מסע מופלא בשבילי הפילוסופיה

ארבעה הוגי דעות שהטביעו חותם על האנושות

מרצה: ד"ר ניב גולדשטיין

בארבע ההרצאות שבסדרה, נערוך היכרות עם תולדותיהם ומשנותיהם של ארבעה הוגי דעות מופתיים: סוקרטס ואפלטון, מייסדי הפילוסופיה של העולם העתיק במערב; ניקולו מקיאבלי, הוגה ייחודי בתקופת הרנסאנס, שמשנתו נקשרה לדראון עולם בתודעה הציבורית, כמי שנכתבה בעטו של השטן; וג’ון סטיוארט מיל, הוגה מבריק ופורץ גבולות, שהקדים את זמנו והיטיב לחזות תופעות מצערות בעת המודרנית.

תוכנית ההרצאות בסדרה

ההרצאות משודרות בזום מהאולפן באיכות גבוהה וגם מוקלטות לצפייה במועד אחר

סוקרטס – האיש שידע שאינו יודע. יום ב' 23.5.22 17:00

למרות שלא הותיר אחריו כתבים כלל, סוקרטס נחשב על ידי רבים לאבי הפילוסופיה המערבית. לא הרבה ידוע לנו על אודותיו, וגם המעט הזה, רצוף סתירות ("הבעיה הסוקרטית"). ובכל זאת, אורח חייו יוצא הדופן של סוקרטס, ושליחותו האלוהית בחיפוש אחר הגדרות המידה הטובה, הם שם דבר בעולם הפילוסופיה. סוקרטס פעל בעיר-המדינה היוונית אתונה, שהייתה דמוקרטיה, אם כי לא באופן שמוכר לנו כיום, והחליטה להיפרע ממנו במסגרת משפט ציבורי שהוא מן המפורסמים בהיסטוריה. משנתו וחקירותיו, והתקופה ההיסטורית התוססת שבה פעל, עתידים להפוך את סוקרטס לקדוש המעונה הראשון של הפילוסופיה.

אפלטון – המהפכן ששאף לשלמות. יום ב' 30.5.22 17:00

לאחר שחזה אפלטון במו עיניו במשפטו של מורו הנערץ, סוקרטס, הוא החליט שאם זו הדמוקרטיה בתפארתה, יש למצוא לה חלופה. אפלטון החליט להקים עיר-מדינה אידיאלית, שבה השליטים הם המלכים-הפילוסופים; מגיניה הם השומרים; וכל היתר הם חוטבי העצים ושואבי המים. כדי שמדינה מהפכנית שכזאת תקרום עור וגידים, אפלטון העלה על הכתב שורה של רעיונות וצעדים קיצוניים ביותר. מהטעם הזה, רבים רואים בהצעותיו של אפלטון את ניסוחיה המוקדמים והמרשימים ביותר של הרודנות האנושית לגווניה.

ניקולו מקיאבלי - אופיה האפל של האנושות. יום ב' 6.6.22 17:00

מצבה העגום של ערי איטליה המפולגות ובחישתן של המעצמות הזרות בענייניה של ארץ המגף, הוא שהניע את מקיאבלי לפעול לאיחוד המדינה. מכיוון שברור היה לו ששליט מוסרי שיפעל בדרכי נועם צפוי לאבדון, החליט מקיאבלי לכתוב את "הנסיך", שרבים האשימו אותו בשחיתות מוסרית. ספרו המפורסם ביותר של מקיאבלי, שהכנסיה הקתולית אוסרת עד היום על מאמיניה לקרוא אותו, חושף את האמת המכוערת על טבע האדם, מאבקי השלטון והדרכים השונים לשלוט בהמון. "הנסיך" הוא מדריך כיס מפורט ומרתק לשליט הריכוזי המתחיל, המבקש לזכות בשלטון. ברבות השם אף הפך השם "מקיאבליסט", לכינוי גנאי למי שמאמין כי כל האמצעים כשרים בדרך להשגת המטרה. אולם, האם זו באמת הייתה כוונתו המרושעת של מקיאבלי?

ג'ון סטיוארט מיל – הפילוסוף שחזה את עידן החקיינות והבינוניות. יום ב' 13.6.22 17:00

ג'ון סטיוארט מיל היה ילד פלא מבריק וגאוני, פרי ניסוי חינוכי קיצוני של אביו. כשגדל והתבגר מיל, התגלה כהוגה דעות פורץ דרך וחדשני, שהקדים את זמנו בשלל תחומים. בספרו המפורסם, "על החירות", ביקש מיל לעמוד על הקו הדק שמפריד בין חירות אישית מירבית למימוש עצמי, לבין התערבות המדינה והחברה בחיי הפרט. מיל שביקש לעודד את החריגים, השונים, הגאונים וחזה את שלטון העדריות בחיינו, עוד במפנה המאה השמונה עשרה. במשנתו קרא מיל למקוריות, לחשיבה ביקורתית וספקנית ולסובלנות כלפי דעות בלתי מקובלות. מבחינתו של מיל, כל מי שהינו בגיר, שפוי ומודע למעשיו, יכול לעשות כל דבר העולה על רוחו, קיצוני ככל שיהיה, ובלבד שלא יזיק בכך באופן מובהק לזולתו.

אודות המרצה: ד"ר ניב גולדשטיין

בוגר תואר שלישי במדעי המדינה, ומרצה למחשבה מדינית באוניברסיטת בר-אילן. מחברם של הספרים: ישעיהו ליבוביץ ואסא כשר: על דת, פוליטיקה ומוסר, בהוצאת ‘רסלינג’; אלברט איינשטיין והמפעל הציוני, 1955-1919, בהוצאת אוניברסיטת בר-אילן.
בהרצאותיו השונות מציג את סיפוריהם של הרפתקנים פורצי דרך, מדענים משונים, שחמטאים מוזרים, פילוסופים חריגים ושלל דמויות מרתקות אחרות.

