ונציה - היסטוריה, אמנות ורומנטיקה

סדרת הרצאות עם ד”ר אפי זיו 

8 מפגשים שמוקדשים לעיר ונציה.

כולנו יודעים שהעיר ונציה ייחודית מאד, סדרה זו תציג בפנינו את ונציה כפי שלא מכירים בדרך כלל. בהרצאות “נטייל” בעיר ונראה את כל אתרי האמנות אך הפעם נקדיש תשומת לב להיסטוריה של העיר, נכיר את סגנון הציור הייחודי בונציה, שנקרא “אסכולת ונציה”.

נלמד על תחילת הציור בעיר לאחר השתחררותה מההשפעה הביזנטית. נעמוד על הבדלי הסגנון והטכניקה בין פירנצה לונציה.  נמשיך עם טיציאן וטינטורטו שהקדימו ביצירותיהם את סגנון הבארוק ולא נפסח על החיים בעיר ובאיים הסמוכים.

סדרה נפלאה לשוחרי האמנות עם יצירות האמנות המרהיבות, סיפורי ההיסטוריה העשירה והצצה לתוך הארמונות, הכנסיות, המוזיאונים והפיאצות בעיר ונציה הקלאסית.

 


מנויי הרצאות מהכורסא מקבלים את ההרצאות כחלק מהמנוי.


תוכנית ההרצאות בסדרה

1. כל ההתחלות

העיר היחידה באיטליה אשר אין לה שורשים מהתקופה של האימפריה הרומית. היא נוסדה אחר כך. נשמע את סיפור ייסודה של העיר, ההשפעה הגדולה של האימפריה הביזנטית, תחילת האמנות הוונציאנית באי המיושב הראשון – טורצ’לו. נגיע עד לפיאצה ולבזיליקה על שם מרכוס ונשמע את סיפורו

2. הגשרים על "התעלה הגדולה", הפסלים והציורים הראשונים

נטייל בעיר ונכיר את הגשרים באמצעות יצירות אמנות המנציחות את הנוף ונבחין בהבדלים בין אז והיום. נכיר את משפחת בליני השולטת על הציור של המאה ה-15 בוונציה ומבשרת את הגעת סגנון הרנסנס בציור לעיר. נכיר את המורה של לאונרדו דה וינצ'י באמצעות פסל הפרש המפתיע באחת הפיאצות.

3. מוזיאונים, ברים וקפיצה למנטובה

הפעם נבקר בארמון קא'דורו ונלמד איך היה השילוב בין נצרות לעבר הקלאסי הפגאני. נרים כוסית של משקה בליני ונאכל קרפצ'יו בבר המפורסם ביותר – "הרי'ס בר". כדי להכיר טוב יותר את אחד מאמני וונציה נקפוץ לעיר מנטובה ונבקר בארמון הדוכסים שם. נראה "סרט" ובו אלפי דמויות המספרות סיפור מרתק על שטח של מעל 100 מ"ר של ציורים.

4. בתי קפה, הספרייה, מגדל הפעמונים ו...ציורים

נתחיל את ההרצאה בשתיית קפה בבית הקפה העתיק ביותר בעיר. נלך, לא רחוק משם, לבניין הספרייה המרשים ונראה מה יש שם. נעלה במעלית אל מגדל הפעמונים לתצפית, נכיר את האמן שהושפע והשפיע על לאונרדו כשביקר בעיר ונראה כמה יצירות אמנות ארוטיות המספרות מיתולוגיה.

5. מוזיאון האקדמיה, הכנסייה של "האחים" וטיציאן

הצייר המפורסם בכל אירופה, חי כמעט מאה שנה, חדשן ונועז יותר מכל קודמיו, העשיר את העולם באלפי יצירותיו המרהיבות והמפתיעות בצבעוניותן. כדי להכיר את יצירותיו ניכנס אל אחת הכנסיות המרשימות ביותר בעיר – כנסיית "האחים", ונציץ במוזיאון האקדמיה שם נראה יצירות נוספות שלו, תוך כדי המשך שוטטות בוונציה.

