״סודות המוח האנושי״

סדרת לייב חדשה עם
3 מרצים מובילים בתחומם

מכל אברי גופנו ישנו אחד בלבד שמזוהה עם מי שאנחנו בעולם – המוח. רקמה בת קילו וחצי האוספת מידע תמידי על הסביבה והכוונת פעולות השרירים לשם שרידות במרחב. בה גם שמורים כל תובנות האדם, זיכרונותיו, מאווייו, מחשבותיו נפשו ונשמתו. כיום הפך חקר המוח שנעזר במיטב טכנולוגיות ההדמיה למתוחכם מאד. בסדרה זו נחשף אל צפונותיו – כיצד למד האדם למפות ולהבין אותו, מה בין רגשות למוח, איך אנחנו באמת קולטים מילים, מספרים ומידע בכלל,  איך המוח אחראי על השוני בין גברים לנשים ומה דומה או שונה בין בני האדם לבעלי החיים.

תכנית ההרצאות בסדרה ואודות סגל המרצים:

ההרצאות מועברות בשידור חי בזום מהאולפן ומוקלטות לצפייה במועד אחר

מבנה המוח מורה נבוכים

הרצאה ראשונה: מבנה המוח, מורה נבוכים

יום ב' 15.08.22 17.00

מוחנו הוא איבר מופלא, עשוי ממיליארדי תאים שיוצרים את מרכז השליטה והבקרה על כל פעולות חיינו. אזורי המוח השונים מתפקדים כחלקים במכונה משוכללת שאוספת נתונים, מעבדת אותם ומנחה את הגוף לפעולה. כיצד למד האדם על פעולות המוח? איך מיפינו את אזוריו? היכן נמצאת בו הנשמה, התודעה? על כך ועוד.

הרצאה שנייה: כיצד עובדים תאי העצב במוח

יום ב' 22.08.22 17.00

תאי העצב הם תאים מיוחדים שהתפתחו באבולוציה להעביר אותות חשמליים זה לזה. בדרך זו עוברים המסרים בין חלקי המוח ובין המוח לגוף כולו במהירות רבה מאד. איך עובדים תאי העצב וכיצד מבוקרת הולכת האינפורמציה בהם, על כך בהרצאה.

ידידיה גפני

מרצה: פרופ' ידידיה גפני

חוקר בכיר במחלקה לגנטיקה במכון וולקני, לשעבר מנהל היחידה לביוטכנולוגיה והמחלקה לגנטיקה במכון. פרופ’ אמריטוס במדעי החיים מטעם אוניברסיטת בר אילן. עוסק מזה כעשרים שנה בהנגשת מדעי הביולוגיה והכימיה ומשמעותם ברפואה בחקלאות ובתעשייה לציבור הרחב.

למה לזברות אין אולקוס

הרצאה שלישית: למה לזברות אין אולקוס? על סטרס, אושר והמוח האנושי

יום ב' 29.08.22 17.00

סטרס מוגדר כמצב של מצוקה נפשית כתוצאה מגירוי חיצוני או פנימי. ההערכה כיום היא שכ-85% מהמחלות הנפוצות כיום בעולם המערבי הן תוצר של סטרס. משבר הקורונה העלה את מפלס הלחץ והמתח לרמות גבוהות מאוד, לכן, חשוב היום יותר מתמיד להבין מהו סטרס ומה קורה לנו במוח ובגוף במצבי לחץ. תגובת הסטרס היא תגובה הישרדותית עתיקת יומין, המערבת סדרת תהליכים מהירים, שמטרתם להכין את היצור החי לאתגרים העומדים בפניו.
במהלך ההרצאה נבין לעומק, בעזרת מחקרים מחזית המדע, מהי תגובת הסטרס, מה קורה לנו בגוף ובמוח במצבי לחץ ומתח נפשי ? נבין מהם גורמי לסטרס ומדוע אנשים שונים חווים סטרס אחרת ומגיבים אחרת ? נשאל גם האם יש הבדלים בין נשים וגברים ? (התשובה היא כן)  והכי חשוב, נקבל הרבה טיפים ועצות כיצד לנהל את הסטרס בחיינו, בייחוד בתקופה מאתגרת זו, וכיצד להגביר את האושר והחוסן האישי, הזוגי והמשפחתי.

