מעל ומתחת לאדמה: מסעות בעולמות קדומים ועתיקים

יסודות המיתוסים של העמים הקדמונים במזרח הקרוב וברחבי הים התיכון מצויים בסיפורים שעברו בעל פה מדור לדור. רבים מאותם מיתוסים – המספרים את קורות האלים, הגיבורים ובני התמותה – חושפים את הצורך האנושי בתנועה. צורך מיוחד זה מבוסס על מגוון יסודות: כורח קיומי (למשל מסעות ציד), כורח תרבותי, אשר לרוב נתפס כמחויב המציאות (למשל מסעות מלחמה) או כורח של מניעים נפשיים עמוקים יותר אשר דחפו את בני האדם לחפש זהות ושורשים של קיום במסעות קצרים, ארוכים, קרובים או רחוקים. יחד עם עיון במגוון שמות ומושגי יסוד המלמדים על תופעת המסע, נחשוף בהרצאה הראשונה בסדרה את יסודות הסקרנות האנושית לצאת מן המרחבים המוכרים ולשוטט בעולמות מופלאים ומסתוריים, מעל ומתחת לאדמה.

פרק מתוך הסדרה: העולים לרגל - ההיסטוריה של המסעות בתרבות המערב

הירשמו לצפייה

ד״ר אדר ירום

חוקר אמנות, אדריכלות עירונית והיסטוריה של מסעות

מה אומרים על הרצאה זו

  • שלי

   מקסים! מאוד נהנתי, הרצאה ממש טובה שגם מועברת באופן מענניין תוך עצירות לסיכום הדברים שנאמרו. תודה רבה

  • בן

   הרצאה מעניינת במיוחד, בנקודות ובהערות שהיא נותנת לגבי נושא הנדודים ביצירות אמנות ובכלל. לגבי הערת הגברת - אברהם גירש(!)את אשתו השנייה ואם ילדו בכורו . נקודה . כל התפלספות בעניין - מיותרת

  • בן

   הרצאה מעניינת . מעניקה נקודות מבט חדשה על נושא המסעות ,שלא תמיד חושבים עליהם

  • יוספה

   מאלף. רציתי רק להעיר נקודה שהמרצה דילג עליה(זו איננה ביקורת). אברהם גירש את הגר וישמעאל לא לפני שאלוהים הבטיח לו שישמעאל יהיה לגוי גדול. זאת אומרת שהוא ידע שאיננו שולח אותם לאבדון.

  • בן

   מענין

הרצאות נוספות בסדרה זו:

הרצאות נוספות שיעניינו אותך

הרצאות שנוספו לאחרונה לאתר

צפייה ישירה בהרצאות העשרה

לצפייה ב “מעל ומתחת לאדמה: מסעות בעולמות קדומים ועתיקים” ללא תשלום יש להירשם בטופס, לאחר הרישום יהיו פתוחות עבורך הרצאות נבחרות לצפייה חופשית למשך 7 ימים!

Skip to content