צפרות חובקת עולם

משחר ההיסטוריה, הלהיבו בעלי הכנף את דמיוננו: היכולת לעוף, לנדוד בין יבשות, לחצות ימים ורכסי הרים, הצבעוניות שאין כדוגמתה בעולם החי וכמובן השירה המרהיבה.

בסדרת הרצאות זו נגלה מגוון עצום ומופלא של ציפורי העולם – נשמע על על חיי החברה המרתקים של הציפורים, המבנים המשפחתיים השונים שמייצרות ע״מ לקיים התאמה לכל בית גידול אפשרי על פני כדור הארץ, אינספור דרכים לשיחור מזון ועוד.

בכל מפגש בסדרת ההרצאות, ישתף המרצה בחוויות אישיות כצפר ובעיקר בעובדות מרתקות מעולם העופות.

איך צופים בכל מיני הציפורים בעולם? התשובה פשוטה – בלתי אפשרי. יותר מ-10,800 מינים, מוכרים כבר היום. עוז  בחר להתמקד ברשימה נבחרת, מקוצרת של 248 משפחות ציפורי העולם, המהווה ייצוג הולם למגוון המופלא של עופות העולם. האתגר שלו הוא לראות ולצלם לפחות צפור אחת מכל משפחה. משימה ארוכה, שתוביל להרבה טיולים בעולם, אך אפשרית. 

מוזמנים להצטרף להרצאות ולקחת חלק במסע המיוחד.

תוכנית ההרצאות בסדרה

ציפורי ניו זילנד, הכחדה ושימור

ניו זילנד ידועה בנופים מרהיבים וטבע קסום בשלל תצורות. האם גם במגוון ציפורים יחודיות? במשך מיליוני שנים, במדינת האיים המרוחקת, לא היו כלל יונקים (לא בני אדם ולא חיות אחרות). אוכלוסיית הציפורים, התפתחה כך, שחלק מהמינים איבדו את מנגנוני ההגנה ואת יכולת התעופה.

כשהגיעו בני האדם, לפני מאות שנים בלבד, הכל קרס ונהרס: יערות בוראו, יונקים טורפים, שהובאו על ידי האדם שיגשגו, וצייד פרוע דילל את אוכלוסיות הציפורים. בעשורים האחרונים, הממשל נרתם לפעולות שיקום נרחבות. חלק מהנזקים תוקן, אך מינים אחרים נכחדו ואבדו לעד. פעולות ההצלה נמשכות עד היום. שתיים, מתוך חמש משפחות הצפורים האנדמיות, נצפות רק באיי מקלט זעירים, אליהם ניתן להגיע בהפלגות מבוקרות.

ציפורי היבשת השמינית מדגסקר

מדגסקר אינה יבשת, זהו האי הרביעי בגודלו בתבל, אך ייחודיות הטבע שבו העניקה לו את הכינוי "היבשת השמינית". לפני עשרות מיליוני שנים, התנתקה מדגסקר משאר היבשות, נוצרו בה שפע בתי גידול, בהם התפתחו יצורים, שאינם קיימים בשום מקום אחר בעולם.

חמש משפחות ציפורים, ויותר ממאה מינים, אנדמיים למדגסקר, שאינם נראים בשום מקום אחר. במחלקת היונקים, מרשימים במיוחד הלאמורים, "רוחות הרפאים" של היער. הצטרפו אלינו לסיור באי הקסום

ציפורים פוטוגניות בפטגוניה

מגלה הארצות פרדיננד מגלן, התרשם מהאינדיאנים הגבוהים, שפגש בחלקה הדרומי של דרום אמריקה, וקרא לחבל הארץ העצום הזה "פטגוניה" - בעלי רגלים גדולות. חלק מבעלי הכנף היחודיים לאזור, נקראים על שמו: פינגווין מגלן, אווז מגלן, אוח מגלן ועוד. מעניין בעיקר הוא "חופמי מגלן", בשל היותו משפחת הצפורים היחידה, הנראית רק בחבל ארץ צחיח ושטוף רוחות זה.

אגמים המשובצים במישורי העשב, מאוכלסים במיני ברוזים צבעוניים. מעל, חגים אחרוני הקונדורים של האנדים, כשברקע רכסי ההרים שהעניקו להם את שמם. הקונדורים, בדומה לשאר נשרי העולם, סובלים מסכנת הכחדה, ופטגוניה, מהווה למרבה הצער, את מפלטם האחרון.

