עשור שביעי – 1969 -1960: מלחמת ששת הימים – הניצחון הגדול​

תולדות ארץ ישראל

55 דקות

דירוג גולשים:

Share

עשור זה נהוג לחלק לשניים: עד למלחמת ששת הימים (בקיץ 1967) ואחרי המלחמה – עד לסיומו של העשור. אין ספק שהמלחמה הייתה נקודת מפנה בקורות המדינה, ששטחה צמח לפתע מ-20 ל-90 אלף קמ"ר. המלחמה, שבאה בעקבות שנתיים של דכדוך גדול בעקבות ה"מיתון" של 1965/66, וחשש עצום לגורל המדינה בשלושת שבועות ה"המתנה" (מאי-יוני 1967) – סללה דרך לתקופה שבה נהוג היה לומר: מעולם לא היה מצבנו כל כך טוב. עד מלחמת ששת הימים היו בישראל שהתקרבה לחג העשרים שלה עליות ומורדות כמקובל. העלייה במחצית הראשונה של שנות השישים שבה ועלתה; נחנך מוביל המים הארצי – מפעל פיתוח ראשון במעלה; בן-גוריון התפטר מראשות הממשלה ולוי אשכול החליפו; משפט אייכמן שנערך בירושלים משך תשומת לב בין-לאומית; התגברו פעולות הטרור של ארגון ערבי חדש בשם פת"ח. בשלהי העשור היו בישראל כ-3 מיליון תושבים שלאור תוצאות מלחמת ששת הימים ראו עצמם בטוחים ומוגנים הרבה יותר מאשר בעשרים השנים שלפני כן. שוב זרמה לארץ עלייה גדולה והמצב הכלכלי השתפר באחת.

פרק מתוך הסדרה: מ 1900 ועד המילניום - סיפורם של 10 עשורים של מדינת ישראל

הירשמו לצפייה

ד"ר מרדכי נאור

סופר וחוקר תולדות ארץ ישראל והתקשורת הישראלית

מה אומרים על הרצאה זו

    • גולדשטיין

      היה לך כדאי להזכיר ערב יוני 67 את ההתעוררות של הקהילות היהודית בעולם שפחדו מעצם קיום המדינה ויצאו לרחובות ותרמו למדינה במיוחד במדינה כמו צרפת

    • ציונה

      מזכיר דברים שנשכחו

הרצאות נוספות בסדרה זו:

הרצאות נוספות שיעניינו אותך

הרצאות שנוספו לאחרונה לאתר

צפייה ישירה בהרצאות העשרה

לצפייה ב “עשור שביעי – 1969 -1960: מלחמת ששת הימים – הניצחון הגדול​” ללא תשלום יש להירשם בטופס, לאחר הרישום יהיו פתוחות עבורך הרצאות נבחרות לצפייה חופשית למשך 7 ימים!

Skip to content