6. טינטורטו

נלמד על מוסדות האחווה והצדקה הגדולות של העיר ונכיר את "סקואולה די סן רוקו" אחד המבנים המפוארים בעיר שם צייר טינטורטו, התלמיד (של טיציאן) שעלה על רבו. נסקור את מפעלו העצום וננסה לפענח מדוע כה קינאו בו ציירי וונציה האחרים, מפגש זה יאפשר לנו סיור במבנים רבים בעיר.

7. ארמון הדוג'ים, האופרה "לה פניצ'ה" והצייר ורונזה

נבקר בארמון המפואר של השלטון – ארמון הדוג'ים. נשמע על התהליך המרתק של בחירתם. שם גם נכיר את אחד האמנים הגדולים – תרתי משמע – של וונציה, ורונזה. ציורי הענק של ורונזה, תיעדו סיפורי הווי, דת ומיתולוגיה. אחד הציורים הגדולים שלו נמצא מול המונה ליזה במוזיאון הלובר. (נפוליון היה זה שגנב אותו מוונציה.) נבקר גם בבניין האופרה המפורסם "לה פניצ'ה".

8. ארמונות, הגונדולה ואמצעי התחבורה השונים וסוף עידן וונציה כאימפריה

ההרצאה האחרונה תחשוף בפנינו עוד כמה מסודות העיר. נבקר בארמונות שהפכו למוזיאונים, נשמע את סיפור הגונדולה ומה משמעות כל חלק בסירה העתיקה. נכיר את גדולי ציירי "גלויות הנוף" - קנלטו, גוארדי ואחרים שפעלו במאה ה-17 וסיפקו את הביקוש הרב של מטיילי "הטיול הגדול". נעקוב אחר ארמונות מחוץ לעיר אותם קישטו ציירי משפחת טייפולו ונסיים ב"נשיקה" המפורסמת של אחרון ציירי ונציה.

אודות המרצה: ד"ר אפי זיו

סופר ומרצה בכיר בתחומי תולדות האמנות, האמנות הנוצרית והמיתולוגיה היוונית. 

את הרצאותיו ניתן לשמוע במכללות וקתדראות, מוזיאונים, במוסדות תרבות שונים ובקורסים להכשרת מדריכי טיולים בארץ ובחו”ל, מטעם משרד התיירות וחברות נסיעות. 

כתב והוציא לאור 5 ספרים: גיבורי המיתולוגיה היוונית, הצופן הנוצרי באמנות, סודות אלי האולימפוס, משחקי האלים, מיתולוגיה עכשיו.

אפי זיו

צפו בהקלטת מפגש המבוא לסדרה שערכנו עם המרצה:

Play Video

בונוס מיוחד לנרשמים לסדרה:
הנרשמים לסדרה זו יקבלו גם גישה לצפייה בסדרת הרצאות נוספת של ד"ר אפי זיו שהוקלטה מראש על "אוצרות האמנות של פריז" בת 8 הרצאות!

עלות הסדרה 267 ש"ח -
הירשמו כאן ותועברו לדף תשלום מאובטח:

הנה חלק קטן ממה שאנשים מספרים על ההרצאות של ד"ר אפי זיו:

"מרצה אדיר! הטוב ביותר בתחומו. אחרי ששמעתי כמה מרצים לאומנות אף אחד לא הצליח לרתק אותי כמוהו. תודה אפי!"
בתיה
"ד"ר אפי זיו, אתה מרצה מעולה. אחד הטובים שפגשתי עם שפע של ידע ובעל רטוריקה מעולה. תמיד מעניין לשמוע אותך."
נילי
"מכל לימודי באוניברסיטה והרבה, אלה ההרצאות הטובות ביותר"
ציון
"אפי זיו המומחה לאומנות ,הרצאה מאלפת"
רות
"תענוג להקשיב. יוצאת עשירה מכל הרצאה! אתה ממש מחייה לי את איטליה"
איילת
"מדהים, כל כך הרבה ידע ומועבר בחן בקוהרנטיות"
אגי
Skip to content