לוגו לבן שקוף ללא סלוגן

סדרת הרצאות חדשה עם ד”ר גליה דור:

פילוסופיה סינית עתיקה והרלוונטיות לתקופתנו

8 מפגשים המציגים פרקים נבחרים מחשיבה סינית עתיקה – בדגש על השלכות עכשוויות ופרקטיקה. נגלה עד כמה חשיבה סינית עתיקה, בין אם בתחומי הרפואה, האסתטיקה או הפילוסופיה הטהורה, הינה רלוונטית ויישומית לכל אדם למען שינוי תודעה וגוף. 

מה בסדרה?

הסדרה תתחיל בעקרונות וברעיונות הראשונים והמהותיים ביותר לסין העתיקה – כמו רפואה, הקומפלמנטריות של יין ויאנג, ספר השינויים ועוד ותמשיך להעמקה בזרמי פילוסופיה מסוימים, כמו קונפוציאניזם או טאואיזם. 

מדובר בקורס רב – תחומי, אשר יעסוק בתחומי האסתטיקה, האמנות והאדריכלות.
בנוסף, היות וד”ר גליה דור הינה בהשכלתה גם ביולוגית, הקורס יראה עד כמה ההתבוננות הסינית בטבע יצרה רעיונות מדויקים להפליא על התופעות המתרחשות בטבע – בניגוד לחשיבה המערבית, עד לרגע בו התפתח המדע המערבי.

תוכנית ההרצאות בסדרה

ההרצאות מועברות בשידור חי בזום מהאולפן ומוקלטות לצפייה במועד אחר

מפגש 1, מבוא: תפיסות יסוד וקצת היסטוריה - יום ב׳ 27.12.21 18:30

מבוא הכרחי למאפיינים היסטוריים והרעיונות היסודיים שהתפתחו בסין העתיקה: חשיבה קורלטיבית, שינוי, יין ויאנג, ועוד. נתוודע גם ל 'ספר השינויים' כאחד מהטקסטים הראשוניים והמשפיעים ביותר על הפילוסופיה הסינית שתתפתח לאחריו.

מפגש 2: "סינית אתה מדבר אלי" - יום ב׳ 3.1.22 18:30

מעבר לייחודיות השפה הסינית - אלפי סימניות, טונים ועוד - היא משקפת גם את דרך החשיבה האסוציאטיבית של הסינים לפני אלפי שנה. את זאת לומדים מצלילה לאטימולוגיה של כל סימנית וסימנית. בהרצאה זו ננסה להבין את מקור המילים והשפה המיוחדת הזו.

מפגש 3: פילוסופיה על הגוף - רפואה סינית - יום ב׳ 10.1.22 18:30

ההפרדה הנהוגה בחשיבה מערבית בין דיציפלינות, בין גוף לנפש ועוד – אינה קיימת בפילוסופיה וברפואה סינית. חשיבה זו תתברר כמהותית לתפיסת הגוף. נבין מהי בריאות על פי הסינים, מהם הדרכים למנוע מחלות, כמה חשובה התזונה והתנועה ועוד ועוד.

מפגש 4: מה ביקש קונפוציוס מהאנושות? - יום ב׳ 17.1.22 18:30

קונפוציוס ביקש חברה מוסרית והרמונית - כיצד שאף להשיג זאת? נלמד כיצד רעיונותיו (מהמאה החמישית לפנה"ס) רלוונטיים גם לתקופתנו, ואיך השפיעה תורתו באופן עמוק לא רק על סין, אלא על תרבויות נוספות באסיה ואף ניכרת היום בדרום קוריאה, סינגפור ועוד.

מפגש 5: סיפורו של לאודזה ותובנותיו - יום ב׳ 24.1.22 18:30

לאודזה הוא מחברו האגדי של 'ספר הדרך'- פילוסופיה הידועה במערב כטאואיזם. בהרצאה זו נתוודע אל הסיפור ההגיוגרפי (תולדות הקדושים) של לאודזה ונלמד ממנו תובנות מרתקות ורלוונטיות.

מפגש 6: 'ספר הדרך' - קריאה של מספר פרקים נבחרים - יום ב׳ 31.1.22 18:30

ניקח לידיים את 'ספר הדרך' ונקרא ממנו פרקים נבחרים וחשובים במיוחד מבחינת המסר הפילוסופי בהם, אולי כך נצליח להבין מדוע הספר הקטן הזה שנכתב בהדרגה לפני 2500 שנה - הינו הספר המתורגם ביותר בעולם לאחר התנ"ך והברית החדשה.

