רומא העתיקה - הון ושלטון

היסטוריה של רומנים, בגידות ורציחות

מרצה: אביבית ברוקשטיין

אוגוסטוס, קליאופטרה, יוסף בן מתתיהו והורדוס. האחד קיסר. השנייה מלכה. השלישי כותב והרביעי מלך. חלקם נפגשו  מקרוב והאחרים נפגשו באופן וירטואלי אבל אין ספק שהקשר ביניהם  חשוב לכל אוהבי הז’אנר של הרומנים ההיסטוריים. הסדרה שלפניכם תעסוק בארבע דמויות מרתקות שהשאירו לנו סיפורי חיים  של אהבה, שנאה ומאבקי שלטון וכסף. הרבה כסף.

תוכנית ההרצאות בסדרה

ההרצאות משודרות בזום מהאולפן באיכות גבוהה וגם מוקלטות לצפייה במועד אחר

אוגוסטוס - הקיסר הראשון. יום ב' 20.6.22 17:00

כסף כוח נישואין ושלטון- אלה הרוחות שנשבו מהמערב והשפיעו על ארץ יהודה. אוגוסטוס בנו המאומץ של יוליוס קיסר יתפוס את השלטון כחלק מהטריומווירט ששלט באימפריה הרומית באותם ימים. לימים יהפוך לשליט יחיד והקשר שלו לירושלים הוא קשר חזק ומשמעותי שהשפיע על הקורות בארץ.
בהרצאה נעסוק בהיבט המדיני שהשפיע את פני המרחב כולו עם התפשטותה של האימפריה הרומית.

קליאופטרה- מלכה ואגדה. יום ב' 27.6.22 17:00

היפה בנשים? בכל מקרה העשירה שבהן. כוחה הנשי, נישואים בעל כורחה, רומנים סוערים, לידות ורציחות כל אלו מלווים כמו בדרמת מתח את חייה של מלכת מצרים. היא הייתה המלכה האחרונה לבית תלמי. האישה העשירה בעולם של אותם ימים באזורינו, היא זו שקשריה עם השלטון ברומא ישפיעו ישירות על כל המתרחש בירושלים. על יופיה, סיפור חייה ויחסיה עם שליטי רומא מחד ומלך יהודה מאידך נעסוק בהרצאה זו.

הורדוס- מלכות ללא מצרים. יום ב' 4.7.22 17:00

כיצד ייתכן שמלך יהודי ששלט בארץ והשאיר בה הרבה אתרי בנייה מהמרשימים בעולם, אין על שמו ולו בית ספר אחד? רחוב אחד? שדרה אחת? מיהו אותו מלך יהודה ששלט בכוח ובעורמה על נתיניו, רקם קשרי חוץ עם האימפריה הגדולה ועם העומד בראשה? בהרצאה נדבר על האיש, משפחתו, אהבותיו, המלכות התככים, הבגידות והרציחות.

יוסף בן מתתיהו - אלוף של נייר יום ב' 11.7.22 17:00

כיצד ייתכן שמלך יהודי ששלט בארץ והשאיר בה הרבה אתרי בנייה מהמרשימים בעולם, אין על שמו ולו בית ספר האיש שהיה סופר, מנהיג, מפקד צבאי ובוגד - מסעת חייו יוסף בן מתתיהו. הוא זה שכתב ופירט את קורותיו וקורות העם, תיאורים, שמהם לומדים וחוקרים עד ימינו אלה את עברו של העם היהודי בארצו לפני 2000 שנה, הוא זה שבגד בעמו ועבר לצד הרומאי תוך כדי המרד נגד הרומאים. בוגד או מציל? ההרצאה תעסוק באחד האנשים המרתקים שחיו בירושלים בזמן שבית המקדש השני עמד במלוא פארו.אחד? רחוב אחד? שדרה אחת? מיהו אותו מלך יהודה ששלט בכוח ובעורמה על נתיניו, רקם קשרי חוץ עם האימפריה הגדולה ועם העומד בראשה? בהרצאה נדבר על האיש, משפחתו, אהבותיו, המלכות התככים, הבגידות והרציחות..

