301 פדויים – הלם השיבה

פרק ראשון: הלם השיבה
הסדרה ''301 פדויים'', שיצרה ציפי קרליק, מביאה את סיפורם של הפדויים שחזרו מהשבי במצרים ובסוריה, נותקו ממשפחותיהם, היישר אל מתקן חקירות בישראל, בו עברו חקירות קשות שבהן הואשמו כי מסרו ידיעות לאויב ואף נחשדו כי גויסו כסוכנים סמויים של האויב. במהלך החקירות הוזרק לחלקם חומר כימי, בניסיון להוציא מהם וידוי.מעל 200 לוחמים נפלו בשבי המצרי ועברו עינויים קשים. עוד כ-70 לוחמים נפלו בשבי הסורים בקרבות על מוצב החרמון ומוצבי רמת הגולן. הם שבו הביתה בתום המלחמה, אלא שעם חזרתם למשפחותיהם, הם נקראו למתקן חקירות בזיכרון יעקב. שם הפגישו אותם עם חוקרי אגף המודיעין של צה"ל, וחקרו אותם אודות המידע שמסרו לכאורה, לשוביהם המצרים והסורים. שני חלקי הסדרה חושפים את התקופה האפלה בחיי אלו ששבו מהשבי. חלק מהם שסבלו מהלם קרב, טופלו בזריקות כימיות והיפנוזה, כאשר המטפלים והרופאים אינם יודעים כלל מהן ההשפעות של הטיפולים הללו מבחינה פיזיולוגית ונפשית. כיום מנסים הפדויים להתגבר על טראומות כפולות: מוראות המלחמה, הנפילה בשבי והעינויים מחד והחקירות שעברו כאן בישראל מאידך. הם מנסים להתגבר על מה שהם מגדירים כ"בגידתה של המדינה בהם". בסדרה בת שני הפרקים משודרים קטעים מסרטה של הקולנוענית והפילוסופית סוזן סונטאג "הארץ המובטחת" ונראים בו קטעים נדירים מתוך הנעשה בחדרי החקירות.
צפו כאן בשיחה שנערכה עם הבמאית ציפי קרליק:
כתיבת מוזיקה לסדרה לא היתה משימה קלה. התכנים קשים, האילוסטרציות ריאליסטיות ולמוסיקה המעולה יש תפקיד מכריע ביצירת הרושם המתאים. וזה מה שאמרו שני המוסיקאים:
"כתיבת המוזיקה ב - 301 פדויים התרכזה במוזיקה אמורפית שבעצם עובדת על התת מודע, מאחר שהסצינות בסרט מאוד קשות, מסעירות וחזקות. לא היה צורך לקחת את הפוקוס מהסצנות, אלא לעבוד על התת מודע ולהתאימו בסצנות משתנות. יש לציין כי גיא ואני לקחנו פרקי זמן כדי להתאוורר ולדייק את המוזיקה בצורה המקסימלית, למרות הזיכרונות שלי מהילדות על המלחמה הנוראית הזו, שכמובן ההדהדה ברקע. רוב העיבודים נוצרו בשילוב עם סינתזות שיצרו מרקם ועומק ייחודי לסרט זה."אייל ליאון קצב (elk) וגיא מוזס.

הירשמו לצפייה

הרצאות נוספות שיעניינו אותך

הרצאות שנוספו לאחרונה לאתר

צפייה ישירה בהרצאות העשרה

לצפייה ב “301 פדויים – הלם השיבה” ללא תשלום יש להירשם בטופס, לאחר הרישום יהיו פתוחות עבורך הרצאות נבחרות לצפייה חופשית למשך 7 ימים!

Skip to content