היהדות והמיתוס

חינוך ופילוסופיה

1  שעה 2 דקות

Share

פרק ראשון בסדרה: "מסתרי הנפש וסתרי התורה"

יש רואים במיתוסים ובמיסטיקה עולם של אשליות חסרות ערך וממשות. בעולם שבו המדע זוכה להשגים כל כך גדולים יש רואים בכל הנושאים שנעסוק בהם שעשוע או בילוי. עם זאת אין יום שלא תעלה בו באחת מתיאטראות העולם יצירה המבוססת על המיתוסים הקדומים. כל שוחר תרבות מכיר את דמותם של אודיסיאוס, אפיגניה, אדיפוס אתינה וזאוס. ויש לומר שבמסורות המיתולוגיות המיתוס נחשב לדבר בעל ערך רב. התיאטרון בפרגמון הוקדש לאל דיוניסוס. יש שהגדירו את המיתוס כ"הדבר בעצמו". בתורות הסוד היהודית המיסטיקה נקראת דברי אמת. המחקר מגלה שיצירות מתוך תורת הסוד הופיעו כשהיהדות עמדה בפני התייבשות תחת עול המצוות. בהרצאה נעמוד על המשמעויות הנפשיות של המיתוס ועל הדרך שבא חזר המיתוס ליהדות אחר שהתנ"ך הרחיק אותו מתוכו. ק.ג. יונג אמר: "המיתוס הוא החלום של השבט והחלום הוא המיתוס של היחיד"

פרק מתוך הסדרה: מסתרי הנפש וסתרי התורה

הירשמו לצפייה

מיכה אנקורי

פסיכולוג קליני, ראש התכנית ללימודי פסיכותרפיה ביחידה ללימודי חוץ של המרכז האקדמי רופין, חוקר המיסטיקה היהודית והיבטים פסיכולוגיים במורשת ישראל.

הרצאות נוספות בסדרה זו:

הרצאות נוספות שיעניינו אותך

הרצאות שנוספו לאחרונה לאתר

צפייה ישירה בהרצאות העשרה

לצפייה ב “היהדות והמיתוס” ללא תשלום יש להירשם בטופס, לאחר הרישום יהיו פתוחות עבורך הרצאות נבחרות לצפייה חופשית למשך 7 ימים!

Skip to content