אודות המרצה: אביבית ברוקשטיין

מוסמכת החוג לגאוגרפיה של אוניברסיטת תל-אביב, בעלת תואר שני בלימודי ארץ ישראל. מרצה ומדריכה לידיעת הארץ, בקתדרות ומכללות ברחבי הארץ, מדריכת טיולים מנוסה בארץ ובעולם. פותחת בהרצאותיה ובסיוריה צוהר לנושאים המרתקים ביותר בהיסטוריה ובגאוגרפיה של ארץ מיוחדת זאת – ” האחת והיחידה” – ארץ ישראל היא מקום מפגש נדיר של תרבויות, דתות ואירועים היסטוריים דרמטיים, שפועמים בה כל העת כדופק הלב ומרגשים את חוקריה ואת אוהביה בכל עת.

צפו בהקלטת מפגש המבוא לקראת הסדרה שערכנו עם המרצה:

Play Video
  • הסדרה נערכת בשידור חי מהאולפן שלנו באמצעות הזום, בימי שני בין השעות 17:00 ל- 18:00, בתאריכים 20.6, 27.6, 4.7, 11.7
  • ההרצאות מוקלטות באיכות HD וההקלטה תישלח לנרשמים - כך שניתן לצפות גם במועד אחר!
  • ההקלטות תהיינה פתוחות לצפייה לנרשמים למשך 3 חודשים
  • בתום כל מפגש יהיה זמן למענה על שאלות
  • מי שנמצא בתוכנית המנויים של "הרצאות מהכורסא" מקבל גישה לכל הסדרה כחלק מהמנוי ולא צריך לשלם על הסדרה
  • עלות הסדרה 247 ₪ (עד 3 תשלומים ללא ריבית) - עלות בהרשמה מוקדמת 210 ש"ח בלבד!
  • בונוס - הנרשמים לסדרה זו מקבלים גם 3 הרצאות נוספות לצפייה ישירה, פירוט ההרצאות בהמשך הדף

בונוס מיוחד לנרשמים לסדרה:

הנרשמים לסדרה זו יקבלו גם גישה לצפייה ב 3 הרצאות נוספות!

הרצאות הבונוס הוקלטו מראש, כך שניתן לצפות 24/7 – בקצב שלכם!  
הצפייה בהרצאות הבונוס זמינה מיד עם הרישום לסדרה למשך 3 חודשים.

מלך בירושלים – ביקור בארמונו של המלך הורדוס | אביבית ברוקשטיין

מלך בירושלים – ביקור בארמונו של המלך הורדוס

מלך היה בירושלים בעת השלטון הרומי בארץ, למשך למעלה משלושים שנה, הורדוס שמו. ״מלך קליינט״ מטעם רומי. הורדוס היה צבר, שפעל והשפיע רבות על ההיסטוריה של העם היהודי בארץ, והשאיר לנו שרידי מבנים אדירי ממדים שבנה במרחב. בסרט שלפנינו נבקר באחד מהאתרים, ארמונו בירושלים..

אביבית ברוקשטיין

מרצה: אביבית ברוקשטיין

מורת דרך, מרצה ומדריכת סיורים בקתדרות ומכללות

קלאופטרה

קלאופטרה, יוליוס קיסר… וקצת מרק אנטוניוס

קלאופטרה השביעית, מלכת מצרים, היא היא אישה הכובשת גבר. לדמותה של קליאופטרה אשר שינתה את פני ההיסטוריה האנושית בזוגיותה עם שני גברים שקבעו מהלכי עולם: יוליוס קיסר ומרק אנטוניוס.

ד

מרצה: ד"ר גוסטב מייסלס

מומחה לבלשנות, ההיסטוריה של המזרח התיכון והאסלאם.

קרבות יהודה – גיבורים מעצבי היסטוריה בעין היסטורית ובגרדום ארכיאולוגי

אספסינוס, טיטוס, יוספוס, (יוסף בן מתתיהו), רבן יוחנן בן זכאי – דמויות שעד היום משפיעות על חיינו כיהודים, (ויוספוס גם על הנוצרים). מי אתם? במה השפעתכם? מה היה תפקידם במהלכי ההיסטוריה היהודית? מה עשה טיטוס בזמן שריפת המקדש? מדוע העדיף יוספוס להסגיר עצמו לרומאים ולא להתאבד? מדוע יצא רבן יוחנן בן זכאי מירושלים, ערב נפילתה, מתחזה למת ובתוך ארון מתים?

פרופ' ינון שבטיאל

מרצה: פרופ' ינון שבטיאל

מרצה בכיר ללימודי א”י במכללה האקדמית צפת

עלות הסדרה 247 ₪ - ובהרשמה מוקדמת רק 210 ₪ !
להרשמה מלאו את הטופס ותועברו לדף תשלום מאובטח.

כל הזכויות שמורות להרצאות מהכורסא 2021

Skip to content