קיכליים צוחקים כל הדרך להימלאיה

ביערות, שבמורדותיו המזרחיים של רכס ההימלאיה הכביר, בין הרים מושלגים, ונהרות שוצפים, שוכנת שמורת EagleNest הייחודית. למרות ששם השמורה, מתאר ציפור טרף ענקית ("קן העייט"), ציפורי היעד שנראה בהרצאה הן קטנטנות ונסתרות. בין עשרות מיני קיכליים (שלא כולם צוחקים) נשמעת האלצ'ורה, צפור יחידה במשפחתה, השוכנת רק ברכסים אלו. את קולותיה המיוחדים הצפרים שומעים השכם בבוקר במיטה באוהל - האם גם יצליחו לראותה ולצלמה? ואיך מתמודדים הציפורים והציפורים עם דלילות החמצן בגבהים?

מפגשים מרתקים עם ציפורים יחודיות, במדינות הצפון מזרחיות של הודו, כל הדרך אל ההר. מהמזבלה של העיר גאוואטי, שבדיסוננס מוחלט לטבע הפסטורלי בהמשך, מאכלסת את אחת מהחסידות הנדירות בעולם, ועד הציפורים מעבר לקו העצים, בפסגות שלגי העד.

עוז חורין

צפר, צלם, מרצה, טקסונום, “רודף ציפורים” בקצווי תבל, מנהל אתר משפחות ציפורי העולם, וגם מומחה למערכות מידע.

בילדותי, כילדים רבים אחרים, חסכתי את מעותי בבנק, וזכיתי בתשורה מעודדת: “מדריך לציפורי ארצנו”. החוברת, כמו ברבבות בתים אחרים בישראל, העלתה אבק על המדף. יום אחד, בעודי משוטט בחצר ביתנו בהוד השרון, נתקלתי בצפור ונזכרתי בחוברת, רגע ששינה את חיי לעד. עולם הצפרות נפתח בפני. עם השנים, הפכתי לצפר נלהב, הנוסע בעקבות הציפורים בארץ ובעולם. 

איך צופים בכל מיני הציפורים בעולם? התשובה פשוטה – בלתי אפשרי. ישנם אמנם בודדים (עשירים, באים בימים, ברי-מזל, מושאי קינאה…), שחצו את רף 9,000 המינים ברשימת ציפורי העולם שלהם, אך עוד ארוכה דרכם להשלמת רשימתם. יותר מ-10,800 מינים, מוכרים כבר היום. האורניטולוגים החרוצים, עמלים כל העת, לפצל מינים קיימים כמינים חדשים, כך שתמיד יוגדר מין נוסף חדש לרשימה הבלתי מושגת. לכן, בחרתי להתמקד ברשימה נבחרת, מקוצרת, ברת השגה. רשימת 248 משפחות ציפורי העולם, המהווה ייצוג הולם למגוון המופלא של עופות העולם. האתגר שלי, “בקליפת ביצה” (בדומה לביטוי “בקליפת אגוז”, המתאר את תמצית הדברים), הוא לראות ולצלם לפחות ציפור אחת מכל משפחה. משימה ארוכה, שתוביל להרבה טיולים בעולם, אך אפשרית. איזה כיף!

עוז חורין

צפו בהקלטת מפגש המבוא שערכנו עם המרצה לקראת הסדרה :

Play Video
  • הסדרה הוקלטה באולפן באיכות HD, ההרצאות ערוכות בשילוב מצגות. איכות השמע והנראות הן מצוינות.
  • רואים מתי שנוח לכם, התוכן זמין 24/7, אפשר לעצור באמצע ולחזור, זה לא כמו לצפות בזום אלא הרבה יותר טוב.
  • ניתן לראות מכל מכשיר המחובר לאינטרנט, מחשב, טאבלט, נייד וגם טלוויזה חכמה.
  • ההקלטות תהיינה פתוחות לצפייה לנרשמים למשך 4 חודשים (כך שיש המון זמן לראות).
  • מיד לאחר ההרשמה והתשלום יישלח אליך מייל עם גישה נוחה לכל ההרצאות.
  • עלות הסדרה 165 ₪ - ניתן לשלם עד 3 תשלומים ללא ריבית.
  • בונוס - הנרשמים לסדרה זו מקבלים גם 3 הרצאות נוספות, פירוט ההרצאות בהמשך הדף.

בונוס מיוחד לנרשמים לסדרה:

הנרשמים לסדרה זו יקבלו גם גישה לצפייה ב 3 הרצאות נוספות!