מרצה: ד״ר ליאת יקיר

ביולוגית, מרצה וחוקרת רגשות. בעלת דוקטורט, פוסט-דוקטורט ומסטר בגנטיקה ובחקר הורמונים מטעם מכון ויצמן למדע ותואר ראשון במדעי החיים מטעם אוניברסיטת ת”א. כיום מרצה וחוקרת את הביולוגיה של הרגשות והשורשים האבולוציוניים של ההתנהגות האנושית. השתתפה בפאנל המומחים של התכנית ‘חתונה ממבט ראשון’.

לחשוב במילים, לחשוב במספרים

הרצאה רביעית: לחשוב במילים, לחשוב במספרים

יום ב' 05.09.22 17.00

פסגת ההישגים של השכל האנושי, היא היכולת שלנו לקיים תקשורת מילולית ולבצע פעולות חישוב  כמותיות ומתמטייות.  מאיזה גיל יכולות אלו מופיעות ומתפתחות אצל בני האדם? האם גם לבעלי חיים יכולות שפה ותפיסה של מתמטיקה? כיצד ניתן לשפר יכולת מתימטית בהתערבות חשמלית חיצונית? ומדוע למידת שפה מהווה הגנה בפני הזדקנות המוח?

מרצה: עמית אברון

מרצה לפסיכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה, בקורסים “מבוא לפסיכולוגיה” “פסיכולוגיה קוגנטיבית ו”ההיסטוריה של הפסיכולוגיה” . בוגר תואר שני  MSC בנוירופסיכולוגיה במדעי המוח מטעם אוניברסיטת חיפה ובעל תואר שני MA  ב  “מוח, מוזיקה ותודעה”  מאוניברסיטת גולדסמית’ס בלונדון.

להבין את המוח הנשי והמוח הגברי

הרצאה חמישית: להבין את המוח הנשי והמוח הגברי

מרצה: ד"ר ליאת יקיר
יום ב' 12.09.22 17.00

נשים מנוגה, גברים ממאדים. לעיתים נדמה שהגענו משני כוכבי לכת שונים. את הבדלים בגוף אנחנו רואים מיד, אך מה בנוגע להבדלים ברמת מוח ? האם יש דבר כזה מוח גברי ומוח נשי ? מה משפיע יותר הביולוגיה או הסביבה ? במהלך ההרצאה נצא למסע אבולוציוני מרתק אל עומקם של ההבדלים הביולוגיים בין נשים וגברים – הבדלים ברמת ההורמונים, הנוירונים והגנים המעצבים את העולם הרגשי, את דפוסי התקשורת ואת ההתנהגות שלנו. מדחף מיני ועד להתנהגות הורית, מלקיחת סיכונים ועד להתמודדות במצבי סטרס, מהם ההבדלים בין נקבות לזכרים?

על חיות ואנשים

הרצאה שישית: על חיות ואנשים - מה חקר התנהגות בעלי החיים מלמד אותנו על מוחם של בני האדם

מרצה: עמית אברון
יום ב' 19.09.22 17.00

דומים או שונים? בעלי חיים היוו מאז ומתמיד “מודל” להבנת המוח האנושי. עבור החוקרים, התבוננות וניסויים בקופים, חולדות ועכברים מספקים כר פורה להבנה מעמיקה והולכת על עיצוב התנהגות, רכישת זיכרון במוח, התמכרויות לסמים ואפילו על שיקום מפגיעה מוחית בבני האדם.  בהרצאה זו נספר על כמה מהניסויים החשובים הללו וגם נדון בשאלה המוסרית המתבקשת על קיום הניסויים בבע”ח.