ניב גולדשטיין

צפו בהקלטת מפגש המבוא לקראת הסדרה שערכנו עם המרצה:

Play Video

בונוס מיוחד לנרשמים לסדרה:

הנרשמים לסדרה זו יקבלו גם גישה לצפייה ב 3 הרצאות נוספות!

הרצאות הבונוס הוקלטו מראש, כך שניתן לצפות 24/7 – בקצב שלכם! 
הצפייה בהרצאות הבונוס זמינה מיד עם הרישום לסדרה למשך 3 חודשים.

בודהיזם האינדיבידואל ועולמו הפנימי | גליה דור

בודהיזם: האינדיבידואל ועולמו הפנימי

בהרצאה זו נתוודע לסיפור ההגיוגרפי של האדם ההיסטורי סידהארטה סאקיאמוני- וההחלטה שלקח על עצמו למצוא מזור לסבל האנושי; כשהוא מוותר על מעמדו וחייו כנסיך, הוא יוצא להתבוננות פנימית בתודעה שלו עצמו – מצב תודעתי מדיטטיבי- ומגיח החוצה עם תובנות הרלוונטיות לכל אדם ואדם במאה ה 21…מעבר לכך, גאוניותו של הבודהא מוכיחה עצמה אפילו בהקבלות מרתקות עם ממצאים של המדע המודרני. הסיפור ההגיורפי של הבודהא הינו אוניברסלי וד”ר גליה דור שמה דגש רב על הסברת נקודות אלה- החל מהמפגש הראשון של כל אדם באשר הוא – עם סבל ומוות ועד ועד האתגרים של הורות בין היצמדות, אהבה והיכולת לשחרר.

גליה דור

ד"ר גליה דור

סינולוגית ויפנולוגית, חוקרת ומרצה רב-תחומית, מדריכת סיורי לימוד במזרח אסיה.
מעבירה גם סדנאות מעשיות בשלל תחומים אלו – בדגש על פילוסופיה אפליקטיבית- מהטקסטים העתיקים ליוםיום שלנו, אך גם בריאות ותזונה; מתרגמת לכדי מעשה, יצירה, צמיחה ושינוי את התובנות הצומחות מפילוסופיה סינית, אסתטיקה יפנית או פסיכולוגיה בודהיסטית.

חוכמת קהלת - אכול ושתה כי מחר תזקין

חוכמת קהלת – אכול ושתה כי מחר תזקין

הרצאה זו תתייחס לספרי הפילוסופיה בתנ”ך, שאחד מהם הוא ספר קהלת. ספר בעייתי מבחינת האמונה ולכן כמעט ולא נכנס לתנ”ך. הספר בוחן את החיים מנקודת מבט של זקן בעל ניסיון, המציע לנער הצעיר- מהי הדרך הכדאית לבחור בה.

יוסי נינוה

מרצה: יוסי נינוה

בוגר האוניברסיטה בת”א, בחוגים מקרא ולשון עברית.מרצה על נושאים בתנ”ך על פי הגישה המחקרית, הרואה בתנ”ך יצירה אנושית (ללא התערבות אלוהית) בעלת אופי מגמתי אמונתי-דתי-פוליטי.בהרצאות יש ניסיון לזהות את הכותבים, השקפת עולמם ומטרת כתיבתם. בהרצאות באות לידי ביטוי תרבויות הסביבה והשפעותיהן על התרבות הישראלית-יהודית.מרצה על מורשת השואה,. בוגר קורס מדריכים ב”יד ושם” להדרכה בפולין, וכן בוגר קורס הדרכה במוזיאון השואה בוורשה, לשם הדרכה במוזיאון, הדריך קבוצות רבות של תלמידים ומבוגרים באתרי השואה בפולין.

על החיים, האהבה, והמוות – השקפת עולם לפי הקוסמוסופיה​

על החיים, האהבה והמוות – השקפת עולם לפי הקוסמוסופיה

בהרצאה זו מתאר המרצה את הסיבה שבגללה יצא למסע ארוך של לימוד ענפי מדע רבים בעלי רלבנטיות לפילוסופיה, ומהי תמונת האדם שגיבש, על רקע עולם הטבע. על פי כל ענף מדעי מציין את ההתייחסות המתבקשת לעצמנו ולעולמנו: מה נובע מעובדת קיומו המקרי של היקום וממרחביו? (רמז: ענווה קוסמית); ממקריות היווצרותם של החיים, מאקראיותה של האבולוציה ומדמיוננו הגנטי הרב לחיות אחרות? (רמז? ענווה ביולוגית). מה נובע מהזהות הגנטית בין בני האדם (אחווה), ממגבלות המדע ושכלנו (ענווה וסובלנות הכרתית) וממותנו (ענווה קיומית, ואחווה לשאר בני התמותה).

מישקה בן דוד

מרצה: ד"ר מישקה בן דוד

סופר הנמנה עם בכירי “המוסד”. פרסם 18 ספרים רבי מכר – רומנים, קבצי סיפורים, ספרי מתח, בינהם גם שני ספרי פילוסופיה, המבוססים על מחקר רב שנים בענפי מדע רבים.

עלות הסדרה 247 ₪ -
להרשמה מלאו את הטופס ותועברו לדף תשלום מאובטח.

כל הזכויות שמורות להרצאות מהכורסא 2021

Skip to content