נפש יהודית

הסיפור של יהודית נסיהו מעולם לא סופר. במשך למעלה מעשרים שנה הייתה יהודית סוכנת מוסד שהשתתפה בעשרות מבצעים מסובכים ונועזים. היא הגיעה לתפקיד הבכיר ביותר אליו הגיעה אי פעם אישה בשירות המוסד, אולם מעטים מדי מכירים את שמה. יהודית פעלה במשך כשנתיים בקזבלנקה, במסווה של הולנדית עשירה מאינדונזיה ודאגה להברחת יהודי מרוקו, היא זו שנטמעה בקהילת סאטמר בתחילת שנות השישים וחשפה את מיקומו של הילד יוסל'ה שוחמכר, והיא הייתה שם, האישה היחידה, כשלכדו את אייכמן והחביאו אותו בדירת מסתור בבואנוס איירס, בשנת 1960. איסר הראל היה שם, ורפי איתן ואברהם שלום וגם היא, אבל אף אחד לא שמע עליה. היא גילחה אותו, והאכילה אותו, ותיעבה אותו ולא הייתה מוכנה להסתכל עליו, ובחלום בהקיץ דמיינה איך היא מחסלת אותו .
בשנות השבעים היא התלוותה לעו"ד ארווין שימרון במסווה של העוזרת האישית שלו והעבירה מסרים לעצורי פרשת לילהאמר.
יהודית נסיהו הייתה המרגלת המושלמת. היא ביצעה את עבודתה במקצועיות, בדייקנות, ביעילות, בלי שום פקפוק ומתוך שכנוע אידיאולוגי ומעולם לא ביקשה הכרה, להיפך, היא התרחקה מכל סוג של פרסום כמו מאש והיה לה ברור שאת הסיפורים שלה, לפחות את אלה שלא חלקה עם בני משפחתה, היא תיקח אתה לקבר.  תמיד אמרה שאם תחשוף את עצמה אנשים בעולם ייפגעו, אנשים שעבדה עימם ושיתפו עמה פעולה, לעיתים שלא ביודעין. נסיהו נשארה אשת מודיעין עד יומה האחרון. היא דחתה בקשות רבות להתראיין, מעולם לא סיפרה בפומבי על המבצעים שבהם השתתפה ולא נתנה אישור לפרסום תמונתה כל עוד היא בחיים.
יהודית מעל הכל הייתה יהודייה, ציונית שהאמינה בארץ ישראל השלמה והייתה ממקימי מפלגת התחייה. אישיותה הכילה עולם ומלואו. היא התנהלה בעולם צללים גברי בצורה מעוררת השתאות והערכה. היא גם הייתה דתייה בעולם של גברים חילונים, אך לא הגדירה את עצמה כפמיניסטית, היא פשוט האמינה בדרך שלה. הייתה לה תפיסה מאוד ברורה של ההבדלים בין גברים לנשים. היא לא תפסה את התפקיד שלה כגברי, אלא תפקיד ששירת את העם היהודי, ובכל המבצעים היא ביצעה תפקיד נשי לגמרי, כך גם בלכידת אייכמן. מתוך בחירה היא נישאה רק בגיל 40. בעלה היה חילוני . אחד ממנסחי מצע "המערך". בגיל 41 ילדה את בנה היחיד, חיים. לימים נפטר חיים מדום לב בשנות השלושים לחייו, במהלך טיול בנפאל. מאותו רגע האור בעיניה של האישה הגדולה הזו כבה והיא חיכתה בשקט למותה.
הסרט מביא את העדויות של המשפחה הקרובה, האחייניות, חברתו של הבן שנהרג, אנשי מוסד, עיתונאים ופרשנים.סרטה של מירי פרלמן

הירשמו לצפייה

הרצאות נוספות שיעניינו אותך

הרצאות שנוספו לאחרונה לאתר

צפייה ישירה בהרצאות העשרה

לצפייה ב “נפש יהודית” ללא תשלום יש להירשם בטופס, לאחר הרישום יהיו פתוחות עבורך הרצאות נבחרות לצפייה חופשית למשך 7 ימים!

Skip to content