צפו בהקלטת מפגש המבוא לקראת הסדרה שערכנו עם המרצה פרופ' ידידיה גפני :

Play Video
  • הסדרה נערכת בשידור "לייב" מהאולפן באמצעות הזום, בימי שני בין השעות 17:00 ל- 18:00 בתאריכים: 15.8.22, 22.8.22, 29.8.22, 5.9.22, 12.9.22, 19.9.22.
  • ההרצאות מוקלטות באיכות HD וההקלטה תישלח לנרשמים - כך שניתן לצפות גם במועד אחר!
  • ההקלטות תהיינה פתוחות לצפייה לנרשמים למשך 4 חודשים - כך שיש המון הזמן לראות
  • בתום כל מפגש יהיה זמן למענה על שאלות
  • מי שנמצא בתוכנית המנויים של "הרצאות מהכורסא" מקבל גישה לכל הסדרה כחלק מהמנוי ולא צריך לשלם על כל סדרה.
  • עלות הסדרה 329 ₪ (עד 3 תשלומים ללא ריבית)
  • בונוס - הנרשמים לסדרה זו מקבלים גם 3 הרצאות נוספות לצפייה ישירה, פירוט ההרצאות בהמשך הדף

בונוס מיוחד לנרשמים לסדרה:

הנרשמים לסדרה זו יקבלו גם גישה לצפייה ב-3 הרצאות נוספות!

הרצאות הבונוס הוקלטו מראש, כך שניתן לצפות מיד לאחר ההרשמה או מתי שרוצים, 24/7 – בקצב שלכם! 
הצפייה בהרצאות הבונוס זמינה מיד עם הרישום לסדרה למשך 4 חודשים.

אפקט הפלסבו - רפואה, אמונה ומה שביניהם

אפקט הפלצבו – רפואה, אמונה ומה שביניהם

אדם חולה פוקד רב ידוע על מנת לקבל ברכה. זמן מה אחר-כך כאביו נרגעים ולעיתים הוא אף מבריא. האם יתכן שיש בכוחן של שיטות אלו, שהרפואה מתקשה למצוא בהן בסיס מדעי, לרפא? למעשה גם הרפואה המודרנית מכירה בתופעה דומה – אפקט הפלצבו (תרופת סרק). נראה כי עצם הציפייה לתוצאה מסוימת עשויה לשכנע את גופנו להגיע אליה.בעשורים האחרונים זוכה אפקט הפלצבו למחקרים מדעיים ורפואיים כתחום בפני עצמו. בהרצאה נתעדכן בממצאים שפורסמו עד כה, ובהבנה המדעית העדכנית של אפקט הפלצבו, נלמד את הידוע על אופן פעילותו ומקומו ברפואה המודרנית ונראה מגוון תחומים בהם הצפייה שלנו משנה את בחירותינו ותוצאותיהן.

ד

מרצה: ד"ר רקפת רוזנפלד

חוקרת ויזמית בתחום הביוטכנולוגיה

הבלתי אפשרי אפשרי | ירין קימור

הבלתי אפשרי - אפשרי

הרצאה בפיתוח חשיבה יצירתית שיטתית. “טיפול 10,000” למוח אשר חושף קבעונות חשיבה ומספק טכניקות איך להתגבר עליהם. זאת, באמצעות כלי חשיבה, מבוססים מדעית, איך לפרוץ דרכים ולייצר פתרונות בלתי שגרתיים בעולם של שינוי וחוסר ודאות. הרצאה הקוראת תיגר על תפיסת המציאות שלנו..

ירין קימור | הרצאות מהכורסא

מרצה: ירין קימור

עיתונאי, סופר, כתב חוקר, במאי ומפיק בטלוויזיה, מפתח משחקי חשיבה ולימוד וקוסם

כשהשכל והרגש נפגשים

ההרצאה “כשהשכל והרגש נפגשים” עוסקת במרכיבי האינטליגנציה הרגשית. ההרצאה בוחנת את המושג אינטליגנציה, מפרטת את מגוון האינטליגנציות על פי התיאורה של גארדנר – אינטליגנציות מרובות. בחלקה העיקרי עוסקת בחמשת מפתחות האינטליגנציה הרגשית.

ורד שפרונג-קופליק

מרצה: ורד שפרונג קופליק

יועצת ארגונית ומגשרת, מרצה בתחום תקשורת התנהגותית

עלות הסדרה 329 ₪ -
 להרשמה מלאו את הטופס ותועברו לדף תשלום מאובטח.

כל הזכויות שמורות להרצאות מהכורסא 2021

Skip to content