סיפורו של כתר ארם צובא

יעלה בתאריך 08.08.2021

52 דקות

Share

הסופר אמנוון שמוש מספר את סיפורו של כתר ארם צובא, החשוב בכתבי היד של התנ"ך שנכתב בטבריה בשנת 930 בקירוב. זהו כתב היד הקדום ביותר שנמצא כתנ"ך שלם הכולל ניקוד, טעמים ומסורה. הכתר, שההשערה סוברת כי הרמב"ם הסתמך עליו בקביעת הלכות, נכתב בידי הסופר שלמה בו בויאעא והניקוד והטעמים שבו מיוחסים לאהרן בן אשר, גדול בעלי המסורה. חוקרי המקרא רואים בכתב יד זה את הנוסח המדויק ביותר של התנ"ך.

הכתר התגלגל מירושלים לקהיר, משם לארם צובא, העיר חלב שבסוריה, שם נשמר בסתר עד פרוץ פרעות יהודי חלב בשנת 1947. 10 שנים אחר כך הגיע לידי יצחק בן צבי, נשיא מדינת ישראל והופקד למשמרת במכון בן צבי. כיום כתר ארם צובא מוצג בהיכל הספר בירושלים. בשנת 2016 הוכרז הכתר נכס תרבות לאומי ע"י אונסק"ו.

4 שנים מחייו הקדיש הסופר אמנון שמוש לתעלומה הבלשית בהתחקות אחר קורות כתר ארם צובא, ממשיך את דרכו של אחיו, הד"ר יצחק שמוש, שהיה הראשון שלקח על עצמו את משימת הצלת הכתר וניסה להעלותו לירושלים, תוך הקרבה אישית רבה.

זהו סיפור של כתר ארם צובא.

או לרכוש מנוי במחיר משתלם:

מנוי חודשי | מנוי שנתי
140 ₪ לחודש | 100 ₪ לחודש

צפייה בכל התכנים ללא הגבלה

צפייה באיכות HD עד 3 מכשירים

לחצו לצפייה בתקציר

אמנון שמוש

סופר ומשורר ישראלי.

הרצאות שנוספו לאחרונה לאתר

צפייה ישירה בהרצאות העשרה

לצפייה ב “סיפורו של כתר ארם צובא” ללא תשלום יש להירשם בטופס, לאחר הרישום יהיו פתוחות עבורך הרצאות נבחרות לצפייה חופשית למשך 7 ימים!

Skip to content