על החיים, האהבה והמוות – השקפת עולם לפי הקוסמוסופיה

חדשנות וחשיבה פורצת דרך, חינוך ופילוסופיה

1  שעה 3 דקות

דירוג גולשים:

Share

הקוסמוסופיה היא השקפת עולם, שיטה פילוסופית שפיתחתי, ושמתבססת על ממצאי המדע העדכניים ביותר. בעזרתם אפיינתי את האדם ואת היחס הראוי שלו לעצמו, לזולת ולסביבה - והגדרתי קריטריוניים מוסריים.

בהרצאה זו תיארתי את הסיבה שבגללה יצאתי למסע ארוך של לימוד ענפי מדע רבים בעלי רלבנטיות לפילוסופיה, ומהי תמונת האדם שגיבשתי, על רקע עולם הטבע. על פי כל ענף מדעי ציינתי את ההתייחסות המתבקשת לעצמנו ולעולמנו: מה נובע מעובדת קיומו המקרי של היקום וממרחביו? (רמז: ענווה קוסמית); ממקריות היווצרותם של החיים, מאקראיותה של האבולוציה ומדמיוננו הגנטי הרב לחיות אחרות? (רמז? ענווה ביולוגית). מה נובע מהזהות הגנטית בין בני האדם (אחווה), ממגבלות המדע ושכלנו (ענווה וסובלנות הכרתית) וממותנו (ענווה קיומית, ואחווה לשאר בני התמותה).

מכאן יצאתי לגבש תורת מוסר המתאימה ליצור שכמותנו (רמז: מה שטבעי ואינו פוגע באחר - מותר, כולל בתחומי המין והאהבה). העליתי השערות לגבי הסיבות שהביאו להתפתחותנו המהירה, וניסיתי לענות על שאלת משמעות חיינו. לקינוח הצגתי איך יכול גם יצור כמונו, המודע למגבלותיו ולמותו, להגיע להשלמה ולשלווה.

הירשמו לצפייה

לחצו לצפייה בתקציר

ד"ר מישקה בן דוד

סופר הנמנה עם בכירי "המוסד". פרסם 18 ספרים - רומנים, קובצי סיפורים, ספרי מתח וספרי עיון  

מה אומרים על הרצאה זו

  • במבי

   מישקה מעולה, חכם מאד, רהוט, מובן. הומניזם קיומי במיטבו ! הרצאה בנויה באופן מסודר ומושלם. רוצים עודדדדדד... תודה רבה, ועכשיו אשוב לספריו שאצלי על המדף. במבי.

  • רגינה

   מעניין מאוד. בנוי היטב. מומלץ!👍

  • ליאורה

   אהבתי את 50 הגוונים של הענווה, את החמלה והאחווה..פחות אהבתי את הרעיון שאם אנחנו מתאהבים, זה כנראה טבעי ולכן מוסרי..לא היינו מסכימים באופן דומה, שאם אנחנו חשים דחף לרצוח, זה כנראה טבעי ולכן מוסרי. בכל אופן, אהבתי את ההרצאה ואת כיוון המחשבה! תענוג גדול! תודה! ⚘👌🙏

  • ורד

   אוהבת את טון הדיבור השלו ( גם בהרצאות אחרות של אותו מרצה) והרגוע , וכן את רצף החשיבה לאורך ההרצאה. נהניתי מאד

  • נורית

   הרצאה מרתקת!!!

הרצאות נוספות שיעניינו אותך

הרצאות שנוספו לאחרונה לאתר

צפייה ישירה בהרצאות העשרה

לצפייה ב “על החיים, האהבה והמוות – השקפת עולם לפי הקוסמוסופיה” ללא תשלום יש להירשם בטופס, לאחר הרישום יהיו פתוחות עבורך הרצאות נבחרות לצפייה חופשית למשך 7 ימים!

Skip to content