הדיבוק – התופעה האגדה והמחזה

יעלה בתאריך 27.06.2021

בהרצאה זאת נדון ונסקור בתופעה של ה"דיבוק", ההשתלטות (לפחות לכאורה) של שד על אדם המוכרת היטב בהיסטוריה היהודית מהמאה ה-16 ואילך ונעסוק בפירוט במחזה המפורסם של תיאטרון "הבימה" בשם זה שהוא אולי המחזה המפורסם ביותר של התיאטרון העברי "הבימה" אי פעם.

נספר כיצד נוצר המחזה על פי סיפורים פולקלוריים שונים אך שינה אותם בצורה משמעותית וכיצד תירגם אותו לעברית ביאליק בנוסח שנשאר היחיד לפליטה לאחר השמדת גירסת היידיש המקורית של ש.אנסקי. איך הפך מחזה זה את תיאטרון הבימה למפורסם ברוסיה הבולשביקית אך גם היווה על אנשי התיאטרון איום כ"סיפור המפיץ אמונות תפלות" ויש להניח אנשי התיאטרון היו נאסרים בגללו בידי הקומיסר סטלין אילולא הקדימו ונמלטו בזמן לחו"ל.

בארץ המחזה עורר סערה והתקיים נגדו משפט שבו נטען שהמחזה מפיץ אמונות תפלות ... אבל מחזה זה הפך לאחד הידועים של המאה ה-20 עד עצם היום הזה ואנשי תיאטרון הבימה שראו במחזה יצירת קודש של ממש המשיכו להציג אותו במשך עשרות שנים רבות בדיוק כפי שהציגו אותו במוסקווה בראשית שנות העשרים.

תופעת הדיבוק המתוארת במחזה היא שונה מאוד מכל מה שמתואר במקורות היהודיים לאורך המאות ובכל זה נדון בהרצאה.

או לרכוש מנוי במחיר משתלם:

מנוי חודשי | מנוי שנתי
140 ₪ לחודש | 100 ₪ לחודש

צפייה בכל התכנים ללא הגבלה

צפייה באיכות HD עד 3 מכשירים

לחצו לצפייה בתקציר

אלי אשד

סופר ועיתונאי, מרצה וחוקר ספרות ותרבות פופולארית בישראל.

הרצאות נוספות שיעניינו אותך

הרצאות שנוספו לאחרונה לאתר

צפייה ישירה בהרצאות העשרה

לצפייה ב “הדיבוק – התופעה האגדה והמחזה” ללא תשלום יש להירשם בטופס, לאחר הרישום יהיו פתוחות עבורך הרצאות נבחרות לצפייה חופשית למשך 7 ימים!

Skip to content