יערות הגשם - הרס ושימור

יערות הגשם – הרס ושימור

בשנים האחרונות עולה יותר ויותר המודעות לשימור יערות הגשם הטרופיים. האם זה משנה בכלל? מה יקרה לנו, אם יכחדו יערות הגשם? איפה הם בכלל? איך יראה כדור הארץ שלנו בלעדיהם? מדוע דווקא שם יש עושר ומגוון כה גדול של מיני צמחים ובע”ח? (יותר מ 50% מהמינים בעולם!). מי מתגורר שם? שבטים, צמחים ובעלי חיים. הכחדה לעומת מאמצי שימור. ומה יהיה בסוף?

מרצה: דנדן בולוטין

אתנובוטנאי מאונ’ ת”א, ביולוג, טיילן מקצועי וחוקר תרבויות שביקר בעשרות מקומות נידחים ברחבי העולם, מוביל משלחות מחקר. 

בעל חוות אירוח כפרי בדרום ובה עשרות חיות בר ממינים שונים. לאחרונה השתתף בתוכנית הטלוויזיה “הישרדות VIP” בערוץ 13.

אקולוגיה של החי והצומח בעולם- על נדידה, התלהקות ומנגנוני הישרדות בטבע

אקולוגיה של החי והצומח בעולם – על נדידה, התלהקות מנגנוני הישרדות בטבע

בהרצאה זאת נלמד על התאמות התנהגותיות לסביבה, ובהן נדידה של עופות, יונקים, דגים ואפילו…. פרפרים, נבין כיצד בעלי חיים שונים מותאמים לחיים במים, איך יצורים חיים שומרים על חום גופם הקבוע ונחקור את יחסי הגומלין בין טורף לנטרף ואת עקרונות הסימביוזה המורכבים והמפתיעים בין יצורים ממינים ואף משפחות שונות.

מרצה: ד"ר צחי פלג

דוקטור לביולוגיה (האונ’ העברית בירושלים) עוסק מעל 30 שנה בתחומי זואולוגיה, בוטניקה ואקולוגיה בעולם. התחיל את דרכו בהדרכה בחוגי סיור של “החברה להגנת הטבע” ומאז מדריך טיולים בכיר במגוון יעדים באסיה, אפריקה ואמריקה. 

שימש כמרצה באוניברסיטה העברית וניהל את גן החיות בחיפה.

מרצה בכיר בנושאי טבע ותיירות ולעיתים “חוטא” בכתיבה.

מדוע שמירת הטבע כה חשובה בעידן של ההתחממות הגלובלית?

מדוע שמירת הטבע כה חשובה בעידן של ההתחממות הגלובלית?

הרצאה זו עוסקת בעקרונות שמירת הטבע וחשיבותה, העיקרון הכלכלי, התרבותי, האקולוגי והמוסרי, ומדוע כיום, בעידן של התחממות גלובלית כשאנו נמצאים באירוע הכחדה המוני של מינים ביולוגיים הנקרא “ההכחדה השישית” כל כך חשוב לעשות מאמץ עליון לשימור הטבע והסביבה למעננו ולמען הדורות הבאים.  מה התרומות האדירות והשירותים של שמירת הטבע לאדם ומדוע אלה כל כך חיוניים לעצם קיומו ושרידותו? כיצד ניתן וצריך לבצע שימור טבע וסביבה על פי עקרונות הקיימות לצד פיתוח וקידמה?

עופר בהט

מרצה: ד"ר עופר בהט

ביולוג, מומחה לאקולוגיה, פיזיולוגיה, התנהגות בע״ח ושמירת טבע וסביבה.

עסק במשך שנים במחקר ושימור של עופות דורסים. הוא צלם טבע וכותב כשבין הפרסומים שלו ארבעה ספרים על טבע וסביבה בישראל ועשרות רבות של מאמרים מדעיים ואחרים. הדריך במרכז המידע על עופות דורסים של החברה להגנת הטבע , שימש כמנהל מרכז הצפרות של החברה  והקים וניהל מקצועית את פרויקט שימור העופות הדורסים בישראל, “פורשים כנף על הנשרים והדורסים” המשותף לחברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים וחברת החשמל.

עלות הסדרה 165 ₪ -
להרשמה מלאו את הטופס ותועברו לדף תשלום מאובטח.

כל הזכויות שמורות להרצאות מהכורסא 2021

Skip to content