרב-מכר.

צפו בהקלטת מפגש המבוא לקראת הסדרה שערכנו עם המרצה:

Play Video

בונוס מיוחד לנרשמים לסדרה:

הנרשמים לסדרה זו יקבלו גם גישה לצפייה ב 3 הרצאות נוספות!

הרצאות הבונוס הוקלטו מראש, כך שניתן לצפות 24/7 – בקצב שלכם! 
הצפייה בהרצאות הבונוס זמינה מיד עם הרישום לסדרה למשך 3 חודשים.

ההשלכות הכלכליות של מלחמת רוסיה-אוקראינה

ההשלכות הכלכליות של מלחמת רוסיה-אוקראינה

למלחמה הנוראה שמתחוללת באוקראינה השלכות מרחיקות לכת לא רק על הסדר העולמי, אלא גם על הכלכלה הגלובלית, תוך הגברת מגמות שליליות עוד מהקורונה. כיצד ייראה היום למחרת? האם נגזר לחזור אחורה לעולם מקוטע, לנסיגה בגלובליזציה, ולצירוף הקטלני בין אינפלציה למיתון (“סטגפלציה”)?

מנואל טרכטנברג

מרצה: פרופ' מנואל טרכטנברג

פרופסור (אמריטוס). מכהן כראש המכון למחקרי ביטחון לאומי החל ממאי 2021. עם סיום הדוקטורט באוניברסיטת הרווארד ב-1984, הצטרף טרכטנברג לבית הספר לכלכלה ע”ש איתן ברגלס באוניברסיטת תל אביב, שם רכש מוניטין עולמי במחקרים פורצי דרך על ניתוח כלכלי של מחקר ופיתוח, חדשנות, פטנטים וצמיחה. טרכטנברג כיהן בשורה של תפקידים ציבוריים בכירים: מייסד ויו”ר ראשון של המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה; יו”ר הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה הגבוהה, הגוף האחראי על כלל תקציבי ההשכלה הגבוהה; יו”ר הוועדה לשינוי חברתי-כלכלי (“ועדת טרכטנברג”) שקמה בעקבות המחאה ב-2011; חבר כנסת מטעם המחנה הציוני בכנסת ה-20.

רגשות אינטרנט ומה שביניהם | לירז מרגלית

רגש, אינטרנט ומה שביניהם

מיליוני שנות אבולוציה עיצבו אותנו באופן מיטבי להתמודדות עם אתגרי החיים בטבע, הבעיה היא שבמאה השנים האחרונות הסביבה השתנתה בקצב כל כך מהיר שלא מאפשר לכוחות האבולוציה לעשות את ההתאמות הנדרשות לסביבה בחיים הדיגיטליים. הרבה מהתכונות שהתפתחו במשך מיליוני שנים, אינן מותאמות לגירויים אליהם אנו נחשפים על בסיס יומיומי, מה שיכול לייצר אינטראקציות מאתגרות ולעיתים ההשפעה עשויה להיות הרסנית. בהרצאה זו נעסוק בקשר שבין ההרגשות שלנו, ההחלטות שאנחנו מקבלים והאופן שבו אנו מתנהלים בעולם הדיגיטלי, באמצעות תיאוריות אבולוציוניות.

לירז מרגלית

מרצה: ד"ר לירז מרגלית

בעלת דוקטורט בפסיכולוגיה, עם התמחות בתורת המשחקים וכלכלה התנהגותית. היא מרצה במרכז הבינתחומי ובעלת טור במגזין Psychology Today ובמגזין העסקי CMSWire.

מחקריה על התנהגות גולשים זכו לפרס המחקר הטוב ביותר בנוירומרקטינג ובנוסף היא קיבלה פעמיים את התואר “כותבת השנה” (contributor of the year) ב-CMSWire. ללירז ניסיון מחקרי ויישומי בניתוח תהליכי חשיבה והבנת צרכי משתמשים המשלבת את חקר המוח, תהליכים קוגניטיביים ואינטראקציית אדם מחשב (Human Computer Interaction). בשנים האחרונות היא חוקרת אספקטים שונים של התנהגות בעולם הדיגיטלי.

 

כשהשכל והרגש נפגשים

ההרצאה “כשהשכל והרגש נפגשים” עוסקת במרכיבי האינטליגנציה הרגשית. ההרצאה בוחנת את המושג אינטליגנציה, מפרטת את מגוון האינטליגנציות על פי התיאורה של גארדנר – אינטליגנציות מרובות. בחלקה העיקרי עוסקת בחמשת מפתחות האינטליגנציה הרגשית.

ורד שפרונג-קופליק

מרצה: ורד שפרונג-קופליק

יועצת ארגונית ומגשרת, תואר ראשון במדעי הרוח , התמחות אנתרופולוגיה תואר שני ניהול ויישוב סכסוכים. בוגרת לימודי תעודה ייעוץ ארגוני, שפת גוף ,פסיכולוגיה חיובית, אינטליגנציה רגשית ותקשורת בין אישית. לפני כ 17 שנים התחלתי להרצות במגוון תחומים תחת מטריית ה”תקשורת ההתנהגותית” מתוך מטרה לסייע לארגונים ואנשים לממש את הפוטנציאל האישי בעזרת מיומנויות תקשורת והתנהגות. כיום מרצה במסגרות שונות, מכללות וארגונים עסקיים ומלווה באופן פרטני .

עלות הסדרה 329 ₪
להרשמה מלאו את הטופס ותועברו לדף תשלום מאובטח.

כל הזכויות שמורות להרצאות מהכורסא 2021

Skip to content