מפגש 7: צ'ואנגדזה – תודעתו של 'המשוטט ללא מטרה' - יום ב׳ 7.2.22 18:30

צ'ואנגדזה נחשב לממשיכו של לאודזה ושל הפילוסופיה הדאואיסטית. כתיבתו, בניגוד לקודמו, מאופיינת במשלים, סיפורים רוויי אבסורד, טיפוסים מוזרים והומור מטורף. נשים דגש על נושא השפה האנושית, מצב תודעתי ואדם יוצא דופן.

מפגש 8: 'פילוסופיה מגולמת בחומר' - אמנות ואדריכלות בסין העתיקה - יום ב׳ 14.2.22 18:30

בשל אי-ההפרדה… אמנות ואדריכלות מהוות המשך ישיר ומקביל לרעיונות פילוסופיים - או במילים אחרות, התגלמות שלהם בחומר. בהרצאה זו נכיר עקרונות יצירה ארכיטקטונית בסין - ריקות, מרחב, דרך, חומה, שער – נתבונן בציורי נוף דאואיסטיים ועוד.

אודות המרצה: ד״ר גליה דור

סינולוגית ויפנולוגית, חוקרת ומרצה רב-תחומית, מדריכת סיורי לימוד במזרח אסיה; שפית המומחית למטבח היפני בפרט והאסייתי, בכלל בדגש על תזונה, בריאות ואריכות חיים; בעלת הסמכה ברפואה סינית (שיאצו). מחברת ספרי עיון בארץ ובארה”ב. 

בעלת שני תארים במדעי החיים, תואר שני בחשיבה בודהיסטית, ודוקטורט אותו כתבה באוניברסיטת תל אביב, בחוג למזרח אסיה ולפילוסופיה. הדוקטורט עוסק בנושא ‘השער’ בחשיבה ואדריכלות סינית עתיקה וכולל גם תובנות והשלכות על קבלת החלטות ומימוש פוטנציאל אישי. גליה מתמחה בקשר המרתק בין פילוסופיה ורעיונות לתרבות חומרית וחזותית, אמנות ואסתטיקה, עיצוב ואדריכלות בציויליזציות של מזרח אסיה, בדגש על סין ויפן. 

עוסקת רבות בחקר המדעים- בעיקר בביולוגיה – ובקשר במרתק בין פילוסופיה סינית עתיקה ואסתטיקה יפנית עם התובנות של המדע המודרני. 

ד”ר גליה דור מעבירה גם סדנאות מעשיות בשלל תחומים אלו – בדגש על פילוסופיה אפליקטיבית- מהטקסטים העתיקים ליוםיום שלנו, אך גם בריאות ותזונה; מתרגמת לכדי מעשה, יצירה, צמיחה ושינוי את התובנות הצומחות מפילוסופיה סינית, אסתטיקה יפנית או פסיכולוגיה בודהיסטית.

גליה דור
  • הסדרה נערכת בזום בשידור איכותי מהאולפן, המפגשים יתקיימו "לייב" בימי שני בשעה 18:30-19:30 בתאריכים: 27.12.21 | 3.1.22 | 10.1.22 | 17.1.22 | 24.1.22 | 31.1.22 | 7.2.22 | 14.2.22
  • ההרצאות מוקלטות באיכות HD וההקלטה תישלח לנרשמים - כך שניתן לצפות גם במועד אחר!
  • ההקלטות תהיינה פתוחות לצפייה לנרשמים עד לתאריך ה-1.3.22
  • בתום כל מפגש יהיה זמן למענה על שאלות
  • מי שנמצא בתוכנית המנויים של "הרצאות מהכורסא" מקבל גישה לכל הסדרה כחלק מהמנוי ולא צריך לשלם על כל סדרה.
  • עלות הסדרה 397 ₪ (עד 3 תשלומים ללא ריבית) המחיר בהרשמה מוקדמת 357 ₪
  • בונוס לנרשמים - 5 הרצאות נוספות על תרבויות רחוקות שהקלטנו מראש.

