האם מעין הנעורים נמצא במרחק נגיעה?

פרק מתוך הסדרה: "בחזית המחקר הביו רפואי"

הכמיהה אחר "מעיין הנעורים", שכל מי ששותה ממימיו מחדש את נעוריו, מלווה את האנושות מזה אלפי שנים.

מאחורי כמיהה זו עומדת לא רק התקווה להבסת המוות ולחיי נצח אלא, ואף יותר מכך, לחיים בריאים ופוריים וללא התופעות האופייניות לזקנה.

התקדמות הרפואה בעשורים האחרונים אמנם הביאה לעליה משמעותית בתוחלת החיים אך העלייה באורך החיים הבריאים פחותה בהרבה. היום, אנחנו יודעים שחיסול מוחלט של מחלות לב וכלי דם יוסיף כ-5.5 שנים בלבד לתוחלת החיים במערב, הורדת מקרי מוות מסרטן תוסיף כ-2.3 שנים בלבד.

הסיבה לכך היא שמחלות מתחרות בהריגת אנשים ככל שהם מזדקנים; אם אחת לא תכניע אותנו, הבאה תבוא. לכן, התמודדות עם מחלות המלוות הזדקנות אינה מונעת את ההזדקנות עצמה ואת הפגיעה באיכות החיים, והגדלת תוחלת החיים דורשת גישה שתמנע את כל מצבור המחלות הפוקדות אנשים בגיל מתקדם, ולא רק מחלה אחת.

בשנים האחרונות פנה המחקר הביולוגי לטפל בשורש הבעיה - הזקנה עצמה. מחקרים אלו הביאו להבנת הסיבות הביולוגיות שמאחורי הזקנה והאופן בו היא גורמת להידרדרות גופנית ובריאותית.

ניסויים שנערכו בקרב בעלי חיים הראו כי ניתן להאריך את אורך חייהם פי שניים ועד פי עשרה, תוך שמירה על איכות חיים וגוף צעיר.

בהסתמך על ידע וניסיון זה יש בין החוקרים מי שגורסים כי ניתן להתייחס אל הזקנה כאל מחלה הניתנת לטיפול ומניעה, ככל מחלה אחרת.

לאחרונה החלו מחקרים מעין אלו אף לפלס את דרכם לבני האדם ויש הסבורים כי ניתן יהיה, עוד בימינו, לזכות לחיים ארוכים יותר ובאיכות טובה יותר. הדרך אמנם ארוכה, אך היעד נראה בר השגה.

בהרצאה זו נציג את הידע שנרכש, נכיר את עבודותיהם של חוקרים ששמו להם למטרה למגר את מפגעי ההזדקנות על ידי עיכוב ההזדקנות עצמה ונלמד על כיווני המחקר בחיפוש אחר חיים ארוכים יותר ובריאים יותר.

פרק מתוך הסדרה: בחזית המחקר הביו רפואי, חבילת תוכן לכבוד שבוע הבריאות הבינלאומי

הירשמו לצפייה

לחצו לצפייה בתקציר

ד"ר רקפת רוזנפלד

חוקרת ויזמית בתחום הביוטכנולוגיה  

הרצאות נוספות בסדרה זו:

הרצאות נוספות שיעניינו אותך

הרצאות שנוספו לאחרונה לאתר

צפייה ישירה בהרצאות העשרה

לצפייה ב “האם מעין הנעורים נמצא במרחק נגיעה?” ללא תשלום יש להירשם בטופס, לאחר הרישום יהיו פתוחות עבורך הרצאות נבחרות לצפייה חופשית למשך 7 ימים!

Skip to content