עלות הסדרה 397 ש"ח - המחיר בהרשמה מוקדמת 357 ש"ח. הירשמו כאן ותועברו לדף תשלום מאובטח:

בונוס מיוחד לנרשמים לסדרה:

הנרשמים לסדרה זו יקבלו גם גישה לצפייה ב-5 הרצאות נוספות! 

אלה הרצאות שהוקלטו מראש, ניתן לצפות בהן מתי שרוצים בזמן שלך, הצפייה בהרצאות הבונוס פתוחה עד 1.3.22 – כך שניתן לצפות בהן במהלך הסדרה או לאחריה – בקצב שלך!

אלו ההרצאות:

אינדונזיה – מפגש של אקזוטיקה ופנטזיה בגן העדן האחרון

מה יש בה במדינת האיים הגדולה בתבל המושך ומפתה כל כך? איים טרופיים בתוליים, יערות עד סבוכים משופעים בבעלי חיים וצמחים יחודיים, ערי געש פולטי עשן, חופים תכולים ושוניות אלמוגים צבעוניות? או אולי פסיפס אנושי מגוון ולא “מקולקל” המשמר תרבויות ומסורות עתיקות המשלבות פולחנים, טקסי טראנס, שרפת מתים, חגיגות קבורה יחודיות ופסטיבלים ססגוניים?
האקזוטיות והפנטזיה נפגשות עם המציאות.

מרצה: ד"ר צחי פלג, דוקטור לביולוגיה, מרצה בנושאי טבע ותיירות ומדריך טיולים

סרי לנקה – האי הקדוש

אי שבו צמחו ממלכות חזקות שהותירו לנו שרידים ארכיאולוגים ואדריכליים מרשימים, טבע בראשיתי, מטעי תה ירוקים על מדרונות ההרים, מקדשים בודהיסטים מפוארים, חלקם חצובים בתוך מערות האבן, כפרי דייגים בהם עדיין מתבצעת מלאכת הדייג וייבוש הדגים בשיטות המסורתיות, חופי רחצה מהיפים באוקיאנוס ההודי ובעיקר תושביו מסבירי הפנים של האי שהמפגש עמם הופך את הפסיפס התיירותי שמציע האי, לכל כך מעניין ומרתק.

מרצה: רוני ינובסקי, גיאוגרף ומדריך טיולי עומק בדגש תרבות, טבע ואמנות

יפן – בין קידמה למסורת

יפן, ארצם של השוגונים והסמוראים, מדינה מדהימה עם מסורת עתיקת יומין מצד אחד ומונדרניזציה מסחררת מצד שני. כיצד משתלבים שני אלו זה בזה? על ההיסטוריה של יפן, על ענייני דתות, התרבות היפנית, גיישות, שוגונים וסמוראים, יפן והיהודים ועוד...

מרצה: בנצי גורן, מדריך טיולים, מלווה קבוצות ומרצה

אומנויות הבמה והמחול ממזרח אסיה של תאילנד קמבודיה נפאל וסין

מסע בין תרבויות משדות האורז אל ארמונות המלכים בתאילנד. נפגוש את האלה השמיימית - סמל היופי והחכמה הנשית בקמבודיה, נכיר את סיפורה המיוחד של הקומרי: האלה-החיה בנפאל. נגלה את האופרה הסינית, אומנות במה המשלבת משחק, שירה, ריקוד, אקרובטיקה ועיצוב מסוגנן. מסע בו נגלה את סודות אומניות הבמה של מזרח אסיה.
פרק מתוך הסדרה: בצעדי הריקוד של אמנויות מזרח אסיה

מרצה: שירה גור, אמנית רב תחומית, כוריאוגרפית ורקדנית מקצועית

ביקור בקוריאה הצפונית

האם קוריאה הצפונית היא מדינה מסוכנת? האם ניתן לראות כל מה שרוצים בקוריאה הצפונית? מהם כללי ההתנהגות בצפון? בהרצאה נבקר בצפון קוריאה, במבט של אקדמאי שביקר בה, מבלי שהיה יכול לשאול את כל השאלות שאותן רוצה לשאול, אבל ראה דברים שהשלטון לא תמיד רצה להראות.

מרצה: ד"ר אלון לבקוביץ, מרצה בכיר וראש החוג למדעי החברה והאזרחות במכללת בית ברל, חוקר ופרשן בנושאי קוריאה

כל הזכויות שמורות להרצאות מהכורסא 2021

Skip to content